3. Համագործակցության հուշագիր՝ ուղղված ակադեմիական փոխանակումների խթանմանը
«Մաքս Վեբեր» հիմնադրամի Վրաստանի մասնաճյուղը և Երևանի պետական համալսարանը վերահաստատեցին իրենց պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու գիտական համագործակցությունը և ստեղծելու նոր հնարավորություններ ակադեմիական փոխանակումների համար։ Այդ նպատակով կողմերը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր, որը կդառնա ապագա ծրագրերի և հեռանկարային նախաձեռնությունների զարգացման հիմք։
Հուշագիրը միտված է խթանելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ հետազոտական ​​և կրթական գործունեությունը ինչպես գիտնականների, այնպես էլ ուսանողների մասնակցությամբ։ Հուշագրի շրջանակում նախատեսվում է պատմաբանների և արխիվագետների մասնագիտական փոխանակումների խթանում՝ դասախոսությունների, կոնֆերանսների, սեմինարների, սիմպոզիումների և ակադեմիական այլ միջոցառումների միջոցով։ Կողմերը նաև համատեղելու են տեղեկատվական ռեսուրսները՝ փոխանակելով համապատասխան հրապարակումներ և այլ նյութեր այն ոլորտներում, որոնք հետաքրքրում են երկու հաստատություններին։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, խոսելով գործընկերների հետ կնքվող հուշագրերի և համագործակցությունների մասին, նշեց, որ ԵՊՀ-ն գործակցում է տարբեր երկրների և ակադեմիական հաստատությունների հետ ինչպես «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում ուսանողների և դասախոսների փոխանակման, այնպես էլ հետազոտական և կրթական առանձին նախագծերի իրականացման նպատակով։
«Այս համագործակցությունները նպաստում են ինչպես համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, այնպես էլ ուսանողների միջազգային փորձի ընդլայնմանը և հնարավորություն են ստեղծում զարգացնելու համագործակցությունը պատմության և տարածաշրջանային հետազոտությունների ոլորտներում, ինչը կնպաստի նոր նախագծերի ստեղծմանը, գիտական կապերի ամրապնդմանը և հետազոտական գործունեության երկարաժամկետ զարգացմանը»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։
«Մաքս Վեբեր» հիմնադրամի Արևելյան Եվրոպայի ցանցի փոխտնօրեն Մորից Ֆլորինը, որը նաև հիմնադրամի Վրաստանի մասնաճյուղի ղեկավարն է, շեշտեց․ «Ինչպես գիտեք, մենք մասնաճյուղ ունենք Թբիլիսիում և մեծապես հետաքրքրված ենք հայաստանյան համալսարանների հետ համագործակցությամբ։ Գործընկերային կապերն ընդլայնելու հեռանկար ունենալով՝ նախատեսում ենք միջոցառումներ կազմակերպել նաև Հայաստանում։ Գործընկեր հաստատությունների հետ համագործակցությունը մեզ համար կարևոր է, ուստի կարծում եմ, որ սա շատ լավ հնարավորություն է մեզ համար՝ զարգացնելու տարածաշրջանային պատմության ուսումնասիրությունը»։
Կարևորելով հուշագրի կնքումը՝ Մորից Ֆլորինը մատնանշեց, որ այն ակադեմիական հաստատություններին հնարավորություն է ընձեռում ձևավորելու մշտական և արդյունավետ համագործակցություն, խթանելու գիտնականների և ուսանողների փոխանակումները, ինչպես նաև աջակցելու հետազոտական ու կրթական համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը,  ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի տնօրեն Լուսինե Խառատյանը։
Նշենք, որ «Մաքս Վեբեր» հիմնադրամը պարբերաբար հայտարարում է դրամաշնորհների մրցույթներ՝ Գերմանիայում գիտաժողովների, աշխատաժողովների և ուսումնազրույցների մասնակցելու համար։ Այս միջոցառումները հնարավորություն են տալիս հայ և օտարերկրյա գիտնականներին ստանալու ֆինանսական աջակցություն իրենց հետազոտական և ակադեմիական ծրագրերի իրականացման համար։

3. Memorandum of cooperation aimed at promoting academic exchanges
The Georgia branch of the Max Weber Foundation and Yerevan State University have reaffirmed their commitment to strengthening scientific collaboration and creating new opportunities for academic exchange. To this end, the parties have signed a memorandum of cooperation that will lay the foundation for future projects and long-term initiatives.
The memorandum aims to promote joint research and educational initiatives in areas of mutual interest, engaging both scholars and students. Within the framework of this memorandum of cooperation, the parties plan to boost expertise exchanges between historians and archivists through lectures, conferences, seminars, symposiums, and other academic events. The institutions will also combine their informational resources by sharing relevant publications and materials in fields of shared interest.
Speaking about the memorandums and collaborations established with various institutions, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan noted that YSU cooperates with different countries and academic institutions both for the exchange of students and lecturers within the framework of the Erasmus+ program, as well as for the implementation of individual research and educational projects.
"These partnerships contribute to expanding the international experience of both our lecturers and students, and they create opportunities to advance cooperation in the fields of history and regional studies. This, in turn, will support the development of new projects, the strengthening of scientific ties, and the long-term growth of research activities," the rector said.
Moritz Florin, Deputy Director of the Max Weber Network Eastern Europe and Head of the Foundation's Georgia Branch, emphasized, "As you know, we are a branch in Tbilisi and are highly interested in cooperating with universities in Armenia. With plans to expand our partnership network, we also intend to organize events in Armenia. Collaboration with partner institutions is important to us, and I believe this is an excellent opportunity to advance the study of regional history."
Highlighting the significance of the memorandum, Moritz Florin noted that it provides academic institutions with the opportunity to establish stable and effective cooperation, promote exchanges of scholars and students, and support the implementation of joint research and educational initiatives.
Also present at the meeting were YSU Vice-Rector for Development and Innovation Mikayel Hovhannisyan, Head of the YSU International Cooperation Office Alexander Margarov, and Director of the YSU Continuing Education Center, Lusine Kharatyan.
The Max Weber Foundation regularly announces grant competitions for participation in conferences, workshops, and study visits in Germany. These programs offer Armenian and international scholars the opportunity to receive financial support for the implementation of their research and academic projects.