3. Քաղցկեղի բուժման նոր հետազոտություններ՝ Օպոլեի համալսարանի դոցենտի մասնակցությամբ
Օպոլեի համալսարանի (Լեհաստան) բժշկական գիտությունների ինստիտուտի կլինիկական կենսաքիմիայի ամբիոնի դոցենտ, դոկտոր Ագնեժկա Ռոմբել Բրիզեկը այցելել է ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտ՝ քաղցկեղի բուժման բարելավմանն ուղղված հետազոտություններ կատարելու նպատակով:
«Հորիզոն Եվրոպա» նախագծի շրջանակում դոկտոր Ագնեժկա Ռոմբել Բրիզեկը Ֆարմացիայի ինստիտուտի գիտահետազոտական կենտրոնում մասնակցում է ATIC ֆերմենտի պոտենցիալ արգելակիչների սինթեզին ուղղված հետազոտական աշխատանքներին: Ներկայացնելով ԵՊՀ-ում կատարվող հետազոտություններն ու սպասվող արդյունքները՝ նա ընդգծեց. «Այստեղ զբաղվում ենք քաղցկեղի բջիջներում ԴՆԹ-ի սինթեզի հիմնական փուլը կասեցնելու համար նախատեսված նոր քիմիական միացությունների սինթեզով։
Այս նախագիծը նշանակալի քայլ է ուռուցքաբանության մեջ նորարարական թերապևտիկ մոտեցումների զարգացման ուղղությամբ և կարող է նպաստել քաղցկեղի զարգացման հիմքում ընկած մոլեկուլային մեխանիզմների ավելի խոր ըմբռնմանը: Հետազոտության հաջորդ փուլում սինթեզված միացությունները կենթարկվեն փորձարկման ինչպես in vitro, այնպես էլ in vivo պայմաններում»:
Խոսելով Ֆարմացիայի ինստիտուտի գիտահետազոտական կենտրոնի աշխատակազմի կարողություններից՝ դոկտոր Ագնեժկա Ռոմբել Բրիզեկը նշեց, որ աշխատակազմն ունի բազմամյա բարձր մասնագիտական փորձ պոտենցիալ թերապևտիկ կիրառություններով օրգանական միացությունների սինթեզի ոլորտում. «Նրանց ներգրավվածությունը Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորված «Հորիզոն Եվրոպա» նախագծում ապահովում է ամուր գիտական աջակցություն և զգալիորեն մեծացնում է նախատեսված նպատակներին հասնելու հավանականությունը»:
Օտարերկրյա գիտնականն ընդգծեց, որ Ֆարմացիայի ինստիտուտի գիտահետազոտական կենտրոնի գիտաշխատողների հետ մեկ ամիս աշխատելը հիանալի առիթ է պոտենցիալ դեղաբանորեն ակտիվ միացությունների սինթեզի բնագավառում նոր գիտելիքի և հմտությունների ձեռքբերման համար. «Ֆարմացիայի ինստիտուտի հետ համագործակցությունը նաև խթանում է գիտելիքի ու փորձի փոխանակումը՝ ստեղծելով ամուր հիմք ապագայում համատեղ հետազոտական նախաձեռնությունների համար»։
Նշենք, որ ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը որպես շահառու ընդգրկվել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորված «Հորիզոն Եվրոպա» Մարի Սկլոդովսկա-Կյուրի գործողությունների ծրագրի «Անձնակազմի փոխանակումներ» (MSCA Staff Exchanges) նախաձեռնության «Պուրինի de novo բիոսինթեզի խախտում քաղցկեղի դեմ պայքարելու համար՝ մոլեկուլներից դեպի բջիջներ և in vivo ուսումնասիրություններ (PurHumanDrome)» («Disrupting purine de novo biosynthesis to fight cancer - from molecules to cells to in vivo studies») թեմայով դրամաշնորհի շրջանակում կատարվող հետազոտական աշխատանքներում։
Նախագծի շրջանակում ԵՊՀ-ում մարտին մեկնարկեց քաղցկեղի բուժման բարելավմանն ուղղված հետազոտությունների առաջին փուլը, որին մասնակցություն ունեցան նաև Օպոլեի համալսարանի (Լեհաստան) քիմիայի և ֆարմացիայի ինստիտուտի գիտաշխատող, դոկտոր Պավել Լենարտովիչը և Առողջապահական գիտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, դոկտոր Պժեմիսլավ Դոմաշևսկին:

3. University of Opole scholar participates in research on advancing cancer treatment
Dr. Agnieszka Rombel-Bryzek, Associate Professor at the Department of Clinical Biochemistry, Institute of Medical Sciences, University of Opole (Poland), has visited YSU Institute of Pharmacy to engage in collaborative research focused on advancing cancer treatment.
As part of the Horizon Europe program, Dr. Agnieszka Rombel-Bryzek is participating in research activities at the Research Center of the Institute of Pharmacy, focusing on the synthesis of potential inhibitors of the ATIC enzyme. Presenting the ongoing research at Yerevan State University and the expected outcomes, she emphasized: "Here, we are engaged in the synthesis of novel chemical compounds aimed at inhibiting the main stage of DNA synthesis in cancer cells. This project represents a significant step towards the development of innovative therapeutic approaches in oncology and may contribute to a deeper understanding of the molecular mechanisms underlying cancer progression. In the next phase of the research, the synthesized compounds will undergo testing both in vitro and in vivo."
Speaking about the capacities of the Research Center of the Institute of Pharmacy, Dr. Rombel Bryzek noted that the staff possesses extensive professional experience in the synthesis of organic compounds with potential therapeutic applications: "Their involvement in the European Commission-funded Horizon Europe program provides strong scientific support and significantly increases the likelihood of achieving the intended objectives."
The foreign researcher highlighted that working for a month with the scientists of the Research Center of the Institute of Pharmacy was an excellent opportunity to gain new knowledge and skills in the field of synthesizing potentially pharmacologically active compounds: "The collaboration with the Institute of Pharmacy also promotes the exchange of knowledge and experience, laying the groundwork for future joint research initiatives."
It is important to highlight that YSU Institute of Pharmacy, as a beneficiary partner, is involved in the research conducted under the European Commission-funded Horizon Europe Marie Skłodowska-Curie Actions Staff Exchanges (MSCA Staff Exchanges) program, as part of the grant project titled "Disrupting Purine De Novo Biosynthesis to Fight Cancer – From Molecules to Cells to In Vivo Studies (PurHumanDrome)."
As part of the project, the first phase of research aimed at advancing cancer treatment commenced at YSU in March. Participants included Dr. Paweł Lenartowicz, a researcher in the Institute of Chemistry and Pharmacy at the University of Opole (Poland), and Dr. Przemysław Domaszewski, Deputy Director of the Institute of Health Sciences.