3. Միկրոորակավորումները՝ բարձրագույն կրթության համակարգերի զարգացման նոր ուղի
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում կայացավ ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում իրականացվող «MICRO-GEAR» նախագծի հերթական աշխատաժողովը։ Այն նպատակ ունի աջակցելու կրթության ոլորտում կառուցվածքային բարեփոխումներին՝ միկրոորակավորումների լայն տարածմանն ու կիրառմանը բարձրագույն կրթության համակարգերում մասնավորապես Հայաստանում և Վրաստանում:
«MICRO-GEAR»-ի շրջանակում իրականացվող «Միկրոորակավորում Հայաստանում և Վրաստանում՝ բարձրագույն կրթության համակարգերի համար. «Հարավկովկասյան փարոս»» («Micro-Credentials for Higher Education Systems of Georgia and Armenia: South Caucasus Lighthouse») ծրագիրը միտված է բարձրագույն կրթության՝ շարունակական կրթության և կրթական համակարգերի արդիականացման համատեքստում միկրոորակավորումների դերի բարձրացմանը։ Ծրագիրն անցկացվում է հիբրիդ ձևաչափով Երևանում և Թբիլիսիում՝ միաժամանակ ապահովելով ինչպես անցանց, այնպես էլ առցանց մասնակցություն։
Նախագծի շրջանակում ակադեմիական հաստատությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ոլորտի փորձագետները, մասնագետները ոչ միայն Հայաստանից, այլև եվրոպական տարբեր բուհերից համատեղ կքննարկեն միկրոորակավորումների մշակման սկզբունքները, քաղաքականության ձևավորման մարտահրավերներն ու հնարավորությունները։
ԵՊՀ գիտական հարցերի գծով պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանը, ողջունելով ներկաներին, ապա ներկայացնելով ծրագրի մասնակիցներին ու գործընկեր կառույցները, ընդգծեց աշխատաժողովի կարևոր նշանակությունը տարածաշրջանային կրթական համագործակցության և կրթական համակարգերի բարելավման տեսանկյունից։
«Հուսով եմ, որ առաջիկա երկու օրերի ընթացքում՝ այսօր ԵՊՀ-ում, հաջորդիվ Վրաստանի տեխնիկական համալսարանում, մենք կքննարկենք, թե ինչպես կարող ենք բարելավել մեր կրթական համակարգերը։ Միկրոորակավորումները կարող են դառնալ կարողությունների վրա հիմնված ուսուցման կարևոր գործիք՝ նպաստելով նաև տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանը։ Եկեք աշխատենք միասին՝ մեր քննարկումները վերածելով գործնական ռազմավարությունների, որոնք ծառայելու են ոչ միայն համալսարաններին և գործատուներին, այլև, որ ամենակարևորն է, մեր ուսանողներին»,- նշեց պրոռեկտորը։
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության բաժնի վարիչ Արսեն Ապրոյանն ընդգծեց «MICRO-GEAR» ծրագրի կարևորությունը բուհերի համար՝ մասնավորապես միկրոորակավորումների տարածման և համատեղ նախաձեռնությունների խթանման համատեքստում։
«Շատ ուրախ եմ այսօր ձեզ տեսնելու Երևանի պետական համալսարանում։ Ուրախ եմ ողջունելու Իտալիայի, Իսպանիայի, Գերմանիայի և Վրաստանի մեր գործընկերներին։ Արդեն ավելի քան մեկ տարի է, ինչ համագործակցում ենք այս ծրագրի շրջանակում։ Այն ոչ միայն հետաքրքիր է, այլև շատ կարևոր բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների զարգացման տեսանկյունից։ Հուսով եմ, որ առաջիկա օրերի ընթացքում մեր գործընկերների ու հյուրերի ակտիվ ներգրավվածությամբ հնարավոր կլինի ձևավորել հստակ ճանապարհային քարտեզ, որի միջոցով կկարողանանք հստակեցնել հիմնական նպատակներն ու միջոցառումները՝ ուղղված միկրոորակավորումների և ոչ ավանդական կրթական ուղիների զարգացմանը մեր համալսարաններում»,- նշեց նա։
ԵՊՀ-ում անցկացված աշխատաժողովին ներկաներին ողջունեց նաև նախագծի համակարգող, պրոֆեսոր Զազա Թսիամուրան: Հետայդու ներկայացվեցին մի շարք զեկուցումներ, տեղի ունեցան որոշ քննարկումներ՝ ուղղված միկրոորակավորումների հայեցակարգի հստակեցմանը, ազգային օրակարգերում դրանց ներառման հնարավորություններին և մի շարք այլ հարցերի։ Քննարկումները, որոնք նվիրված էին կրթական նորարարական մոդելների ներդրմանը, նպաստեցին փորձի փոխանակմանը և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանը:
Նախագծի շարունակական իրականացումը փաստում է, որ ժամանակակից կրթական համակարգերը ձգտում են լինել առավել ճկուն, անհատականացված և ինտեգրված՝ ի նպաստ ուսանողների և աշխատաշուկայի կարիքների։

June 03, 2025 | 12:27
The latest workshop of the EU Erasmus+ MICRO-GEAR has commenced at YSU Academic Council Session Hall. The project aims to support structural reforms in the education sector by facilitating the widespread adoption of micro-credentials within higher education systems, particularly in Armenia and Georgia.
The project titled "Micro-Credentials for Higher Education Systems of Georgia and Armenia: South Caucasus Lighthouse" focuses on enhancing the role of micro-credentials in the context of modernizing higher education — including lifelong learning and educational systems. The project is conducted in a hybrid format, simultaneously enabling both in-person and online participation in Yerevan and Tbilisi.
Representatives of academic institutions, civil society organizations, field experts, and specialists from Armenia, as well as various European universities, have convened to discuss the principles of developing micro-credentials, challenges in policy formulation, and potential opportunities.
Rafayel Barkhudaryan, Vice-Rector for Academic Affairs at YSU, welcomed the attendees and introduced the project participants and partner organizations, emphasizing the workshop’s significance in advancing regional academic cooperation and the development of educational systems.
"I hope that over the next two days — today here at YSU and then at Georgian Technical University — we will discuss ways to improve our educational systems. Micro-credentials can become a vital tool for competency-based learning, while also fostering stronger regional cooperation. Let us work together to transform our discussions into practical strategies that will benefit not only universities and employers but, most importantly, our students," stated the vice-rector.
Arsen Aproyan, Department Head at YSU International Cooperation office, underlined the importance of the MICRO-GEAR project for universities, particularly in promoting the widespread application of micro-credentials and the development of joint initiatives.
"I am very pleased to welcome you today to Yerevan State University. I am glad to greet our partners from Italy, Spain, Germany, and Georgia. We have been collaborating within this project for over a year now. This initiative is not only interesting but also highly important from the perspective of developing higher education institutions. I hope that, with active engagement from our partners and guests over the coming days, we will be able to formulate a clear roadmap to define the main goals and activities aimed at advancing micro-credentials and alternative learning pathways in our universities," he remarked.
The workshop was also opened with welcoming remarks by the Project Manager, Professor Zaza Tsiramua. This was followed by several presentations and discussions aimed at clarifying the concept of micro-credentials, their possible inclusion in national agendas, and other related issues. The discussions, focused on introducing innovative educational models, are facilitating experience exchange and strengthening regional cooperation.
The ongoing implementation of the project attests to the fact that modern education systems are striving to become more flexible, personalized, and integrated to better meet the needs of both students and the labor market.