3. ԵՊՀ ոսկե մեդալով պարգևատրվեց պրոֆեսոր Էդուարդ Եղիազարյանը
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը Կենսաբանության ֆակուլտետի կենդանաբանության ամբիոնի պրոֆեսոր Էդուարդ Եղիազարյանին ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ պարգևատրեց ԵՊՀ ոսկե մեդալով:
ԵՊՀ ռեկտորը, արժևորելով պրոֆեսոր Էդուարդ Եղիազարյանի գիտամանկավարժական բեղուն գործունեությունը, երկար տարիների նվիրյալ աշխատանքն ու գիտության ոլորտում ունեցած մեծ ավանդը, պարգևատրեց նրան ԵՊՀ բարձրագույն պարգևով՝ ոսկե մեդալով:
ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի դեկան Կարեն Ղազարյանը նշեց, որ Էդուարդ Եղիազարյանը համալսարանում է 1967 թվականից ի վեր․ նախ՝ որպես ուսանող, իսկ 1972-ից՝ որպես աշխատակից, այսինքն՝ պրոֆեսորը համալսարանում է 54 տարի: Մեծ է գիտնական-դասախոսի ինչպես գիտական, այնպես էլ մանկավարժական ավանդը, որն ունեցել է ավելի քան կեսդարյա բեղուն աշխատանքի շնորհիվ:
ԵՊՀ պրոֆեսոր Էդուարդ Եղիազարյանը երախտիքի խոսք ասաց ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանին՝ ցուցաբերած վերաբերմունքի և երկարամյա իր գործունեությունը գնահատանքի արժանացնելու համար:
Վաստակաշատ գիտնականը ուսումնական 12 ձեռնարկների հեղինակ է և այսօր էլ շարունակում է իր ներդրումն ունենալ նոր սերունդների կրթության և դաստիարակության, համալսարանական գիտակրթական միջավայրի զարգացման և կայացման կարևոր գործընթացներում:
Ոսկե մեդալի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին նաև ԵՊՀ գիտական քարտուղար Մերի Հովհաննիսյանը, կենսաբանության ֆակուլտետի կենդանաբանության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Աստղիկ Ղազարյանը, մարդու ու կենդանիների մորֆոլոգիայի ու ֆիզիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Աննա Կարապետյանը:

March 03, 2026 | 14:59
Yerevan State University Rector Hovhannes Hovhannisyan has awarded the YSU Gold Medal to Professor Eduard Yeghiazaryan of the Chair of Zoology at the Faculty of Biology in honor of his 80th birthday.
In recognition of Professor Eduard Yeghiazaryan's prolific academic and pedagogical career, his years of dedicated service, and his substantial contribution to the advancement of science, the YSU rector presented him with the university's highest honor—the YSU Gold Medal.
Karen Ghazaryan, Dean of the YSU Faculty of Biology, noted that Eduard Yeghiazaryan has been part of the university since 1967—first as a student, and since 1972 as a staff member—marking 54 years of service to the institution. He emphasized the profound impact of the scholar-educator's scientific and pedagogical contributions, achieved through more than half a century of prolific work.
Professor Yeghiazaryan expressed his gratitude to Rector Hovhannes Hovhannisyan for the recognition and for valuing his many years of service.
The distinguished scholar is the author of 12 academic textbooks and continues to play an active role in educating and mentoring new generations, as well as in advancing and strengthening the university's academic and research environment.
The ceremonial presentation of the Gold Medal was also attended by YSU Academic Secretary Meri Hovhannisyan; Head of the Chair of Zoology, Associate Professor Astghik Ghazaryan; and Head of the Chair of Human and Animal Morphology and Physiology, Associate Professor Anahit Arakelyan.