3. «Սև ծով. պատումներ, տարածքներ, հեռանկարներ» խորագրով համաժողով ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ISTC ինովացիոն կենտրոնի դահլիճում անցկացվեց «Սև ծով. պատումներ, տարածքներ, հեռանկարներ» խորագրով կոնֆերանս՝ նվիրված Սևծովյան տարածաշրջանին:
«Դիլեմա» շարժական ակադեմիայի հայաստանյան առաջին կոնֆերանսը անցկացվեց ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի հետ համագործակցության շրջանակում։
«Դիլեմա» շարժական ակադեմիան ստեղծվել է լեհական «Fundacja Pogranicze» (թարգմանաբար՝ «Մերձսահմանագոտու հիմնադրամ») կազմակերպության նախաձեռնությամբ՝ ի պատասխան աշխարհաքաղաքական նոր մարտահրավերների՝ համախմբելով մտավորականների, անվանի գիտնականների, արվեստագետների, հանրային գործիչների ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից, Հարավային  Կովկասից, ինչպես նաև Մոլդովայից և Ուկրաինայից:
Կոնֆերանսին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը: Անդրադառնալով միջոցառման կարևորությանը՝ նա նշեց. «Շատ հետաքրքիր է քննարկել նմանօրինակ թեմաներ և կիրառել կոնկրետ գործիքներ ու մեթոդներ՝ ուսումնասիրելու այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում մեր տարածաշրջանում: Եթե առկա են պատշաճ մեթոդներ, գործիքներ և ճշգրիտ տվյալներ, ապա քննարկումների արդյունքում կկայացվեն որոշումներ՝ ուղղված խաղաղության հաստատմանը, բարգավաճմանը: Կարծում եմ, որ այս միջոցառման հիմնական նպատակներից մեկը միասնաբար մտորելն է խոշոր գործընթացների շուրջ, որոնք տեղի են ունենում այս տարածաշրջանում»։
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի տնօրեն Լուսինե Խառատյանը, խոսելով «Դիլեմա» շարժական ակադեմիայի գործունեության մասին, ասաց, որ այն խրախուսում է տարբեր գաղափարների շրջանառությունը Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Եվրոպայի երկրներում, ինչպես նաև Կովկասում:
««Դիլեմա» շարժական ակադեմիան ամեն անգամ անդրադառնում է որևէ կոնկրետ խնդրի. Հայաստանում անցկացվող միջոցառումների շարքի հիմնական թեման առնչվում է Սև ծովի տարածաշրջանին: Անցյալ տարի Վրաստանում հանդիպում ունեցանք, որտեղ քննարկեցինք, թե ինչ դիլեմաների ենք բախվում ներկայում, երբ աշխարհը փոփոխվում է և անհայտ է՝ ինչ ուղղությամբ: Միավորվեցինք մի շարք արվեստագետների, ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչների, մշակութային ոլորտի աշխատակիցների հետ՝ հասկանալու, թե ինչ հիմնախնդիրներ են մեր առջև ծառացած, իսկ այսօր մենք քննարկում ենք Հայաստանում Սև ծովի դիլեման: Քննարկումների շնորհիվ կարելի է հասկանալ, թե որքանով է թեման առնչվում նաև մեր կյանքին»,- ընդգծեց Լ. Խառատյանը։
«Դիլեմա» շարժական ակադեմիայի նպատակն է հասկանալ, թե այս տարածաշրջանում ինչ նոր պատումներ կարող են առաջանալ, որոնք կօգնեն այլ կերպ կառուցելու ապագան: Ըստ Լուսինե Խառատյանի՝ գիտաժողովից բխող գաղափարների հիման վրա հետագայում ստեղծվելու են տեքստեր, հոդվածներ, կյանքի են կոչվելու տարբեր նախաձեռնություններ:
Կոնֆերանսի շրջանակում անցկացվեցին բաց դասախոսություններ, պանելային քննարկումներ:
«Անցողիկության ծով» թեմայով ելույթ ունեցավ Իլիայի պետական համալսարանի (Վրաստան) սոցիալական և մշակութային մարդաբանության ասպիրանտական ծրագրի ղեկավար, սոցիալական և մշակութային մարդաբանության պրոֆեսոր Թամթա Խալվաշին:
«Երեք ծովի համակարգը» թեմայի շուրջ խոսեց ԵՊՀ արաբագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Դավիթ Հովհաննիսյանը:
«Ի՞նչ են նշանակում սահմանները. արմատազուրկ աշխարհաքաղաքացու մտորումները օվկիանոսի մյուս կողմից» թեմայով հանդես եկավ Յեյլի համալսարանի (ԱՄՆ) պատմության պրոֆեսոր Մարսի Շորը: Նրա գիտական հետազոտություններն առնչվում են 20-րդ և 21-րդ դարերի Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ինտելեկտուալ պատմությանը։ Իսկ «Մեդեա. սահմանամերձության առասպելը» թեմային անդրադարձավ լեհական «Բորդերլանդ» հիմնադրամի համահիմնադիր և նախագահ Քշիշթոֆ Չեժինսկին:
«Գաղութացո՞ւմ, ո՞ւմ գաղութացումը» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ իրենց մասնագիտական տեսակետները ներկայացրին մշակութային քննադատ, դասախոս Հրաչ Բայադյանը, Յեյլի համալսարանի դասախոս, փիլիսոփա Վիկտորաս Բախմետևասը, Բուխարեստի համալսարանի ասպիրանտ Վասիլ Վիստոչին:
Նշենք, որ հայաստանյան կոնֆերանսը ֆինանսավորվել է «ԵՄ-ն հանուն երկխոսության» ծրագրի շրջանակում՝ Մերձսահմանագոտու հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ:

October 10, 2024 | 11:49
A conference titled "Black Sea: Narratives, Spaces, Perspectives", dedicated to the Black Sea region, was held in the International Science and Technology Center at YSU.
The first Armenian conference of the Dilemma Mobile Academy took place in collaboration with the YSU Continuing Education Center.
The Dilemma Mobile Academy was established by the Polish organization Fundacja Pogranicze (translated as Borderland Foundation) in response to new geopolitical challenges, bringing together thinkers, renowned scientists, artists, and public figures from the EU, USA, South Caucasus, as well as Moldova and Ukraine.
Mikayel Hovhannisyan, the Vice-Rector for Development and Innovation at YSU, delivered a welcome speech at the conference. Emphasizing the significance of the event, he stated, "It is very interesting to discuss similar topics and apply specific tools and methods to study the processes occurring in our region. With the right methods, tools, and accurate data, we can make informed decisions through discussions aimed at fostering peace and prosperity. I think one of the main goals of this event is to collectively reflect on the major processes happening in this region."
Lusine Kharatyan, Director of the YSU Continuing Education Center, spoke about the Dilemma Mobile Academy's activities, highlighting its role in fostering the exchange of ideas across Eastern Europe, Central Europe, and the Caucasus.
"The Dilemma Mobile Academy addresses a specific problem at each event. The main theme of our series in Armenia focuses on the Black Sea region. Last year, we held a meeting in Georgia where we explored the dilemmas we face amid a rapidly changing world. We gathered artists, academic representatives, and cultural workers to discuss these challenges. Today, we are continuing this conversation in Armenia, focusing on the Black Sea dilemma. Through these discussions, we aim to understand how these topics relate to our daily lives," emphasized L. Kharatyan.
The goal of the Dilemma Mobile Academy is to identify new challenges that may arise in the region, ultimately shaping the future in transformative ways. According to Lusine Kharatyan, the ideas generated during the conference will lead to the creation of texts and articles, as well as the implementation of various initiatives.
Open lectures and panel discussions were held as part of the conference.
Tamta Khalvashi, Professor of Anthropology, Head of the PhD Program in Social and Cultural Anthropology at Ilia State University in Georgia, delivered a talk titled "A Sea of Transience".
Davit Hovhannisyan, Professor at the YSU Arabic Studies Chair, presented on "The System of Three Seas".
Marci Shore, Professor of History at Yale University (USA), spoke on "What Do Borders Mean? Musings of a Rootless Cosmopolitan from Across the Ocean", drawing on her research into the intellectual history of Central and Eastern Europe in the 20th and 21st centuries.
Krzysztof Czyżewski, Co-founder and President of the Borderland Foundation, reflected on "Medea: The Myth of the Borderland".
The panel discussion titled "Colonization? Whose Colonization?" featured insights from cultural critic and lecturer Hrach Bayadyan, Yale University lecturer and philosopher Viktoras Bachmetjevas, and Vasile Visotchi, a PhD student at Bucharest University.
The Armenian conference was funded through the EU4Dialogue Programme, with co-financing from the Borderland Foundation.