3. «Los Angeles Times»-ը՝ Հայաստանի գիտակրթական և տեխնոլոգիական ներուժի մասին․ հատուկ անդրադարձ ԵՊՀ-ին
Փետրվար 25, 2026 | 16:14
«Los Angeles Times»-ը՝ Հայաստանի գիտակրթական և տեխնոլոգիական ներուժի մասին․ հատուկ անդրադարձ ԵՊՀ-ին
«Los Angeles Times»-ը տարածել է «Armenia Special Report» խորագրով հատուկ զեկույցը, որտեղ ներկայացվում է Հայաստանի տնտեսական, տեխնոլոգիական և ներդրումային զարգացման ներկայիս փուլը։ Զեկույցի շրջանակում հրապարակվել է նաև ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հարցազրույցը, որտեղ ընդգծվում է համալսարանի դերակատարումը երկրի գիտակրթական և նորարարական առաջընթացում։
«Armenia Special Report» խորագրով հատուկ զեկույցում զետեղված հարցազրույցում Հովհաննես Հովհաննիսյանը մատնանշում է, որ ԵՊՀ-ն ոչ միայն կրթական, այլև հետազոտական հզոր հաստատություն է՝ 21 ֆակուլտետով և գիտահետազոտական 9 ինստիտուտով։ Միջազգային գրախոսվող գիտական հրապարակումների թվով էլ համալսարանը առաջատարն է Հայաստանում։
Վերջին տարիներին պետական ներդրումների շնորհիվ զգալիորեն արդիականացվել է համալսարանի գիտական ենթակառուցվածքը։ Այդ համատեքստում կարևորագույն նախաձեռնություններից է արհեստական բանականության կենտրոնի ստեղծումը ԵՊՀ-ում։
ԵՊՀ ռեկտորը մատնանշել է, որ դեկտեմբերին ԵՊՀ-ում բացվել է Հայաստանում արհեստական բանականության ամենամեծ կենտրոնը՝ ընդգծելով, որ շուրջ 8 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ GPU-ներից բաղկացած գերհամակարգիչը տարածաշրջանում ամենահզորներից մեկն է։
Հ․ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ համալսարանի զարգացման հիմքում են կարևոր արժեքներ՝ պատասխանատվություն, թափանցիկություն, հաշվետվողականություն, ակադեմիական ազատություն և նորարարություն։ Ուսումնական ծրագրերը պարբերաբար վերանայվում են՝ համապատասխանեցվելով աշխատաշուկայի պահանջներին։
«Գիտությունը չպետք է մեկուսացած լինի․ այն պետք է լինի աշխարհի մի մասը»,- ընդգծել է ռեկտորը՝ շեշտելով, որ ԵՊՀ-ն համագործակցում է ավելի քան 50 երկրների գիտակրթական հաստատությունների հետ։
ԵՊՀ-ում իրականացվող նախաձեռնությունները վկայում են, որ համալսարանը շարունակում է ամրապնդել իր դիրքը որպես Հայաստանի գիտակրթական և տեխնոլոգիական զարգացման առանցքային կենտրոն։

3. Los Angeles Times on Armenia’s scientific, educational & technological potential - with a special focus on YSU
February 25, 2026 | 16:14
Los Angeles Times on Armenia’s scientific, educational & technological potential - with a special focus on YSU
Los Angeles Times has published a special report titled “Armenia Special Report,” presenting Armenia’s current stage of economic, technological, and investment development. As part of the report, an interview with Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University, was also published, highlighting the University’s role in advancing the country’s scientific-educational agenda and innovation-driven progress.
In an interview featured in the "Armenia Special Report", Hovhannes Hovhannisyan emphasizes that Yerevan State University is not only educational but also a powerful research institution, comprising 21 faculties and nine research institutes. The university leads Armenia in the number of internationally peer-reviewed scientific publications.
In recent years, through substantial state investment, YSU's research infrastructure has undergone significant modernization. A cornerstone of these advancements has been the establishment of the AI center at YSU.
The rector noted that this center, which opened in December, is the largest of its kind in Armenia. He highlighted that its supercomputer—composed of GPUs valued at approximately $8 million—is among the most powerful in the region.
According to Rector Hovhannisyan, the university's development is grounded in core values such as responsibility, transparency, accountability, academic freedom, and innovation. Academic curricula are regularly reviewed and updated to align with the labor market demands.
"Science should not be isolated; it must be part of the world," the rector stressed, underscoring that YSU cooperates with scientific and educational institutions in more than 50 countries.
These initiatives demonstrate that YSU continues to strengthen its role as the primary catalyst for Armenia's scientific, educational, and technological advancement.