3. Նոր հմտություններ՝ առավել արդյունավետ աշխատանքի համար․ դասընթաց ՄՍԾ աշխատակիցների համար
ԵՊՀ ժողովրդագրական հետազոտությունների և կրթության կենտրոնի և «ՕքսԵՋեն» հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնությամբ ս․թ․ մարտի 11-13-ը անցկացվեց ՀՀ ԱՍՀՆ միասնական սոցիալական ծառայության (ՄՍԾ) աշխատակիցների կարողությունների զարգացման եռօրյա դասընթաց։
«ՀՀ աշխատաշուկայում 30-40 տարեկան կանանց վերաինտեգրման մեխանիզմները» թեմայով դասընթացի շրջանակում ՄՍԾ տարբեր տարածքային կենտրոնների ավելի քան երկու տասնյակ մասնակիցներ հնարավորություն ունեցան ոլորտի առաջատար հետազոտողների հետ քննարկելու գենդերային կարծրատիպերը և աշխատավայրում դրանց հաղթահարման հնարավորությունները։ Նրանք ձեռք բերեցին արդյունավետ հաղորդակցության և կոնֆլիկտների կառավարման հմտություններ՝ բարձրացնելով իրենց մասնագիտական դիմակայությունը։
ԵՊՀ ժողովրդագրական հետազոտությունների  և կրթության կենտրոնի տնօրեն Տիգրան Գասպարյանը մեծապես արժևորեց ՄՍԾ աշխատակիցների աշխատանքը և ընդգծեց այսօրինակ կրթական նախաձեռնությունների շարունակականության ապահովման կարևորությունը։
Դասընթացն անցկացվել է «Ժողովրդագրական դիմակայունություն․ կանանց կարողությունների և ընտրության հնարավորությունների ընդլայնում տվյալահենք քաղաքականության միջոցով» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) կողմից և ֆինանսավորվում է Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից՝ միջազգային զարգացման աջակցության շրջանակում։

3. New skills for enhanced efficiency: Training course held for Unified Social Service staff
From March 11-13, a three-day capacity-building training course was held for employees of the Unified Social Service (USS) of the RA Ministry of Labour and Social Affairs. The course was organized through a joint initiative of the YSU Center for Demographic Research and Education and the OxYGen Foundation.
Under the theme "Mechanisms for the Reintegration of Women Aged 30–40 into the Armenian Labor Market", the course brought together more than twenty participants from various regional USS offices. It provided an opportunity for attendees to engage with leading experts in the field, addressing gender stereotypes and exploring practical strategies for overcoming them in the workplace.
Participants also enhanced key professional competencies, including effective communication and conflict management skills, thereby strengthening their overall workplace resilience.
Tigran Gasparyan, Director of the YSU Center for Demographic Research and Education, praised the dedication of USS staff and emphasized the importance of maintaining the continuity of such educational initiatives.
The course was conducted within the framework of the program "Demographic Resilience: Expanding Women's Capacities and Choices through Data-Driven Policies", implemented by the United Nations Population Fund (UNFPA) and funded by the Government of the United Kingdom as part of its international development assistance.