3. Նոր նվաճումներ Քիմիայի միջազգային 57-րդ օլիմպիադայում
Դուբայում կայացած Քիմիայի միջազգային 57-րդ օլիմպիադան հայ դպրոցականների համար դարձավ հերթական հաջողության հարթակ։ Հայաստանը ներկայացնող թիմը մրցույթում արժանացավ մեկ արծաթե մեդալի և երեք գովասանագրի։ Օլիմպիադայի հայաստանյան թիմի ղեկավարներն էին ԵՊՀ դասախոս Անդրանիկ Դավինյանը և քիմիայի ֆակուլտետի մագիստրանտ Արտյոմ Պետրոսյանը։
Ս․թ․ հուլիսի 5-14-ն անցկացված մրցույթում, որին մասնակցում էին 90 երկրների շուրջ 355 աշակերտներ, Հայաստանը ներկայացրին չորս դպրոցականներ Վանաձորից, Գյումրիից և Երևանից։
Օլիմպիադայում արծաթե մեդալ նվաճեց Վանաձորի մաթեմատիկական և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Արման Խառատյանը։ Գովասանագրեր ստացան  Երևանի «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Դավիթ Ղազարյանը, Գյումրու «Ֆոտոն» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Սևադա Հարությունյանը և Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Միքայել Ալեքսանյանը։
Օլիմպիադայի հայաստանյան թիմի ղեկավարներն էին ԵՊՀ դասախոս, ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի գիտաշխատող Անդրանիկ Դավինյանը և ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի մագիստրանտ Արտյոմ Պետրոսյանը։
Թիմի գլխավոր ղեկավար Անդրանիկ Դավինյանը, անդրադառնալով հայաստանյան թիմերի մասնակցությանը օլիմպիադային, նշեց. «Հայաստանը մասնակցում է Քիմիայի միջազգային օլիմպիադային՝ սկսած 2006 թվականից։ Հետաքրքրական էր, որ այս անգամ լաբորատոր փուլն անցկացվեց ոչ թե ավանդական ձևաչափով, այլ մեծ էքսպո կենտրոնի դահլիճում, ինչը օլիմպիադան դարձրեց տարբերվող նախորդներից։ Սրանով բոլոր աշակերտները պայմանային նույն հավասար մակարդակում էին։ Նշեմ նաև, որ նախքան մեկնելը կազմակերպեցինք պատրաստման ինտենսիվ փուլ աշակերտների՝ լավ արդյունքներ գրանցելու հնարավորություններն առավել բարձրացնելու համար»։
Թիմի կրտսեր ղեկավար Արտյոմ Պետրոսյանը, խոսելով օլիմպիադայի հարցաշարում ընդգրկված խնդիրերից, ընդգծեց․ «Հարցերը հավասարակշռված էին՝ բարդ և հեշտ խնդիրների լավ համադրությամբ։ Օլիմպիադայի շրջանակում մենք՝ որպես ղեկավարներ, զբաղված էինք թարգմանությամբ, փորձնական պարագաների ստուգմամբ»։
Քիմիայի միջազգային 57-րդ օլիմպիադայի արծաթե մեդալակիր Արման Խառատյանը, պատմելով օլիմպիադայի շրջանակում ձեռք բերած փորձառության մասին, մատնանշեց․ «Թեև տեսական և փորձնական փուլերում առկա էին որոշ դժվարություններ, սակայն կարողացա հաջողությամբ հաղթահարել դրանք։ Խնդիրները հետաքրքիր էին և, ընդհանուր առմամբ, հաղթահարելի։ Հուսով եմ՝ ապագայում կկարողանամ իմ փորձով օգնել նոր սերունդներին»։

July 22, 2025 | 11:40
The 57th International Chemistry Olympiad, held in Dubai, became yet another platform for success for Armenian students. The team representing Armenia earned one silver medal and three letters of commendation in the competition. The Armenian team was led by YSU Andranik Davinyan, a lecturer at Yerevan State University, and Artyom Petrosyan, a master’s student at YSU Faculty of Chemistry.
The competition, held from July 5 to 14, brought together approximately 355 students from 90 countries. Armenia was represented by four high school students from Vanadzor, Gyumri, and Yerevan.
At the International Chemistry Olympiad, Arman Kharatyan, a 12th-grade student at the Vanadzor Special School with Advanced Studies in Mathematics and Natural Sciences, won a silver medal. Certificates were awarded to Davit Ghazaryan, a 12th-grade student at the Quantum College in Yerevan; Sevada Harutyunyan, a 12th-grade student at the Photon College in Gyumri; and Mikayel Aleksanyan, an 11th-grade student at the Vanadzor Special School with Advanced Studies in Mathematics and Natural Sciences.
The leaders of the Armenian team were Andranik Davinyan, lecturer at YSU and researcher at the Scientific Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry of the National Academy of Sciences of Armenia, and Artyom Petrosyan, master’s student at YSU Faculty of Chemistry.
Leader of the team Andranik Davinyan, speaking about Armenia's participation in the Olympiad, noted:
"Armenia has been participating in the International Chemistry Olympiad since 2006. This year’s event stood out in that the laboratory phase was conducted not in the traditional format, but in a large expo center hall, which made the Olympiad distinct from previous years. This ensured that all students competed under equally standardized conditions. I would also like to mention that before departure, we organized an intensive training phase to maximize the students’ chances of achieving high results."
Junior team leader Artyom Petrosyan, commenting on the structure of the Olympiad’s tasks, emphasized: "The questions were well-balanced, offering a good combination of both difficult and easier tasks. Throughout the Olympiad, our responsibilities as team leaders included translating the materials and inspecting the experimental equipment."
Arman Kharatyan, silver medalist of the 57th International Chemistry Olympiad, reflecting on his experience, stated: "Although there were certain challenges in both the theoretical and experimental stages, I was able to overcome them successfully. The tasks were interesting and, overall, manageable. I hope that in the future, I will be able to assist the new generation with the experience I have gained."