3. Միջազգային քաղաքականության նրբություններ և միջմշակութային երկխոսություն. ԵՊՀ ուսանողի փորձառությունը
Ապրիլ 13, 2026 | 16:00
Միջազգային քաղաքականության նրբություններ և միջմշակութային երկխոսություն. ԵՊՀ ուսանողի փորձառությունը
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանող Արմեն Մկրտչյանը, մեկ կիսամյակ ուսումը շարունակելով Օլոմոուցի Պալացկու անվան համալսարանում (Չեխիա), ուսումնասիրել է Թուրքիայի հասարակությանը և քաղաքականությանը, Մերձավոր Արևելքի քաղաքականությանը, հետխորհրդային տարածաշրջանին առնչվող առարկաներ:
Մեզ հետ զրույցում Արմենը ներկայացրեց ուսումնառության ընթացքի վերաբերյալ հետաքրքիր մանրամասներ:
«Կրթական նյութով հագեցած ուսումնական առարկաների միջոցով ծանոթացա ժամանակակից Թուրքիայի պատմության, Մերձավոր Արևելքի արտաքին քաղաքականության նրբություններին, հետխորհրդային տարածաշրջանի ներքաղաքական հիմնախնդիրներին: Ուսումնական նյութի բաղադրիչներից էր իսլամական, արաբական և հետխորհրդային երկրներին առնչվող միջազգային կազմակերպությունների գործունեությունը»,- ասաց Արմենը։
Ուսանողը մատնանշեց, որ ներկայում պատրաստվում է գրել ավարտական աշխատանք, որը վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության 2008-2025 թթ. հարաբերությունների դինամիկային։ Նա ընդգծեց, որ թեման պարունակում է Հայաստանի արդի հիմնախնդիրներին վերաբերող բազմաթիվ նրբություններ:
Արմենի խոսքով՝ Պալացկու անվան համալսարանում դասընթացները հետաքրքիր էին, գիտելիքի մատուցումը՝ արդյունավետ, ինչի շնորհիվ ուսանողները խորությամբ էին ընկալում ժամանակակից միջազգային քաղաքականության բազում նրբություններ: Ընդգծելով, որ ԵՊՀ-ում ևս դասերն այդպես են կազմակերպվում, Արմենը վստահորեն մատնանշեց՝ ԵՊՀ-ն ունի եվրոպական տարբեր առաջատար համալսարաններին մոտ լինելու ներուժ։
«Չնայած Պալացկու անվան համալսարանում ստացածս անկրկնելի փորձառությանը՝ ինձ համար ԵՊՀ-ն ունի իր ուրույն տեղը։ Հենց մայր բուհում ձեռք բերած գիտելիքների և համալսարանի ընձեռած հնարավորության շնորհիվ էլ իմ առջև բացվեցին արտերկրում սովորելու հորիզոնները»,- շեշտեց ուսանողը:
Նա արտերկրում ծանոթացել է ԵՄ-ի, Հարավային ու Հյուսիսային Ամերիկաների, Աֆրիկայի, հետխորհրդային երկրների բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ։
«Նրանցից յուրաքանչյուրը հետաքրքրվում էր Հայաստանով: Նրանց համար շատ զարմանալի էր, որ իմ անունը համահունչ է մեր երկրի անվան հետ»,- ընդգծեց նա:
Արմենը պատմեց, որ միջմշակութային տարբերությունները շատ հաճախ դժվարություններ էին ստեղծում, սակայն նա, չեզոքություն պահպանելով և հարգալից վերաբերմունք դրսևորելով, կարողացել է խուսափել անախորժություններից։ Այս համատեքստում նա նշեց․ «Նմանատիպ միջավայրում առաջին երկու օրն է դժվար, հետո քեզ «հնաբնակ» ես զգում: Նոր միջավայրը դառնում է քո երկրորդ տունը՝ բազմաթիվ հուշերով, նույնիսկ ամեն փողոցն ու անկյունն ես անգիր իմանում»:
ԵՊՀ ուսանողը վստահ է՝ ապագայում կաշխատի իր ընտրած մասնագիտությամբ, իսկ արտերկրում ձեռք բերած գիտելիքները կկիրառվեն ի բարօրություն Հայաստանի:

3. Nuances of international politics and intercultural dialogue: YSU student shares his experience abroad
April 13, 2026 | 16:00
Nuances of international politics and intercultural dialogue: YSU student shares his experience abroad
Armen Mkrtchyan, a student at the Faculty of International Relations at Yerevan State University, studied for one semester at Palacký University Olomouc, Czech Republic, where he took courses on Turkish society and politics, Middle Eastern politics, and the post-Soviet region.
In an interview with us, Armen shared interesting details about his study experience abroad.
"Through academically rich courses, I gained a deeper understanding of the history of modern Turkey, the intricacies of Middle Eastern foreign policy, and the internal political challenges of the post-Soviet region. The curriculum also covered the activities of international organizations related to Islamic, Arab, and post-Soviet countries," he said.
Armen noted that he is currently preparing his graduation paper, which will examine the dynamics of relations between the Russian Federation and the Republic of Armenia from 2008 to 2025. He emphasized that the topic reflects a number of nuances tied to Armenia's contemporary challenges.
According to Armen, the courses at Palacký University were engaging and well-structured, with effective teaching methods that enabled students to gain a comprehensive understanding of numerous aspects of modern international politics. He added that a similar approach is applied at YSU, expressing confidence that the university has the potential to stand alongside leading European institutions.
"Despite the unique experience I gained at Palacký University, YSU holds a special place for me. It was precisely the knowledge I acquired at my home university, along with the opportunities it provided, that opened the doors to studying abroad," he said.
During his time abroad, Armen met many representatives from the European Union, South and North America, Africa, and post-Soviet countries.
"Each of them showed a keen interest in Armenia. Many were surprised that my name closely resembles the name of my country," he added.
Armen also pointed out that intercultural differences sometimes posed challenges. However, by maintaining neutrality and demonstrating respect, he was able to avoid conflicts.
"The first couple of days in such an environment are the most difficult; afterward, you begin to feel at home. The new environment becomes like a second home, filled with memories—you even come to know every street and corner by heart," he noted.
The YSU student expressed confidence that he will pursue a career in his chosen field and apply the knowledge he gained abroad for the benefit of Armenia.