3. ԵՊՀ շրջանավարտների առաջին ֆորումի կամավորների պարգևատրման արարողությունը ԵՊՀ-ում. հանդիպում, հավաստագրերի հանձնում
Մայիս 26, 2025 | 17:00
ԵՊՀ շրջանավարտների առաջին ֆորումի կամավորների պարգևատրման արարողությունը ԵՊՀ-ում. հանդիպում, հավաստագրերի հանձնում
ԵՊՀ գիտական խորհրդի դահլիճում տեղի ունեցավ հանդիպում, որը նվիրված էր ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի ակտիվ կամավորների աշխատանքի գնահատմանն ու հետադարձ կապի ստեղծմանը։ Հանդիպման նպատակն էր ամփոփել ֆորումի կազմակերպման գործընթացը, գնահատել կամավորների ներդրումը, ինչպես նաև քննարկել այն դժվարությունները, որոնց նրանք բախվել են երկօրյա միջոցառման ընթացքում։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին և կարևորելով կամավորության դերը ուսանողների կրթական և մասնագիտական աճի առումով, նշեց.
«Մասնակցությունը ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումին շատ լավ փորձառություն է ուսանողի համար։ Կարիերայի ճանապարհին առաջին քայլերը հաճախ սկսվում են կամավորության միջոցով։ Ոչ միայն համալսարանական միջավայրում, այլև միջազգային կազմակերպություններում այսպիսի փորձը բարձր է գնահատվում։ Վստահ եմ՝ ձեր համարձակությունն ու նախաձեռնողականությունը ապագայում կընձեռեն նոր հնարավորություններ»։
Ռեկտորն ընդգծեց, որ շրջանավարտների ֆորումը մեծ արձագանք է ստացել, իսկ քննարկումներին մասնակցել ցանկացողների թիվը գերազանցել է ակնկալիքները.
«Տեղերը սահմանափակ էին, և ոչ բոլորին է հաջողվել մասնակցել միջոցառմանը: Համակողմանի մասնակցային միջավայր ապահովելու նպատակով ձգտել ենք, որ միջոցառմանը ներգրավված լինեն տարբեր ոլորտներում հաջողություններ գրանցած շրջանավարտներ»։
ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանն իր ելույթում կարևորեց կամավորների շարունակական ներգրավվածությունը համալսարանի նախաձեռնություններում.
«Վստահ եմ՝ այստեղ ներկա ուսանողները վաղը լինելու են մեր պանելային քննարկումների բանախոսները, մոդերատորներն ու կազմակերպիչները։ Շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր ամիսներ շարունակ աշխատել են այս ֆորումը կյանքի կոչելու համար»։
Նա հավելեց նաև, որ նման փորձառությունները ձևավորում են ոչ միայն կազմակերպչական ունակություններ, այլև որոշումների կայացման, պատասխանատվության և թիմային աշխատանքի կարևոր հմտություններ․
«Շատ կարևոր է, որ սա ձեզ համար պարզապես մասնակցություն չէ, այլ իրական պատասխանատվություն։ Համալսարանը փորձում է ստեղծել մի միջավայր, որտեղ ուսանողը ոչ միայն սովորում է, այլև գործնականում ձևավորվում որպես քաղաքացի, գործընկեր և նախաձեռնող»։
Հանդիպման շրջանակում տեղի ունեցած հարցուպատասխանի ընթացքում ուսանողները բարձրաձայնեցին ինչպես հաջող փորձառության, այնպես էլ նկատած խնդիրների մասին՝ առաջարկելով լուծումներ և բարելավման տարբերակներ ապագայում նմանօրինակ միջոցառումների կազմակերպման համար։
Հանդիպման ավարտին Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Միքայել Հովհաննիսյանը շնորհակալություն հայտնեցին կամավորներին և հանձնեցին հավաստագրեր՝ արժևորելով նրանց որպես երկօրյա ֆորումի կարևոր մասնակիցների։

3. YSU awards certificates to volunteers of the inaugural Alumni Forum
A meeting dedicated to appreciating the contributions of the active volunteers of the first YSU Alumni Forum and establishing feedback took place in YSU Academic Council Session Hall. The purpose of the event was to summarize the forum’s organizational process, evaluate the input of volunteers, and discuss the challenges they faced during the two-day event.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, welcoming the participants and emphasizing the importance of volunteering in students’ educational and professional development, stated:
"Participation in YSU Alumni Forum is a valuable experience for any student. Volunteering often marks the first step on a career path. Such experience is highly appreciated not only in the university environment but also in international organizations. I am convinced that your courage and initiative will open new opportunities in the future."
The rector noted that the Alumni Forum received considerable attention and the number of applicants eager to participate in the discussions exceeded expectations:
"Due to limited slots, not all interested individuals had the chance to attend. We strived to ensure a diverse and inclusive environment by involving alumni who have achieved success across various fields."
YSU Vice-Rector for Development and Innovation Mikayel Hovhannisyan highlighted the importance of continued student involvement in university initiatives:
"I am confident that many of the students present here today will become the speakers, moderators, and organizers of future panel discussions. I would like to thank all those who worked tirelessly for months to bring this forum to life."
He added that such experiences not only develop organizational skills but also shape key competencies in decision-making, responsibility, and teamwork:
"It is crucial that this is not just participation for you, but a true responsibility. The university strives to create an environment where students not only acquire knowledge, but also grow into active citizens, collaborators, and leaders."
During the Q&A session, students shared both successful experiences and identified challenges, offering suggestions and ideas to improve the organization of similar future events.
At the end of the meeting, Hovhannes Hovhannisyan and Mikayel Hovhannisyan expressed their gratitude to the volunteers and presented them with certificates, recognizing their essential role in the success of the two-day forum.