3. ԵՊՀ-ում անցկացվեց KPI4HE ծրագրի մշտադիտարկումը
Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում իրականացվող «Հայաստանում ներառական, թվային ու կանաչ ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթության պատշաճ կառավարման և որակի համար գործունեության առանցքային ցուցանիշների ազգային շրջանակի (ԳԱՑԱՇ) ստեղծում» (KPI4HE) նախագծի մշտադիտարկումը։
Եվրոպական կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության (EACEA) ներկայացուցիչ Խավիեր Ֆլամենտի ղեկավարությամբ ԵՊՀ-ում կատարված մշտադիտարկման նպատակն էր գնահատել գործող ծրագրի ընթացքը, կատարված աշխատանքների որակը, ծրագրի պահանջների համապատասխանությունը ազգային կրթական առաջնահերթություններին, ինչպես նաև ծրագրի ազդեցության ծավալն ու հետագա զարգացման հնարավորությունները։
KPI4HE նախագիծը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգի համար, քանի որ նպատակ ունի բարելավելու բարձրագույն կրթության համակարգի կառավարումն ու համալսարանների ռազմավարական պլանավորումը։ Դրանք նպաստելու են որակյալ ու ներառական, թվային ու «կանաչ» ուղղվածությամբ բարձրագույն կրթությանը Հայաստանում՝ բարձրագույն կրթության կատարողականի առանցքային ցուցանիշների ազգային շրջանակի (ԿԱՑԱՇ) մշակման և ներդրման, ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կառուցակարգերի զարգացման ու պլանավորման ծառայությունների գործարկման և հաստատությունների հավատարմագրման պետական չափանիշների վերանայման միջոցներով՝ համաձայն ԿԱՑԱՇ-ի։
Հանդիպման մեկնարկին ԵՊՀ միջազգային համագործակացության վարչության պետ, KPI4HE նախագծի համակարգող Ալեքսանդր Մարգարովն ու  դրամաշնորհների համակարգման բաժնի վարիչ, նախագծի համահամակարգող Արսեն Ապրոյանը ներկայացրին ծրագրի ընթացքը, կատարված աշխատանքների հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև առաջիկա փուլերի իրականացման պլանավորված գործընթացները։
Կրթական համակարգում ԿԱՑԱՇ-ի ներդրումը նպաստում է տվյալահենք քաղաքականությունների մշակմանը, բարձրագույն կրթության բարելավմանը, գործունեության գնահատմանը, թափանցիկության բարձրացմանը, չափելիությանը և պետության կողմից բուհերի ֆինանսավորման նոր մոտեցմանը՝ ելնելով «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ նոր օրենքի դրույթների։
Մշտադիտարկման ամբողջական եզրակացությունների և գնահատականների մասին կտեղեկացվի ավելի ուշ․ դրանք կդառնան ծրագրի հետագա կատարելագործման հիմք։
Նշենք, որ ազգային այս եռամյա ծրագրի համակարգողը Երևանի պետական համալսարանն է, մասնակիցները՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեն, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը (ՈԱԱԿ), ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական, Եվրասիա միջազգային, Հյուսիսային, Գավառի պետական համալսարանները, «Կրթության քաղաքականության և կառավարման հայկական կենտրոն» ՀԿ-ն, ինչպես նաև եվրոպական երեք բուհեր (Դրեզդենի տեխնիկական և Օլդենբուրգի (Գերմանիա), Ջենովայի (Իտալիա) համալսարանները):

November 26, 2025 | 14:53
Yerevan State University hosted a monitoring session for the ''Establishment of National framework of Key Performance Indicators for good governance and quality towards inclusive, digital and green oriented higher education in Armenia'' (KPI4HE) project.
Led by Xavier Flament, a representative of the European Education and Culture Executive Agency (EACEA), the monitoring aimed to assess the project's progress, the quality of the completed work, the alignment of the project with national educational priorities, as well as its impact and potential for further development.
The KPI4HE project holds significant importance for Armenia's higher education system, as it aims to improve the governance of the higher education system, university strategic planning and management, and promote the development of quality, inclusive, digital, and green-oriented higher education in Armenia through development and implementation of National Framework of Key Performance Indicators (KPIs) for higher education (NF-KPI), operationalization of Institutional Research and Planning Services (IRPS) and revision of State Institutional Accreditation Standards in line with NF-KPI.
At the opening of the meeting, Alexander Markarov, Head of the YSU International Cooperation Office and Coordinator of the KPI4HE project, together with Arsen Aproyan, Head of the Grants Coordination Department and Co-Coordinator of the project, presented an overview of the project's progress, key areas of activity, and the planned implementation of upcoming phases.
The introduction of the NF-KPI framework is expected to support the development of data-driven policies, advancements in higher education, accurate performance evaluation, increased transparency, enhanced measurability, and a new approach to state funding for universities, in accordance with the provisions of the Republic of Armenia's new Law on Higher Education and Science.
Comprehensive conclusions and assessments from ongoing monitoring will be published in due course, serving as the foundation for further refinement and development of the program.
This three-year national project is coordinated by Yerevan State University. Participants include the RA MoESCS Higher Education and Science Committee, the National Center for Professional Education Quality Assurance (ANQA), the NAS RA Institute for Informatics and Automation Problems, the Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan, Eurasia International University, Northern University, Gavar State University, the Armenian Center for Education Policy and Management NGO, alongside three European universities: Dresden University of Technology (Germany), the University of Oldenburg (Germany), and the University of Genoa (Italy).