3. Միջազգային նոր համագործակցություն. ուրվագծվել են ԵՊՀ-ի և Դուբայի Մուրդոխի համալսարանի փոխգործակցության ուղիները
Մայիս 27, 2025 | 16:40
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն այսօր հյուրընկալել է Դուբայի Մուրդոխի համալսարանի գործադիր տնօրեն Մոհամեդ Բամաթրֆին: Քննարկվել են երկու համալսարանների միջև փոխգործակցության հաստատման ուղիներն ու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները։
Դուբայի Մուրդոխ համալսարանը Ավստրալիայի Մուրդոխ համալսարանի մասնաճյուղն է․ այն երկրի առաջատար գիտահետազոտական համալսարաններից մեկն է։ Բուհն ունի ավելի քան 23 հազար ուսանող և 2 հազար 5 հարյուր աշխատակից աշխարհի գրեթե 100 երկրներից։ Մուրդոխ համալսարանի Դուբայի մասնաճյուղը հիմնադրվել է 2008 թվականին։
ԵՊՀ ռեկտորը Մոհամեդ Բամաթրֆին ներկայացրեց ԵՊՀ գործունեության ուղղությունները, կրթական ու հետազոտական ծրագրերը, ուսանողներին ընձեռվող հնարավորություններն ու բուհի զարգացմանն ուղղված նախագծերը։
Մուրդոխ համալսարանի Դուբայի մասնաճյուղի գործադիր տնօրենն էլ պատմեց իրենց համալսարանի մասին՝ փաստելով, որ այն լիցենզավորված է երկու հեղինակավոր հաստատությունների՝ «CAA»-ի («Commission for Academic Accreditation») և «KHDA»-ի («Knowledge and Human Development Authority») կողմից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում տարբեր ձևաչափերով համագործակցելու ուղիները, այդ թվում՝ ակադեմիական շարժունության, գիտահետազոտական ծրագրերի ու մշակութային առնչությունների։
Հանդիպմանը ներկա էին ԵՊՀ ակադեմիական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը և ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը։

3. YSU and Murdoch University Dubai outline prospects for international cooperation
Today, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan hosted Mohammed Bamatraf, Executive Director of Murdoch University Dubai, to discuss avenues for cooperation between the two institutions and to identify areas of mutual interest.
Murdoch University Dubai is a branch campus of Murdoch University in Australia—one of the country’s leading research institutions. The university has more than 23,000 students and over 2,500 employees from nearly 100 countries worldwide. Its Dubai campus was established in 2008.
During the meeting, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan presented an overview of YSU’s core areas of activity, educational and research programs, student opportunities, and initiatives aimed at the university’s development.
Mohammed Bamatraf, in turn, introduced Murdoch University Dubai, emphasizing that the institution is accredited by two prominent bodies: the Commission for Academic Accreditation (CAA) and the Knowledge and Human Development Authority (KHDA).
The two sides discussed various formats for collaboration in fields of mutual interest, including academic mobility, joint research projects, and cultural exchanges.
The meeting was also attended by YSU Vice-Rector for Academic Affairs Elina Asriyan, Vice-Rector for Development and Innovation Mikayel Hovhannisyan, and Head of the International Cooperation Office Alexander Markarov.