3. Ցեղասպանության կանխարգելման արդի մոտեցումները միջազգային փորձի համատեքստում․ գիտաժողով ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ-ում կայացավ «Ցեղասպանություն, հիշողություն, ճանաչում, կանխարգելում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը, որի նպատակն էր մշակել նորարարական ռազմավարություններ՝ ցեղասպանության և զանգվածային վայրագությունների դեմ պայքարելու համար: Գիտական միջոցառումը կազմակերպվել էր ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի (ՀՀԻ) և «Մարդու իրավունքների և ցեղասպանագիտության կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ:
Միջազգային գիտաժողովի մեկնարկը տրվեց ԵՊՀ նախասրահում ցեղասպանությունների հիշողության ծառի և ցեղասպանությունների պատմության ցուցադրությամբ, որտեղ ներկայացված էին հայերի, հրեաների և այլ ազգերի ցեղասպանության նախապատմությունը, պատճառները, ընթացքը և հետևանքները: Լուսանկարիչ Վիկտոր Գերասիմովսկու «Լռության արձագանքները» խորագրով ցուցադրությամբ էլ ներկայացվեցին 1972 թ. բուրունդյան ցեղասպանությունը վերապրածների լուսանկարները, պատմությունը, մտքերը` նպատակ ունենալով մասնավորապես ընդգծելու կրթության հզոր ուժը ապագա վայրագությունները կանխելու գործում:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով ավելի քան 20 երկրներից ժամանած պրոֆեսորների, փորձագետների, հետազոտողների մասնակցությունը գիտաժողովին, ընդգծեց. «Ցեղասպանագիտությունը և ցեղասպանությունների կանխարգելումը չեն վերաբերում միայն Հայաստանի Հանրապետությանը․ տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ գիտաժողովի ընթացքում խոսեցին այն մասին, որ հիշողությունը մեկն է բոլորի համար։ Այսօրինակ միջոցառումները առաջին հերթին միտված են կանխարգելելու ցեղասպանությունները աշխարհի տարբեր երկրներում: Ցավոք սրտի, 1915 թ. ցեղասպանությունից հետո մենք ականատես ենք եղել նաև 21-րդ դարում տարբեր ցեղասպանությունների»։
Նրա խոսքով՝ երբեմն թվում է, թե գիտական համայնքի ջանքերը վճռորոշ ազդեցություն չունեն քաղաքական որոշումների կայացման վրա, սակայն դա չի նշանակում, որ գիտական համայնքը փորձագիտական, ակադեմիական մակարդակներում պետք է լռի և չարձագանքի ցեղասպանությունների պատճառներին, հետևանքներին։ Այս համատեքստում նա շեշտեց․ «Կանխարգելումը հնարավոր է նրանով, որ աշխարհի տարբեր երկրներ ճանաչեն այլոց ցեղասպանությունները: Ի դեպ, Հայոց ցեղասպանությունն արդեն իսկ ճանաչել են 100-ավոր երկրներ, ինչը մեզ հույս է տալիս, որ հետագայում ցեղասպանություններ տեղի չեն ունենա, կամ գոնե կնվազի դրանց թիվը»:
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վահրամ Պետրոսյանն էլ նշեց, որ ցեղասպանությունը պատմության պատահականություն չէ․ այն ժողովրդին, նրա մշակույթը, նրա տոհմածառն ու ապագան ջնջելու հաշվարկված գործողություն է։
«Ցեղասպանությունը լռությունից ծնված, անտարբերությամբ սնվող և բյուրոկրատական ճշգրտությամբ իրականացվող սահմռկեցուցիչ հանցագործություն է»,- ասաց Վահրամ Պետրոսյանն ու մեջբերեց ազգությամբ հրեա գրող Էլի Վիզելի (նա հայտնի է ցեղասպանագիտության և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր աշխատություններով) խոսքերը. «Մեռյալներին մոռանալը նման է նրանց երկրորդ անգամ սպանելուն»:
ՀՀԻ տնօրենը, մեկնաբանելով ցեղասպանություն կազմակերպողների ու կատարողների ակնկալիքներն աշխարհից, մատնանշեց. «Վայրագություններից հետո հանցագործները հաճախ հույսը դնում են երկու բանի վրա՝ «աշխարհի ամնեզիայի» և աշխարհի ժխտման վրա: Նրանք հույսը դնում են պատմության վերաշարադրման վրա՝ բռնությունը մաքրելու և դրա հետքերը ոչնչացնելու համար: Այսօր այստեղ մենք հավաքականորեն հայտարարում ենք՝ մենք տեսնելու ենք, գործելու ենք և չենք մոռանալու»:
«Մարդու իրավունքների և ցեղասպանագիտության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Լիլիթ Մարտիրոսյանն էլ հավելեց, որ հայ ժողովուրդը՝ որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, երկար տարիներ եղել է այս հանցագործության դեմ պայքարի առաջամարտիկը միջազգային ասպարեզում։
«Մենք հպարտ ենք, որ հայ ժողովուրդը կարողացավ իր ողբերգական պատմական փորձը վերածել համընդհանուր նշանակություն ունեցող նախաձեռնության։ Մեր հավաքական հիշողությունը պարտավորեցնում է մեզ ոչ միայն հիշել, այլև գործել։ Ցեղասպանությունը սկսվում է կարծրատիպերից, նախապաշարմունքներից, խտրականությունից, ատելության խոսքից։ Այն սկսվում է այն ժամանակ, երբ մարդիկ դասակարգվում են «մենք»-ի և «նրանք»-ի, երբ ուրիշների մարդ լինելու փաստը հերքվում է, երբ անտարբերությունը ստվերում է համերաշխությունը»,- ընդգծեց նա։
Լիլիթ Մարտիրոսյանն իր ելույթում շեշտեց, որ ցեղասպանության կանխարգելման գործիքների շարքում կրթությունը մնում է ամենահզոր և եզակի գործիքը։
«Գիտելիք տալը, վերլուծական մտքի զարգացումը, փորձի փոխանակումը և նոր սերունդների կրթությունը ցեղասպանագիտության բնագավառում կարող են կյանքեր փրկել ապագայում»,- ասաց նա ու կարևորեց գիտաժողովի անցկացումը միջազգային փորձագետների, հետազոտողների, իրավաբանների և մարդու իրավունքների պաշտպանների մասնակցությամբ:
Գիտաժողովին քննարկվեցին ցեղասպանության վաղ նախազգուշացման մեխանիզմները, կանխարգելման ռազմավարությունները, արդարադատության հարցերը և հիշողության դերակատարումը։
Միջոցառմանը ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը մեդալներ ու պատվոգրեր շնորհեց ցեղասպանությունների ուսումնասիրման, կանխարգելման, միջազգային հարթակներում խնդրի հանրայնացման ուղղություններով իրենց ջանքերը ներդրած անձանց, ինչպես նաև «Ցեղասպանություն, հիշողություն, ճանաչում, կանխարգելում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի աջակիցներին:
ԵՊՀ ոսկե մեդալի արժանացան իրավագիտության դոկտոր, Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Օտտո Լուխտերհանդտը, Բեռլինի ազատ համալսարանի բանասիրության դոկտոր Թեսսա Հոֆման-Սավիդիսը, Ցյուրիխի համալսարանի պրոֆեսոր, «Շվեյցարիա-Թուրքիա» հետազոտական հիմնադրամի նախագահ Հանս-Լուկաս Կիզերը։ Շնորհվեցին նաև «Շառլ Ազնավուր» հուշամեդալ, «Մուսա լեռան փառքի» մեդալ և պատվոգրեր։
Գիտաժողովին մասնակցեցին ավելի քան 50 առաջատար փորձագետներ, գիտնականներ և մասնագետներ տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Ռուանդայից, Բուրունդիից, ԱՄՆ-ից, Իսրայելից, Ռուսաստանից, Շվեդիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Ավստրալիայից և Արգենտինայից:

3. Modern approaches to genocide prevention in international context: Conference held at YSU
An international conference titled "Genocide: Memory, Recognition, Prevention" was held at YSU, aimed at developing innovative strategies to counter genocide and mass atrocities. The scientific event was organized at the initiative of the YSU Institute for Armenian Studies (IAS) and the Center for Human Rights and Genocide Studies NGO.
The conference opened in the university foyer with a "memory tree" dedicated to genocide victims and an exhibition on the history of genocides, presenting the background, causes, course and consequences of the Armenian, Jewish and other genocides. A photo exhibition titled "Echoes of Silence" by photographer Viktor Gerasimovski showcased the stories, reflections and photographs of survivors of the 1972 Burundian genocide, underscoring the powerful role of education in preventing future atrocities.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, emphasizing the participation of professors, experts and researchers from more than 20 countries, noted, "Genocide studies and genocide prevention do not concern only the Republic of Armenia. Representatives of various countries spoke during the conference about how memory is shared by all. Events of this kind are aimed primarily at preventing genocides in different parts of the world. Unfortunately, after the genocide of 1915, we have witnessed other genocides in the 21st century."
He added that although it may sometimes seem that the efforts of the academic community have little impact on political decision-making, this does not mean that scholars should remain silent or refrain from responding to the causes and consequences of genocides. In this context, he stressed, "Prevention is possible when countries around the world recognize the genocides of others. The Armenian Genocide has already been recognized by hundreds of states, which gives us hope that future genocides will not occur—or at least there will be fewer of them."
Vahram Petrosyan, Director of the YSU Institute for Armenian Studies, noted that genocide is not a historical accident but a calculated act aimed at erasing a people, its culture, its lineage and its future.
"Genocide is a horrifying crime born of silence, fueled by indifference and carried out with bureaucratic precision," Vahram Petrosyan said, quoting Jewish writer and genocide scholar Elie Wiesel: "To forget the dead would be akin to killing them a second time."
Reflecting on what genocide perpetrators expect from the world, he pointed out, "After mass atrocities, perpetrators often place their hope in two things— the world's amnesia and global denial. They hope to rewrite history to cleanse the violence and erase its traces. Today we collectively declare: we will witness, we will act, and we will not forget."
Lilit Martirosyan, President of the Center for Human Rights and Genocide Studies NGO, added that the Armenian people—having themselves survived genocide—have long been at the forefront of the global fight against this crime.
"We are proud that the Armenian people have managed to transform their tragic historical experience into an initiative of universal significance. Our collective memory obliges us not only to remember but also to act. Genocide begins with stereotypes, prejudice, discrimination and hate speech. It begins when people are divided into 'us' and 'them', when the humanity of others is denied, when indifference overshadows solidarity," she said.
Lilit Martirosyan emphasized that among the tools of genocide prevention, education remains the most powerful and irreplaceable.
"Passing knowledge, developing analytical thinking, exchanging experience and educating new generations in the field of genocide studies can save lives in the future," she noted, stressing the importance of holding such a conference with the participation of foreign experts, researchers, lawyers and human rights defenders.
During the conference, participants discussed early-warning mechanisms, prevention strategies, issues of justice and the role of memory.
At the event, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan awarded medals and certificates to individuals who have contributed to the study and prevention of genocides and to promoting awareness of the issue on international platforms, as well as to supporters of the international conference "Genocide: Memory, Recognition, Prevention".
The YSU Gold Medal was awarded to Dr. Otto Luchterhandt, Professor at the University of Hamburg; Dr. Tessa Hofmann-Savvidis of the Free University of Berlin; and Professor Hans-Lukas Kieser of the University of Zurich, President of Research Foundation Switzerland-Turkey. The Charles Aznavour commemorative medal, the Glory of Musa Dagh medal and certificates of appreciation were also presented.
The conference brought together more than 50 leading experts, scholars and specialists from countries including Germany, France, Rwanda, Burundi, the United States, Israel, Russia, Sweden, the United Kingdom, Australia and Argentina.