3. ԵՊՀ-ն՝ «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրի շրջանակում հաղթող ճանաչված «WARIE» նախագծի մասնակից
Երևանի պետական համալսարանի և գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացրած «WARIE» («Widening AI Research and Innovation for Excellence in the Eastern Partnership») նախագիծը հաղթող է ճանաչվել Եվրոպական հանձնաժողովի «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրի շրջանակում։
Նախագիծը նպատակ ունի խթանելու արհեստական բանականության (AI) ոլորտում գիտական հետազոտությունները և նորարարությունը Արևելյան գործընկերության երկրներում՝ Հայաստանի, Վրաստանի և Մոլդովայի առաջատար համալսարանների և գիտահետազոտական կենտրոնների կարողությունների զարգացման միջոցով։ «WARIE»-ի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել միջգիտակարգային AI հետազոտական գերազանցության կենտրոններ, որոնք կկենտրոնանան հատկապես առողջապահության և գյուղատնտեսության ոլորտների վրա։
«WARIE» նախագիծը նաև նպատակ ունի զարգացնելու հետազոտական կառավարման համակարգերը, խթանելու երիտասարդ գիտնականների և հետազոտողների կարողությունների զարգացումը, ներդնելու բաց գիտության սկզբունքներին համապատասխան թվային ենթակառուցվածքներ և խորացնելու համագործակցությունը եվրոպական առաջատար համալսարանների ու հետազոտական կենտրոնների հետ։
48 ամիս տևողությամբ նախագծի ընդհանուր բյուջեն կազմում է ավելի քան 4․2 մլն եվրո։
Նախագիծը միավորում է 13 գործընկեր կազմակերպություն Հայաստանից, Վրաստանից, Մոլդովայից և եվրոպական մի շարք երկրներից՝
• ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտ (նախագծի համակարգող),
• Երևանի պետական համալսարան,
• Վրաստանի տեխնիկական համալսարան,
• Իվանե Ջավախիշվիլիի անվան Թբիլիսիի պետական համալսարան,
• Մոլդովայի տեխնիկական համալսարան,
• Գերմանական արհեստական բանականության հետազոտական կենտրոն (DFKI),
• Սաարլանդի համալսարան (Saarland University),
• Եվրոպական գիտության հիմնադրամ (European Science Foundation),
• Տուլուզի ազգային պոլիտեխնիկական ինստիտուտ (INP Toulouse),
• Տուլուզի համալսարան (Université de Toulouse),
• Ժնևի համալսարան (University of Geneva),
• Լինշոպինգի համալսարան (Linköping University)։
Երևանի պետական համալսարանի մասնակցությունը նախագծին կարևոր քայլ է համալսարանի միջազգային գիտահետազոտական համագործակցության ընդլայնման և արհեստական բանականության ոլորտում հետազոտությունների զարգացման ուղղությամբ։

March 16, 2026 | 14:30
The WARIE project (Widening AI Research and Innovation for Excellence in the Eastern Partnership), submitted by Yerevan State University in collaboration with partner organizations, has been selected for funding under the European Commission's prominent Horizon Europe program.
The project aims to bolster scientific research and innovation in artificial intelligence across Eastern Partnership countries by strengthening the capacities of leading universities and research centers in Armenia, Georgia, and Moldova. Within the framework of WARIE, interdisciplinary AI research centers of excellence will be established, with a particular focus on the healthcare and agriculture sectors.
The project is also designed to develop research management systems, empower early-career scientists, and introduce digital infrastructures aligned with Open Science principles. It further seeks to deepen cooperation with leading European universities and research centers.
The 48-month project is backed by a total budget exceeding €4.2 million.
The project unites 13 partner organizations from Armenia, Georgia, Moldova, and several European countries:
• Institute for Informatics and Automation Problems of the National Academy of Sciences of Armenia (project coordinator)
• Yerevan State University
• Georgian Technical University
• Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
• Technical University of Moldova
• Moldova State University
• German Research Center for Artificial Intelligence (DFKI)
• Saarland University
• European Science Foundation
• National Polytechnic Institute of Toulouse (INP Toulouse)
• University of Toulouse
• University of Geneva
• Linköping University
Yerevan State University's participation in the WARIE project represents an important step toward expanding the university's international research collaboration and advancing research in artificial intelligence.