3. ԵՊՀ ֆիզիկական քիմիայի լաբորատորիան կվերազինվի նոր սարքավորումներով
ԵՊՀ քիմիական հետազոտությունների կենտրոնի ֆիզիկական քիմիայի գիտահետազոտական լաբորատորիան կհամալրվի նոր սարքավորումներով, որոնք թույլ կտան ավելի բարձր հարթության վրա տեղափոխելու հեղուկ լուծույթների ֆիզիկաքիմիական ուսումնասիրությունները՝ արդյունքները տպագրելով միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող պարբերականներում և ներկայացնելով միջազգային գիտաժողովներում։
ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի հայտարարած «Գիտական ստորաբաժանումների նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման համար ֆինանսական աջակցության տրամադրում» մրցույթի շրջանակում ձեռք կբերվեն վերջին սերնդի ավտոմատ միկրոմածուցիկաչափ (Lovis 2000 M), անխափան սնուցման սարքեր և փոփոխական ծավալով մեխանիկական ճշգրիտ միկրոպիպետ: Սարքերը հնարավորություն կտան ապահովելու լաբորատորիայի անխափան աշխատանքը և կատարելու հետազոտություններ մածուցիկաչափական մեթոդով՝ ունենալով առավել ճշգրիտ գիտական արդյունքներ:
Կարևորելով լաբորատորիայի վերազինումը՝ ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի ֆիզիկական և կոլոիդների քիմիայի ամբիոնի դոցենտ, ք.գ.թ., ավագ գիտաշխատող Հասմիկ Սարգսյանը նշեց, որ հատկապես միկրոմածուցիկաչափի ձեռքբերումը խիստ անհրաժեշտություն էր լաբորատորիայի համար:
«Մինչ այժմ մենք աշխատել ենք ավելի վաղ շրջանի մածուցիկաչափերով (Օստվալդի և Ուբելոդեի մազանոթային մածուցիկաչափեր), որոնք, ի տարբերություն նոր սարքի, բավականին աշխատատար են, չեն բավարարում ներկայիս պահանջներին և զիջում են իրենց զգայունությամբ և չափման ճշգրտությամբ»,- ասաց Հասմիկ Սարգսյանը:
Նոր ավստրիական միկրոմածուցիկաչափն իր ամբողջական լրակազմով հնարավորություն կտա չափելու լուծույթների հարաբերական, բնութագրական, կինեմատիկ և դինամիկ մածուցիկությունները, ինչպես նաև պոլիմերների մոլեկուլային զանգվածները: Չափումները hնարավոր է կատարել ջերմաստիճանի (5°C-ից մինչև 100°C) և մածուցիկության (0.3-ից մինչև 10.000 մՊա•վ) լայն տիրույթներում: Պահանջվում է ուսումնասիրվող նմուշի փոքր քանակություն (0․1-0․8 մլ)։ Այն զբաղեցնում է փոքր տարածք: Չափումները կատարվում են շատ արագ. առաջին արդյունքները ստացվում են չափումից ընդամենը 30 վայրկյան հետո: Սարքը ցուցաբերում է բարձր կայունություն ագրեսիվ նմուշների նկատմամբ:
Դոցենտը շեշտեց. «Սարքի կիրառումը թույլ կտա ոչ միայն ուսումնասիրել կենսաբանական, կենսաբժշկական, քիմիական համակարգեր, այլև խթան կհանդիսանա ուսումնական գործընթացների բարելավման համար՝ կիրառվելով, օրինակ, մագիստրատուրայի դասընթացներում, մագիստրոսական թեզերի և թեկնածուական ատենախոսությունների համար կատարվող աշխատանքներում և այլն»:
Հասմիկ Սարգսյանն ընդգծեց, որ նոր միկրոմածուցիկաչափը հնարավորություն կտա զարգացնելու ամբիոնի՝ մածուցիկաչափական մեթոդով նախկինում կատարած ուսումնասիրությունները և կյանքի կոչելու գիտական նոր նախագծեր՝ խթանելով գիտական հրապարակումները և միջազգային գիտաժողովներին մասնակցությունը:

January 22, 2024 | 15:53
The Physical Chemistry Research Laboratory of the YSU Research Center for Chemistry will receive new equipment that will provide the opportunity to upgrade the physicochemical studies of liquid solutions, publish the results in high-ranking international periodicals and present them at international conferences.
Within the framework of the competition "Providing financial support for the modernization of the material-technical base of scientific departments" announced by the Higher Education and Science Committee of the RA MoESCS, state-of-the-art automatic rolling-ball viscometer (Lovis 2000 M), uninterruptible power supplies and variable volume mechanical micropipette with excellent accuracy will be received. The devices will make it possible to ensure the uninterrupted operation of the laboratory, carry out research applying the viscometric method and record the most accurate scientific results.
Emphasizing the importance of the re-equipping the laboratory, Hasmik Sargsyan, Associate Professor of the Chair of Physical and Colloid Chemistry, YSU Faculty of Chemistry, Candidate of Chemical Sciences, senior researcher, noted that the acquisition of a viscometer absolute necessity for the laboratory.
"Until now, we have worked with older viscometers (Ostwald and Ubbelohde capillary viscometers), which, in contrast with the new device, are quite labor-intensive, do not meet current requirements and are inferior in their sensitivity and measurement accuracy," Hasmik Sargsyan noted.
The new Austrian viscometer with its complete set will enable to measure relative, characteristic, kinematic and dynamic viscosities of solutions, as well as molecular mass of polymers. Measurements may be conducted over a wide range of temperature (from 5°C to 100°C) and viscosity (from 0.3 to 10,000 mPa•s). A small amount of the studied sample (0.1-0.8ml) is required. It occupies a small space, and measurements are made very quickly. The first results are obtained after only 30 seconds of measurement. The device shows high stability against aggressive samples.
The Associate Professor emphasized. "The device not only provides the opportunity to study biological, biomedical, chemical systems, but also promotes the improvement of educational processes by being used, for instance, in master's courses, works conducted for master's theses and doctoral dissertations, etc. "
Hasmik Sargsyan emphasized that the new viscometer will provide an opportunity to develop the studies conducted by the chair applying the viscometric method and to implement new scientific projects, increasing the number of scientific publications and participation frequency in international conferences.