3. ԵՊՀ-ում էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ կանանց, խաղաղության և անվտանգության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իրեն Ֆելինը
Նոյեմբեր 28, 2025 | 16:43
ԵՊՀ-ում էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ կանանց, խաղաղության և անվտանգության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իրեն Ֆելինը
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հյուրընկալեց ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ կանանց, խաղաղության և անվտանգության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իրեն Ֆելինի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԵՊՀ ռեկտորը, ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին, ընդգծեց այցի շրջանակում քննարկվող հարցերի կարևորությունն ու արդիականությունը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Իրեն Ֆելինը հանդես եկավ բանախոսությամբ՝ ընդգծելով կանանց մասնակցության ու ձայնի լսելի լինելու կարևորությունը քաղաքականությունների մշակման, բանակցությունների վարման և անվտանգության հարցերում:
«Վերջին տարիների ընթացքում անվտանգության միջավայրի փոփոխության հետ մեկտեղ փոխվել են նաև քննարկման թեմաները: Մենք ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն ենք դարձնում պաշտպանության և անվտանգության հարցերին։ Այս համատեքստում «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» օրակարգում ներառված են նաև մարդկային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր»,- նշեց Իրեն Ֆելինը։
Բանախոսը մանրամասնորեն ներկայացրեց ՆԱՏՕ-ում ծավալած իր գործունեությունը մարդուն, խաղաղությանը և անվտանգությանը առնչվող ոլորտներում՝ մատնանշելով, թե ինչպես կենտրոնանալ իրենց առաջնահերթությունների՝ զսպման և պաշտպանության ապահովման վրա, քանի որ դրանք տակավին օրակարգային հարցեր են ողջ աշխարհի համար:
Գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած բանախոսությանը ներկա էին նաև ԵՊՀ ուսանողներ, որոնք հնարավորություն ունեցան իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղելու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Իրեն Ֆելինին։

November 28, 2025 | 16:43
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan hosted the delegation led by Irene Fellin, NATO Secretary General's Special Representative for Women, Peace and Security.
Welcoming the high-ranking guest, the rector emphasized the importance and relevance of the issues being discussed within the framework of the visit.
Irene Fellin, NATO Secretary General's Special Representative, delivered a lecture highlighting the importance of women's participation and the amplification of their voices in policymaking, negotiations, and security affairs.
"In recent years, alongside changes in the security environment, the topics under discussion have also shifted. We are paying increasing attention to matters of defense and security. In this context, the Women, Peace and Security agenda also includes issues related to human security," noted Irene Fellin.
The speaker presented her work within NATO in fields related to people, peace, and security, highlighting how the organization continues to focus on its priorities—ensuring deterrence and defense—which remain key agenda priorities for the entire world.
YSU students were also present at the lecture held in the Academic Council Session Hall, where they had the opportunity to ask questions to Irene Fellin, NATO Secretary General's Special Representative for Women, Peace, and Security.