3. Լիտվացի հայտնի արվեստագետ Մ․Կ․ Չյուրլիոնիսի նկարների ցուցադրությունը՝ ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ-ում բացվեց լիտվացի նկարիչ, գրող, կոմպոզիտոր Միկալոյուս Կոնստանտինաս Չյուրլիոնիսի ստեղծագործությունների ժամանակավոր ցուցադրությունը՝ նվիրված հայտնի արվեստագետի 150-ամյակին։ Ցուցադրությունը նախաձեռնվել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության դեսպանության հետ համագործակցության շրջանակում։
Միկալոյուս Կոնստանտինաս Չյուրլիոնիսի ստեղծագործությունների մեծ մասը ցուցադրված է Լիտվայի Կաունաս քաղաքի Չյուրլիոնիսի անվան գեղարվեստի թանգարանում։ ԵՊՀ գրադարանում ներկայացվում են նրա ամենահայտնի նկարներից մի քանիսը:
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, ներկայացնելով լիտվացի արվեստագետին, հիշատակեց, որ նա ծնվել է 1875 թ. և ապրել ընդամենը 36 տարի։
«Միկալոյուս Կոնստանտինաս Չյուրլիոնիսը շատ կարճ կյանք է ունեցել, բայց հասցրել է իր գործերով սահմանել նոր չափանիշներ, նոր տեսլական, նոր ըմբռնում, դարձել լիտվացիների վերածննդի քարոզիչը: Լինելով լիտվացի՝ չի տիրապետել լիտվերենին, բայց իր ստեղծագործություններով ոգեշնչել է մարդկանց՝ ճանաչելու, հասկանալու Լիտվան»,- նշեց Ա. Մարգարովը՝ ընդգծելով, որ Չյուրլիոնիսի տաղանդը բազմաթիվ հանճարների պես դրսևորվել է տարբեր ոլորտներում, եղել է լիտվական սիմֆոնիկ առաջին գործերի հեղինակը, տաղանդավոր է եղել նաև նկարչության մեջ:
Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրիուս Պուլոկասն ընդգծեց, որ հայտնի արվեստագետի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքն սկսել են տարեսկզբից. «Լիտվացիների համար Չյուրլիոնիսը լավագույն կոմպոզիտորն ու նկարիչն է: ԵՊՀ-ում այս փոքրիկ ցուցադրությունը կազմակերպելը իսկապես հիանալի գաղափար է: Չյուրլիոնիսի 300 նկարներից այստեղ ցուցադրված է մի փոքր մասը։ Ցուցադրվածները, սակայն, լավագույններից են»,- ասաց դեսպանն ու նշեց, որ Չյուրլիոնիսի ստեղծագործությունները ինքը մեկ խոսքով բնութագրում է որպես մոգական:
Ցուցադրության կազմակերպիչ, ԵՊՀ-ում լիտվերենի դասախոս Օլգա Արզումանյանն էլ հավելեց, որ Չյուրլիոնիսի ողջ ստեղծագործության մեջ կարևոր տեղ է զբաղեցնում փիլիսոփայական թեմատիկան․ մարդը՝ որպես տիեզերքի մասնիկ, մարդու և Բարձրյալի փոխհարաբերությունները. «Այս թեմաներին են նվիրված բազմաթիվ ստեղծագործություններ, սակայն ամենահայտնիներից են «Կենդանակերպի նշաններ»-ի շարքը, «Աշխարհի ստեղծումը» և «Ռեքս» գործերը:
Օլգա Արզումանյանի դիտարկմամբ՝ այցելուները, դիտելով Չյուրլիոնիսի ստեղծագործությունները, կբացահայտեն համադրումներ հայ հայտնի նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի արվեստի հետ:

3. Exhibition of works by renowned Lithuanian artist Mikalojus Konstantinas Čiurlionis opens at YSU
A temporary exhibition of works by Lithuanian painter, writer, and composer Mikalojus Konstantinas Čiurlionis opened at Yerevan State University, in honor of the 150th anniversary of his birth. This exhibition has been organized in collaboration with the Embassy of the Republic of Lithuania in Armenia.
Most of Mikalojus Konstantinas Čiurlionis's works are housed in the Čiurlionis Art Museum in Kaunas, Lithuania. At YSU, several of his most renowned paintings are currently exhibited in the university library.
Alexander Markarov, Head of YSU International Cooperation Office, introduced the Lithuanian artist, noting that Čiurlionis was born in 1875 and lived only 36 years.
"Although Mikalojus Konstantinas Čiurlionis had a brief life, his work established new standards, new visions, and new understandings. He became a herald of the Lithuanian national revival. Despite being Lithuanian, he did not speak Lithuanian fluently, yet his creative output inspired people to recognize and understand Lithuania," Markarov emphasized. He also highlighted that Čiurlionis, like many geniuses, exhibited talent across multiple fields—being the author of the first Lithuanian symphonic works and a gifted painter.
Andrius Pulokas, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to Armenia, noted that the series of events commemorating the 150th anniversary of the renowned artist began earlier this year. "For Lithuanians, Čiurlionis is the foremost composer and painter. Organizing this modest exhibition at YSU is truly an excellent initiative. Of the 300 paintings by Čiurlionis, only a small portion is displayed here, but these are among the very best," the ambassador said, describing Čiurlionis’ works as "magical" in a single word.
Olga Arzumanyan, organizer of the exhibition and lecturer of Lithuanian at YSU, added that philosophical themes occupy a significant place throughout Čiurlionis’ oeuvre—exploring humanity as a part of the universe and the relationship between man and the Divine. "Many of his works are dedicated to these themes, with notable examples including the series 'Zodiac Signs,' 'The Creation of the World,' and the piece titled 'Rex,'" Olga Arzumanyan said.
According to Olga Arzumanyan, visitors to the exhibition will discover stylistic and thematic parallels between Čiurlionis’ work and that of the renowned Armenian painter Martiros Saryan.