3. ԵՊՀ-ում մեկնարկել է «Ճանապարհորդություն մանրէների հետ» խորագրով եռօրյա աշխատաժողովը
ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի և Ամերիկյան մանրէաբանական ընկերության (ASM) համագործակցության շրջանակում մեկնարկել է «Ճանապարհորդություն մանրէների հետ» խորագրով եռօրյա աշխատաժողովը։ Միջոցառման նպատակն է բարձր դասարանների աշակերտներին և ուսանողներին ծանոթացնել մանրէաբանության արդի ձեռքբերումներին և արժևորել մանրէների դերը առօրյա կյանքում։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեն ոչ միայն լսելու թեմատիկ դասախոսություններ, այլև մասնակցելու լաբորատոր փորձերին, ձեռք բերելու գործնական հմտություններ և անմիջական շփման մեջ մտնելու ոլորտի առաջատար մասնագետների հետ։
ԵՊՀ կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, կ․գ․դ․, դոցենտ, Հայաստանում ամերիկյան մանրէաբանական ընկերության դեսպան Աննա Փոլադյանը, որը նաև աշխատաժողովի կազմակերպիչներից է, նշեց․ «Արդեն երկար տարիներ համագործակցում ենք Ամերիկյան մանրէաբանական ընկերության հետ, որն ունի ավելի քան 32 հազար ներկայացուցիչ։ Ընկերությունը մշտապես աջակցում է այսօրինակ նախաձեռնություններին։ Այս անգամ դիմորդների թիվը մեծ էր․ աշխատաժողովին մասնակցելու համար դիմել էին ինչպես Երևանից, այնպես էլ ՀՀ մարզերից, սակայն սահմանափակ տեղերի պատճառով ընտրեցինք 30 մասնակիցների։ Սեպտեմբերի 17-ը աշխատաժողովի մեկնարկի համար ընտրվեց խորհրդանշականորեն, քանի որ հենց այսօր նշվում է Մանրէների միջազգային օրը։ Աշխատաժողովի երեք օրերի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան լսելու ոչ միայն մեր ֆակուլտետի դասախոսներին, այլև Բելգիայի համալսարանից հրավիրված ճանաչված գիտնական Պիտեր վան Դամին, որի մասնակցությամբ կկազմակերպվի պանելային քննարկում»։
ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, աշխատաժողովի բանախոս Կարեն Թռչունյանն իր ելույթում ընդգծեց մանրէների կարևոր դերակատարումը մեր կյանքում։
«Շատերը մանրէներին դիտարկում են միայն բացասական տեսանկյունից, այնինչ իրականում դրանց դերը մեր կյանքում հսկայական է։ Հենց դպրոցից պետք է սկսել ձևավորել ճիշտ պատկերացումներ մանրէների մասին։ Նման միջոցառումները հնարավորություն են տալիս երիտասարդներին տրամադրելու ժամանակակից գիտելիքներ և նպաստում են հասարակության կրթվածության մակարդակի բարձրացմանը։ Եթե չենք գիտակցում մանրէների դերակատարումը, մենք զրկվում ենք դրանց կիրառական հնարավորություններից»,- ասաց նա։
Բացի դասախոսություններից՝ եռօրյա ծրագրի շրջանակում մասնակիցները կունենան նաև գործնական պարապմունքներ․ աշակերտներն ու ուսանողները Կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի մանրէաբանության, կենսաէներգետիկայի և կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիայում կկատարեն տարաբնույթ լաբորատոր աշխատանքներ՝ ձեռք բերելով գործնական հմտություններ։ Աշխատաժողովի շրջանակում նրանք կայցելեն նաև ԵՊՀ պրոֆեսոր Լ․ Ղարիբջանյանի անվան պատմության թանգարան։
Աշխատաժողովի ավարտին բոլոր մասնակիցները կստանան հավաստագրեր՝ իրենց հետ տանելով թե՛ տեսական, թե՛ գործնական գիտելիքներ։

3. Three-day workshop "Journey with Microbes" commences at YSU
Within the framework of the collaboration between the Chair of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology at YSU Faculty of Biology and the American Society for Microbiology (ASM), a three-day workshop titled "Journey with Microbes" has officially begun. The event aims to introduce high school students and university undergraduates to the latest advancements in microbiology and to highlight the significance of microbes in everyday life.
During the workshop, participants have the opportunity not only to attend thematic lectures but also to engage in laboratory experiments, acquire hands-on skills, and interact directly with leading experts in the field.
Anna Poladyan, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor, Head of the Chair of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology at YSU, and the ASM Ambassador in Armenia — who is also one of the organizers of the workshop — stated: "We have maintained a long-standing cooperation with the American Society for Microbiology, which has over 32,000 representatives worldwide. The society consistently supports initiatives of this nature. This time, the number of applicants was significant; candidates from both Yerevan and various provinces of Armenia applied to participate. Due to limited capacity, we selected 30 participants. The symbolic date of September 17 was chosen to mark the beginning of the workshop, as it coincides with the International Day of Microbes. Over the three days of the workshop, participants will have the chance to listen not only to lectures by our faculty members but also to a panel discussion featuring Peter Van Dam, a distinguished scientist invited from a Belgian university."
Karen Trchounian, Director of YSU Research Institute of Biology and a keynote speaker at the workshop, emphasized the crucial role of microbes in our lives during his address.
"Many people perceive microbes solely from a negative perspective; however, their role in our lives is immense. It is essential to start shaping accurate perceptions about microbes in school. Events like this provide young people with access to contemporary scientific knowledge and contribute to raising the overall educational level of society. Without understanding the role of microbes, we lose the opportunity to harness their practical applications," he remarked.
In addition to lectures, the three-day program includes practical sessions. Students will conduct various laboratory exercises in the laboratories of microbiology, bioenergetics, and biotechnology at the Research Institute of Biology, thereby gaining hands-on experience. As part of the workshop, participants will also visit YSU History Museum named after Professor Ludwig Gharibjanyan.
At the conclusion of the workshop, all participants will receive certificates, taking with them both theoretical knowledge and practical skills.