3. ԵՊՀ ուսանողները Մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադայում նվաճել են 2 ոսկե և 2 բրոնզե մեդալներ
Օգոստոս 28, 2025 | 10:00
ԵՊՀ ուսանողները Մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադայում նվաճել են 2 ոսկե և 2 բրոնզե մեդալներ
Մասնակցելով Մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական 32-րդ օլիմպիադային (International Mathematics Competition)՝ ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողներ Ռուբեն Համբարձումյանը և Վահրամ Ասատրյանն արժանացել են ոսկե, իսկ Նարեկ Հովեյանն ու ֆիզիկայի ինստիտուտի 3-րդ կուրսի ուսանող Ստեփան Գևորգյանը՝ բրոնզե մեդալների։
Բուլղարիայում կայացած ուսանողական միջազգային օլիմպիադան բաղկացած էր երկու փուլից։ Մասնակիցները երկու օրվա ընթացքում լուծել են 10 խնդիր (օրական՝ հինգ խնդիր), որոնք ընդգրկում էին մաթեմատիկական անալիզի, հանրահաշվի, հավանականությունների տեսության և այլ բնագավառների առաջադրանքներ։ Արդյունքում ԵՊՀ ուսանողներն արժանացել են 2 ոսկե և 2 բրոնզե մեդալների։ Անհատական արդյունքների հիման վրա կազմվել է թիմային դասակարգում, որի արդյունքում ԵՊՀ թիմը զբաղեցրել է 24-րդ հորիզոնականը։
Թիմի ղեկավարն ու մարզիչն էր ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի հանրահաշվի և երկրաչափության ամբիոնի դասախոս Ալբերտ Գևորգյանը։
Ուսանողների նախապատրաստական պարապմունքները տևել են մոտ երկու ամիս։ Այդ ընթացքում ուսանողների հետ աշխատել են նաև Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ֆունկցիաների տեսության և դիֆերենցիալ հավասարումների ամբիոնի ասիստենտ Կարեն Քեռյանը, հավանականությունների տեսության և մաթեմատիկական վիճակագրության ամբիոնի դասախոս Վազգեն Միքայելյանը, Ֆիզիկայի ինստիտուտի ակադեմիկոս Գուրգեն Սահակյանի անվան տեսական ֆիզիկայի ամբիոնի դոցենտ Տիգրան Հակոբյանը։
«Տարբեր բնագավառներին առնչվող պարապմունքները նպաստել են ոչ միայն մասնակիցների՝ օլիմպիադայում գերազանց արդյունքներ արձանագրելուն, այլև նրանց բարձր պատրաստվածությանը՝ առաջադրանքները ժամանակին և արդյունավետ լուծելու տեսանկյունից»,- կարևորեց Կարեն Քեռյանը։
Երևանի պետական համալսարանը այս հեղինակավոր օլիմպիադային մասնակցում է 2005 թվականից ի վեր և այդ ընթացքում բազմիցս գրանցել է գերազանց արդյունքներ։
Նշենք, որ ս․թ․ հուլիսի 28-ից օգոստոսի 3-ը տեղի ունեցած օլիմպիադային մասնակցել են աշխարհի 73 համալսարանների թիմեր (434 ուսանողներ): Մրցույթը նախատեսված է համալսարանական կրթության առաջին, երկրորդ, երրորդ և չորրորդ կուրսերն ավարտող ուսանողների համար։

3. YSU students win 2 gold and 2 bronze medals at International Mathematics Competition
At the 32nd International Mathematics Competition for University Students, Ruben Hambardzumyan and Vahram Asatryan, 4th-year students at YSU Faculty of Mathematics and Mechanics, were awarded gold medals, while Narek Hoveyan and Stepan Gevorgyan, a third-year student at the Institute of Physics, received bronze medals.
The international student competition, held in Bulgaria, consisted of two phases. Over the course of two days, participants solved a total of 10 problems (five per day), covering topics such as mathematical analysis, combinatorics, probability theory, and more. As a result, YSU students earned two gold and two bronze medals. Based on individual performances, a team ranking was compiled, with YSU team securing 24th place overall.
The team was led and coached by Albert Gevorgyan, a lecturer at the Chair of Algebra and Geometry, YSU Faculty of Mathematics and Mechanics.
The students’ preparatory training lasted about two months. Among those who worked with the students were Karen Keryan, Assistant at the Chair of Theory of Functions and Differential Equations; Vazgen Mikayelyan, lecturer at the Chair of Probability Theory and Mathematical Statistics; and Tigran Hakobyan, Associate Professor at the Chair of Theoretical Physics named after Academician Gurgen Sahakyan, Institute of Physics.
"The interdisciplinary training sessions contributed not only to the participants’ excellent results in the competition but also to their high level of preparedness, enabling them to solve problems efficiently and within the allotted time," emphasized Karen Keryan.
Yerevan State University has been participating in this prominent competition since 2005 and has consistently achieved outstanding results.
The competition, held this year from July 28 to August 3, brought together teams from 73 universities worldwide, comprising a total of 434 students. The competition is designed for students completing their first through fourth years of university education.