3. Գիտություն առանց սահմանների. գիտական նոր համագործակցություն ԵՊՀ-ի և Բարիի համալսարանի միջև
ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի մանրէաբանության, կենսաէներգետիկայի և կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող Անահիտ Շիրվանյանը ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի «Մասնագիտական վերապատրաստում-2025» ծրագրի շրջանակում եռամսյա հետազոտություն է կատարել Բարիի Ալդո Մորո համալսարանում (Իտալիա)։
Հետազոտությունը կատարվել է պրոֆեսոր Նիկոլետա Գուարագնելլայի ղեկավարությամբ, որի գիտական հետաքրքրությունների շրջանակում խմորասնկերի վրա սթրեսային գործոնների և ծերացման գործընթացների ուսումնասիրությունն է։ Անահիտ Շիրվանյանի հետազոտությունն ուղղված է եղել քացախաթթվային սթրեսի ազդեցության մեխանիզմների բացահայտմանը։ Ուսումնասիրվել են նաև ածխածնի տարբեր աղբյուրներից կախված սթրեսային արձագանքները և որոշվել է ֆերմենտների ակտիվությունը։
«Հետազոտության մի մասը կատարվել է Բարիի համալսարանում, իսկ որոշ մեթոդներ ներդրվել և զարգացվել են արդեն ԵՊՀ-ում։ Արդյունքները ներկայում ամփոփվում են հոդվածի տեսքով, որը նախատեսում ենք ուղարկել տպագրության միջազգային գրախոսվող ամսագրերից մեկում»,- պատմում է Անահիտ Շիրվանյանը։
Բարիի համալսարանում անցկացրած եռամսյա հետազոտությունն ընդգծել է նաև միջազգային համագործակցության կարևորությունը։ Ըստ ԵՊՀ գիտաշխատողի՝ հետազոտական խումբը ցույց է տվել մեծ պատրաստակամություն գիտելիքների և փորձի փոխանակման հարցում։
«Նրանց մոտեցումներն ու կիրառվող նոր մեթոդները մեծապես նպաստել են իմ մասնագիտական աճին։ Խումբն ունի տասնամյակների փորձ խմորասնկերի հետազոտության ոլորտում, իսկ ԵՊՀ-ում այս ուղղությամբ աշխատում ենք վերջին 3-4 տարում»,- մատնանշում է նա։
Գործուղման արդյունքում նախանշվել են համագործակցության նոր ուղիներ․ նախատեսվում են ուսանողների փոխայցելություններ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում, ինչպես նաև համատեղ այլ հետազոտություններ։ Բացի դրանից՝ արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Բարիի համալսարանի ասպիրանտներից մեկը այցելի ԵՊՀ՝ վեցամսյա վերապատրաստման։
«Այսօրինակ ծրագրերը շատ կարևոր են հատկապես երիտասարդ գիտնականների համար։ Դրանք հնարավորություն են տալիս ոչ միայն նոր գիտելիք ու հմտություններ ձեռք բերելու, այլև համալսարանը ներկայացնելու միջազգային գիտական հանրությանը և զարգացնելու գիտության ոլորտը Հայաստանում»,- ընդգծում է Անահիտ Շիրվանյանը։

3. New scientific collaboration established between YSU and University of Bari
Anahit Shirvanyan, a junior researcher at the Laboratory of Microbiology, Bioenergetics, and Biotechnology at YSU Institute of Biology, has conducted a three-month research project at the University of Bari Aldo Moro (Italy) within the framework of the "Professional Training-2025" program of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.
The research was conducted under the supervision of Professor Nicoletta Guaragnella, whose scientific interests focus on the study of stress factors and aging processes in yeasts. Anahit Shirvanyan's research aimed to uncover the mechanisms of acetic acid-induced stress. Additionally, the stress responses related to different carbon sources were studied, and the activity of enzymes was determined.
"Part of the research was carried out at the University of Bari, while some methods were introduced and further developed at YSU. The results are currently being compiled into an article, which we intend to submit for publication in one of the peer-reviewed international journals," says Anahit Shirvanyan.
The three-month research project at the University of Bari also highlighted the significance of international collaboration. According to the researcher, the team demonstrated great willingness to exchange knowledge and experience.
"Their approaches and the new methods they applied have greatly contributed to my professional growth. The team has decades of experience in yeast research, whereas at YSU, we have been working in this field for the past 3-4 years," she notes.
As a result of the research trip, new avenues for collaboration have been identified. Student exchange visits under the Erasmus+ program are planned, as well as joint research projects. Moreover, an agreement has been reached for one of the PhD students from the University of Bari to visit YSU for a six-month training program.
"Such programs are extremely important, especially for young scientists. They not only provide an opportunity to gain new knowledge and skills but also help to present the university to the international scientific community and advance the field of science in Armenia," emphasizes Anahit Shirvanyan.