3. Դաշտային հետազոտություն. բացահայտելով մարդ-վայրի բնություն փոխազդեցությունը
Մարդու, վայրի բնության ու էկոհամակարգերի փոխազդեցության, հիվանդությունների փոխանցման խնդիրների ուսումնասիրման, ինչպես նաև այդ ուղղություններով տեսական ու գործնական գիտելիքներ զարգացնելու նպատակով ապրիլի 23-ից մայիսի 2-ը Հայաստանում անցկացվեց «Մեկ առողջություն՝ մարդ-վայրի բնություն փոխազդեցությունը» խորագրով միջազգային ամառային դպրոց։
Ամառային դպրոցը կազմակերպվեց ԵՊՀ կենդանաբանության ամբիոնի, ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի, Վիեննայի բնական պաշարների և բնական գիտությունների համալսարանի, Վիեննայի բժշկական  և  անասնաբուժական համալսարանների հետ համատեղ։
Ամառային դպրոցի ծրագրում ընդգրկված էին վերոնշյալ համալսարանների առաջատար մասնագետների դասախոսություններ, լաբորատոր պարապմունքներ և դաշտային ուսումնասիրություններ։ Միջոցառմանը մասնակցեցին ԵՊՀ և արտերկրի բուհերի շուրջ երկու տասնյակ ուսանողներ։
Ամառային դպրոցի շրջանակում Վայոց ձորի Հորս գյուղի և Կոտայքի մարզի Հանքավան գյուղի շրջակայքում կատարվեցին դաշտային հետազոտություններ, որոնց ժամանակ լանդշաֆտների առանձնահատկություններին համապատասխան ներկայացվեցին տարբեր կենդանատեսակների մշտադիտարկման մեթոդները։
ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի կենդանաբանության ինստիտուտի մոլեկուլային մակաբուծաբանության լաբորատորիայում մասնակիցները կատարեցին որոշ կենդանիների հերձումներ և տարբեր մակաբույծների հետազոտություններ։
Ամառային դպրոցի վերջին օրը մասնակից ուսանողները հանձնեցին եզրափակիչ քննություն՝ վաստակելով 3 ECTS կրեդիտ։ Ավարտին մասնակիցներին շնորհվեցին հավաստագրեր։
Ամառային դպրոցն անցկացվեց «Կլիմայի փոփոխության պայմաններում գենետիկ կենսահսկողության կարողությունների հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է «APPEAR» ծրագրի միջոցով՝ Ավստրիայի զարգացման համագործակցության և OeAD-ի աջակցությամբ։

May 02, 2025 | 15:15
An international summer school titled "One Health: Human–Wildlife Interaction" was held in Armenia from April 23 to May 2, aiming to explore human–wildlife–ecosystem interactions, study disease transmission, and advance both theoretical and practical knowledge in these fields.
The summer school was jointly organized by the Chair of Zoology YSU, the Scientific Center of Zoology and Hydroecology at NAS RA, and three universities in Vienna: the University of Natural Resources and Life Sciences, the Medical University of Vienna, and the University of Veterinary Medicine Vienna.
The program included lectures by leading experts from the aforementioned universities, as well as laboratory sessions and field studies. About two dozen students from YSU and international universities participated in the program.
As part of the summer school, field research was conducted near the villages of Hors in Vayots Dzor Province and Hankavan in Kotayk Province. During these studies, participants were introduced to various wildlife monitoring methods tailored to the specific characteristics of each landscape.
At the Molecular Parasitology Laboratory of the Institute of Zoology under NAS RA Scientific Center of Zoology and Hydroecology, participants performed animal dissections and conducted research on various parasites.
On the final day of the summer school, students completed a final examination, earning 3 ECTS credits. Certificates of participation were awarded upon successful completion.
This summer school was implemented within the framework of the project "Strengthening Genetic Biocontrol Capacities under Climate Change in Armenia," funded through APPEAR program with the support of the Austrian Development Cooperation and OeAD.