3. ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում պաշտոնապես բացվեց Հոգեբանական ուսումնախորհրդատվական կենտրոն
Հոգեբանական ուսումնախորհրդատվական կենտրոնը տարածաշրջանում առաջին մասնագիտացված հարթակն է, որը միավորում է գիտությունը, կրթությունը և համայնքը։ Կենտրոնը կոչված է աջակցելու հոգեբանական առողջության պահպանմանը, անձի ներուժի բացահայտմանը և հասարակության բարեկեցության բարձրացմանը՝ ապահովելով ինչպես խորհրդատվական, այնպես էլ ուսումնագիտական ծրագրեր։
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մհեր Օթարյանը, ԵՊՀ ակադեմիական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, Տավուշի փոխմարզպետ Նարեկ Ղուշչյանը, բուհի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, հոգեբանական և սոցիալական ոլորտում գործունեություն ծավալող կառույցների ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրեն Մհեր Օթարյանը՝ անդրադառնալով կենտրոնի ստեղծման գաղափարին: Նա նշեց, որ կենտրոնը կոչված է համալրելու համալսարանի գիտակրթական և համայնքային առաքելությունը՝ միաժամանակ արձագանքելով տարածաշրջանում հոգեբանական աջակցության և խորհրդատվական ծառայությունների նկատմամբ աճող պահանջարկին։
«Այս կենտրոնը մեր մարզի համար ոչ միայն մասնագիտական, այլև մարդկային աջակցության կարևոր հարթակ է, որը կնպաստի հանրային իրազեկության մակարդակի, հոգեբանական ինտելեկտի և կյանքի որակի բարձրացմանը»,- ընդգծեց նա:
Կենտրոնի ղեկավար, հ․գ․թ․, դոցենտ Լաուրա Պետրոսյանը, անդրադառնալով կենտրոնի առաքելությանը, նպատակներին և գործունեության հիմնական ուղղություններին, շեշտեց, որ կառույցի գլխավոր նպատակը մարդու ներուժի բացահայտումն է, հոգեբանական առողջության պահպանումն ու կյանքի որակի բարձրացումը։ Կենտրոնը նախատեսում է տրամադրել ինչպես անհատական և խմբային խորհրդատվություններ, այնպես էլ մասնագիտական վերապատրաստումներ։
ԵՊՀ պրոռեկտորներ Է. Ասրիյանը և Մ. Հովհաննիսյանը մատնանշեցին կենտրոնի կարևորությունը ԵՊՀ տարածաշրջանային զարգացման ռազմավարության մեջ, ինչպես նաև կարևոր դերակատարումը ուսանողների գործնական կարողությունների ձևավորման և գիտահետազոտական գործունեության խթանման գործում։
Կենտրոնի կարևորության, վերջինիս գործունեությանն աջակցելու իրենց պատրաստակամության մասին խոսեցին ԵՊՀ ԻՄ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, հ.գ.թ. Ռուբեն Աղուզումցյանը և «Հոգեբանություն» կրթական ծրագրի ուսանողները: Ռ․ Աղուզումցյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս կառույցը կդառնա համագործակցության կամուրջ համալսարանի, համայնքի և մասնագիտական կազմակերպությունների միջև։
Միջոցառման վերջում հյուրերը շրջեցին կենտրոնի տարածքում, ծանոթացան ծառայությունների կառուցվածքին և նյութատեխնիկական պայմաններին, զրուցեցին կենտրոնի մասնագետների և ուսանողների հետ։
ԵՊՀ ԻՄ հոգեբանական ուսումնախորհրդատվական կենտրոնը տարածաշրջանում միակ մասնագիտացված կառույցն է, որը տրամադրում է գիտահենք և հասանելի հոգեբանական ծառայություններ՝ ուղղված անձի ներուժի բացահայտմանը, ինքնաճանաչմանն ու հոգեբանական առողջ կյանքի խթանմանը։

3. Center for Psychological Education and Counseling officially opens at YSU Ijevan Branch
The Center for Psychological Education and Counseling is the first specialized platform in the region that unites science, education, and community. The center is designed to support the preservation of mental health, the realization of individual potential, and the improvement of societal well-being by providing both counseling and educational programs.
The event was attended by YSU Ijevan Branch Director Mher Otaryan, YSU Vice-Rector for Academic Affairs Elina Asriyan, Vice-Rector for Development and Innovation Mikayel Hovhannisyan, Deputy Governor of Tavush Narek Ghushchyan, representatives of the university’s academic staff, students, and organizations active in the psychological and social fields.
YSU Ijevan Branch Director Mher Otaryan opened the event with a speech, addressing the concept behind the establishment of the center. He noted that the center is intended to complement the university’s scientific, educational, and community missions while responding to the growing demand in the region for psychological support and counseling services.
"This center is not only a professional but also an important human support platform for our province, which will contribute to raising public awareness, psychological intelligence, and overall quality of life," he emphasized.
Head of the center Laura Petrosyan, PhD in Psychology, Associate Professor, spoke about the center’s mission, objectives, and main areas of activity, stressing that the primary goal of the institution is to reveal human potential, preserve mental health, and improve quality of life. The center plans to offer individual and group counseling as well as professional training.
YSU Vice-Rectors Elina Asriyan and Mikayel Hovhannisyan highlighted the center’s importance within YSU’s regional development strategy and its key role in shaping students’ practical skills and promoting research activities.
Ruben Aghuzumtsyan, Professor, PhD in Psychology, from YSU Ijevan Branch Chair of Pedagogy and Psychology, along with students of the "Psychology" educational program, spoke about the center’s significance and expressed their readiness to support its activities. Professor Aghuzumtsyan expressed confidence that this institution will become a bridge of cooperation between the university, community, and professional organizations.
At the end of the event, guests toured the center, familiarized themselves with available services and material-technical conditions, and interacted with the center’s specialists and students.
YSU Ijevan Branch Center for Psychological Education and Counseling is the region’s only specialized institution offering science-based, accessible psychological services focused on unlocking individual potential, fostering self-awareness, and promoting mental well-being.