3. Միջբուհական կապերի ամրապնդում ԵՊՀ-ի և Ռոսարիոյի ազգային համալսարանի միջև
ԵՊՀ-ում հյուրընկալվել էր Ռոսարիոյի ազգային համալսարանի (Արգենտինայի Հանրապետություն) ռեկտոր Ֆրանկո Բարտոլաչին։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայագիտական և կրթական ոլորտներում համագործակցության նոր հնարավորությունները և զարգացման հեռանկարները։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵՊՀ ակադեմիական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, ինչպես նաև Արգենտինայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Էկտոր Մուրադ Յուսուֆյանը։
Պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը ներկայացրեց Երևանի պետական համալսարանի կրթական ծրագրերը և իրականացվող կարևոր նախաձեռնությունները, ինչպես նաև ընդգծեց երկու համալսարանների միջև համագործակցության զարգացման կարևորությունը։
Երևանի պետական և Ռոսարիոյի ազգային համալսարաններն ունեցել են համագործակցության պայմանագիր, որի գործողության ժամկետն ավարտվել է։ Ներկայում բանակցություններ են ընթանում նոր պայմանագրի վերակնքման և արդիականացման ուղղությամբ։ Կողմերը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնումը՝ հաշվի առնելով ժամանակակից պահանջներն ու երկու բուհերի ընդհանուր նպատակները։
«Ռոսարիոյի ազգային համալսարանը միակն է Արգենտինայում, որտեղ կա հայագիտական կենտրոն, և իրականացվում են հայագիտական ծրագրեր։ Մենք շարունակելու ենք համագործակցել նաև հայագիտական կենտրոնի հետ՝ տրամադրելով անհրաժեշտ գրականություն, ինչպես նաև հրավիրել դասախոսների՝ մասնակցելու մեր միջոցառումներին»,- նշեց Ալեքսանդր Մարգարովը՝ ընդգծելով, որ ձեռք է բերվել փոխըմբռնման համաձայնություն՝ նպատակ ունենալով պայմանագրի շրջանակում ոչ միայն շարունակելու համագործակցությունը, այլև ուսումնասիրելու ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի փոխանակման հնարավորությունները։
Հաշվի առնելով, որ համագործակցության հնարավորությունները կախված են արտաքին ֆինանսավորումից և երկու երկրների միջև մեծ հեռավորությունից, քննարկվել են նաև առցանց շարժունակության հնարավորությունները ուսանողների համար, ինչպես նաև առցանց դասախոսությունների կազմակերպման ուղիները։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է միջբուհական համագործակցությունը, մասնավորապես կրթական երկու հաստատությունների գործակցության և միջբուհական կապերի ամրապնդումը։

3. YSU and National University of Rosario strengthen inter-university cooperation
Yerevan State University recently hosted Franco Bartolacci, Rector of the National University of Rosario, Argentina. During the meeting, the parties discussed new opportunities for cooperation and prospects for development in Armenian studies and the broader educational sphere.
Among the attendees at the meeting were YSU Vice-Rector for Academic Affairs Elina Asriyan, Head of the International Cooperation Office Alexander Markarov, and Honorary Consul of the Republic of Armenia in Argentina Hector Murad Yousoufian.
Vice-Rector Elina Asriyan presented the educational programs and key initiatives currently being implemented at YSU, emphasizing the significance of enhancing cooperation between the two universities.
Previously, YSU and the National University of Rosario had a cooperation agreement in place, the term of which has now expired. At present, negotiations are underway to sign a renewed and updated agreement. The parties discussed expanding the scope of cooperation, taking into account current needs and the shared objectives of the two institutions.
"The National University of Rosario is the only university in Argentina that has an Armenian studies center and carries out Armenian studies programs. We will continue our collaboration with the Armenian studies center by providing the necessary literature, as well as inviting lecturers to participate in our events," noted Alexander Markarov. He also stressed that a mutual understanding has been reached to not only continue the cooperation under the renewed agreement but also explore opportunities for student and faculty exchange.
Considering that cooperation opportunities are dependent on external funding and the significant geographical distance between the two countries, the possibilities of virtual mobility for students, as well as the organization of online lectures, were also discussed.
Throughout the meeting, the importance of inter-university cooperation was underscored, particularly the strengthening of institutional ties and collaboration between the two educational establishments.