3. «Քիմիայի մոլ» գիտության դպրոցը համախմբեց միջազգային ճանաչում ունեցող գիտնականներին
ԵՊՀ-ում մեկնարկեց «Քիմիայի մոլ» գիտության դպրոցը, որի շրջանակում միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար գիտնականները հանդես եկան քիմիայի տարբեր բնագավառների վերաբերյալ գիտական զեկույցներով և դասախոսություններով, ներկայացրին քիմիայի ոլորտի վերջին նվաճումները և դրանց կիրառման հնարավոր բնագավառները:
Գիտության դպրոցը կազմակերպվել էր ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի, ֆարմացիայի ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի համագործակցության շրջանակում։ Դպրոցի նպատակն էր երիտասարդ գիտնականների, ասպիրանտների, մագիստրանտների և բակալավրիատի ուսանողների, ինչպես նաև ավագ դպրոցի աշակերտների համար ստեղծել միջավայր՝ նոր դիտանկյունից ուսումնասիրելու գիտությունը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով  ոլորտի առաջատար գիտնականներին ԵՊՀ-ում հյուրընկալելու կարևորությունը. ««Քիմիայի մոլ» գիտության դպրոցի շրջանակում ստեղծվել է յուրօրինակ գիտական միջավայր՝ համախմբելով ինչպես հայ, այնպես էլ օտարերկրյա առաջատար մասնագետների։ Համալսարանում կարևորվում է քիմիայի՝ որպես գիտության առաջատար ուղղություններից մեկի զարգացումը, ուստի այդ նպատակով էլ ԵՊՀ-ում բազմիցս կազմակերպվել են քիմիայի ամառային և ձմեռային դպրոցներ: Հատկանշական է նաև այն, որ այս ուսումնական տարում Քիմիայի ֆակուլտետի դիմորդների թիվն ավելի մեծ է, քան նախորդ տարիներին»:
Անդրադառնալով քիմիայի կարևորությանը՝ ԵՊՀ ռեկտորը նշեց․ «Հաշվի առնելով այն, որ քիմիայի դերը առաջնահերթ է նաև ՀՀ Կառավարության համար, մենք պետք է բազմապատկենք մեր ջանքերը քիմիայի բնագավառում զգալի հաջողություններ և առաջընթաց գրանցելու ուղղությամբ։ Այդ նպատակով ԵՊՀ-ն պատրաստ է ամրապնդելու համագործակցությունը միջազգային գիտական հանրույթի հետ»:
ԵՊՀ ռեկտորը հույս հայտնեց, որ դպրոցը կլինի շարունակական, և ընդգծեց, որ համալսարանը մշտապես պատրաստ է հյուրընկալելու ոլորտի առաջատար գիտնականներին:
Գիտաժողովին ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Սահակ Գասպարյանը` հույս հայտնելով, որ դպրոցի շրջանակում մասնակիցները ձեռք կբերեն նոր գիտելիքներ և կտեղեկանան ոլորտի նորարարություններին:
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի փոխդեկան, «Քիմիայի մոլ» գիտության դպրոցի նախագահ Արմեն Գալստյանը նշեց, որ դպրոցի շրջանակում երիտասարդ գիտնականները և ուսանողները ոչ միայն ծանոթացան առաջատար գիտնականների հետ, այլև հնարավորություն ունեցան կողմնորոշվելու, թե գիտական որ ուղղություններն են խոստումնալից ժամանակակից քիմիայում, և որոնց ուղղությամբ իրենք կցանկանային մասնագիտանալ մոտ ապագայում։
«Գիտության դպրոցի շրջանակում կազմակերպվել էին տասը դասախոսություններ։ Յուրաքանչյուր գիտնական ներկայացրեց իր ուղղությունը` շեշտադրելով հանրամատչելիության տիրույթը և կիրառման կարևորությունը: Գիտական զեկույցներով հանդես եկան Իտալիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի, ինչպես նաև ԱՄՆ մի շարք նահանգների առաջատար բուհերի ճանաչված գիտնականները: «Քիմիայի մոլ» դպրոցից ուսանողների և ավագ դպրոցի աշակերտների ստացած գիտելիքները ստուգելու համար անցկացրինք նաև առցանց հարցում, որի շնորհիվ պարզեցինք, թե նրանք որքանով են յուրացրել այդ տասը դասախոսությունները»,- ասաց Արմեն Գալստյանը:
Նշենք, որ «Քիմիայի մոլ» գիտության դպրոցի երկրորդ օրն անցկացվեց ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնում:

June 07, 2024 | 16:30
The Chemistry Mall Scientific School was launched at YSU, during which world-renowned leading scientists delivered scientific reports and lectures on diverse chemistry domains, as well as presented the latest achievements and potential fields for their application.
The scientific school was organized as part of the cooperation between the YSU Chemistry Faculty, the Institute of Pharmacy and the Scientific Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry at NAS RA. The school aimed to create a platform for young scientists, postgraduates, master’s and bachelor’s students, as well as high school students to explore science from a new perspective.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan welcomed the attendees and highlighted the importance of hosting leading scientists at YSU: "As part of the Chemistry Mall Scientific School, a unique scientific environment has been created, uniting both Armenian and foreign leading specialists. The university attaches importance to the development of chemistry since it is one of the important directions of science. Pursuing this purpose, summer and winter chemistry schools have been organized many times at YSU. It is also noteworthy that the number of applicants to the Faculty of Chemistry this academic year has surpassed that of previous years."
YSU rector referred to the importance of chemistry, noting: "Taking into account that the role of chemistry is prioritized for the Armenian Government as well, we should multiply our efforts to achieve significant achievements in chemistry. To this end, YSU is committed to strengthening its collaboration with the international scientific community."
He also expressed hope that the school will become an ongoing initiative and emphasized that the university is always prepared to host leading specialists of the field.
Sahak Gasparyan, Director of the Scientific Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry at NAS RA, also delivered a speech at the conference. He expressed hope that the participants will acquire new knowledge and learn about the innovations in the field through the school's framework.
Armen Galstyan, Deputy Dean of YSU Chemistry Faculty and Head of Chemistry Mall Scientific School pointed out that within the framework of the school, young scientists and students not only got acquainted with leading scientists but also had the opportunity to identify promising scientific directions in modern chemistry and determine the fields in which they would like to specialize in the near future.
"Ten lectures were organized as part of the scientific school. Each scientist presented their respective field, emphasizing the scope of accessibility and practical significance. Renowned scientists from leading universities in Italy, Germany, Great Britain, Russia, and several US states delivered scientific reports. Additionally, an online survey was conducted to assess the understanding of the lectures by students and high school attendees of the Chemistry Mall School, providing insights into their mastery of the topics covered in those ten lectures," said Armen Galstyan.
The second day of the Chemistry Mall Scientific School was held at the Scientific Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.