3. ԵՊՀ-ում բացվեց Օպտիկայի և ֆոտոնիկայի կենտրոն․ ՀՀ վարչապետը ծանոթացավ համալսարանում իրականացվող գիտահետազոտական աշխատանքներին
Հունիս 03, 2025 | 12:31
ԵՊՀ-ում բացվեց Օպտիկայի և ֆոտոնիկայի կենտրոն․ ՀՀ վարչապետը ծանոթացավ համալսարանում իրականացվող գիտահետազոտական աշխատանքներին
ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ Ֆիզիկայի ինստիտուտի օպտիկայի և ֆոտոնիկայի նորաստեղծ կենտրոնի բացման արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, գիտության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մովսիսյանը, ԵՊՀ ղեկավարությունը, ինստիտուտի և կենտրոնի աշխատակիցները։ Այցի ընթացքում վարչապետը շրջեց համալսարանի մի շարք առաջատար գիտական լաբորատորիաներով՝ ծանոթանալով իրականացվող հետազոտություններին, տեխնոլոգիական հնարավորություններին և ստեղծված ենթակառուցվածքներին։
Երևանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ինստիտուտի օպտիկայի և ֆոտոնիկայի նորաստեղծ կենտրոնը նպատակ ունի դառնալու գիտական հետազոտությունների և տեխնոլոգիական նորարարությունների խոշոր հարթակ՝ միավորելով ժամանակակից լաբորատոր պայմանները, առաջատար գիտնականներին և ուսանողներին։
Կենտրոնի ստեղծումն իրականություն է դարձել ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի, Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) և Երևանի պետական համալսարանի համաֆինանսավորման շնորհիվ։ Այն արտացոլում է պետական մակարդակով գիտության զարգացմանը տրվող առաջնահերթությունը և համալսարանական միջավայրի հնարավորությունների շարունակական ընդլայնումը։
Բացման արարողությունից հետո ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ շրջեցին կենտրոնի լաբորատորիաներով, ծանոթացան դրանց տեխնիկական հնարավորություններին և իրականացվող հետազոտական ուղղություններին, որոնք ներառում են գերարագ օպտիկա, ֆոտոնիկա, արհեստական բանականություն, նանոտեխնոլոգիաներ և արդի այլ գիտաճյուղեր։
Հետայդու նրանք այցելեցին «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ կառուցված հուշ-պուրակ՝ ծաղիկներ խոնարհելու և հարգանքի տուրք մատուցելու 44-օրյա պատերազմում անմահացած հերոսների հիշատակին։
Շարունակելով շրջայցը՝ նրանք եղան նաև ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում՝ ծանոթանալով լաբորատորիաներում իրականացվող աշխատանքներին։
Այցն ամփոփվեց ԵՊՀ դասախոսների և ուսանողների հետ հանդիպմամբ, որին մասնակցում էին ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ։ Վարչապետը պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող հարցերին։

3. Optics and Photonics Center opens at YSU: Prime minister introduced to ongoing scientific research
June 03, 2025 | 12:31
Optics and Photonics Center opens at YSU: Prime minister introduced to ongoing scientific research
The opening ceremony of the newly established Optics and Photonics Center at YSU Institute of Physics took place with the participation of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan. The event was also attended by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Deputy Chairman of the Higher Education and Science Committee Artur Movsisyan, the university’s leadership, as well as staff members of the institute and the new center. During the visit, the prime minister toured several of YSU’s leading scientific laboratories, learning more about ongoing research projects, technological capacities, and established infrastructure.
The newly established Optics and Photonics Center at YSU Institute of Physics is envisioned as a major hub for scientific research and technological innovation, bringing together state-of-the-art laboratory facilities, leading researchers, and students.
The establishment of the center has been made possible through co-financing by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the Competitive Innovation Fund (CIF), and Yerevan State University. This initiative reflects the state-level prioritization of scientific development and the continuous expansion of opportunities within the academic sector
Following the opening ceremony, the delegation led by the prime minister, accompanied by YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, toured the laboratories of the center. The guests were introduced to the center’s technical capabilities and research focus areas, which include ultrafast optics, photonics, artificial intelligence, nanotechnology, and other relevant scientific fields.
The delegation then visited Memorial Park, built with the support of Amaryan Charitable Foundation, to pay tribute and lay flowers in honor of the heroes who fell during the 44-day war.
Continuing the visit, the delegation also toured the university’s Faculty of Biology, where they were introduced to the research activities conducted in the faculty’s laboratories.
The visit concluded with a meeting between the prime minister and members of the university community, including faculty and students. During the discussion, the prime minister answered questions raised by the attendees.