3. Գիտությունը՝ նոր ձևաչափով․ ԵՊՀ-ում մեկնարկել է փոդքասթների շարք
ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի ուսանողական գիտական ընկերության նախաձեռնությամբ և Կոնդենսացված վիճակի ֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արշակ Վարդանյանի աջակցությամբ մեկնարկել է փոդքասթների շարք։ Նախաձեռնության նպատակն է գիտությունը ներկայացնել առավել հասանելի և հետաքրքիր ձևաչափով՝ ընդգծելով, որ այն ոչ միայն բարդ բանաձևերի և լաբորատոր հետազոտությունների ամբողջություն է, այլև մտածողության յուրահատուկ ձև, հարցադրումների մշակույթ և բացահայտումների շարունակական գործընթաց։
Փոդքասթների շրջանակում անդրադարձ է կատարվում ֆիզիկայի արդիական ոլորտներին և կարևոր թեմաներին։ Հյուրերը ներկայացնում են իրենց մասնագիտական ուղին՝ խոսելով գիտության ընտրության շարժառիթների, հանդիպած դժվարությունների, ձեռքբերումների և ներկայիս գործունեության մասին՝ միաժամանակ ընդգծելով գիտնականի աշխատանքի կարևորությունը հասարակության զարգացման գործում։
Նախաձեռնությունն ուղղված է ոչ միայն ուսանողներին և գիտնականներին, այլև աշակերտներին, որոնք հետաքրքրված են գիտությամբ կամ դեռևս մասնագիտական կողմնորոշման փուլում են։ Այն հնարավորություն է տալիս խորքային քննարկումների միջոցով ստանալու իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները և ձևավորելու գիտության վերաբերյալ սեփական պատկերացումները։
«Նանոֆիզիկա և նանոտեխնոլոգիաներ» խորագրով առաջին փոդքասթի հյուրը պրոֆեսոր Արշակ Վարդանյանն էր։ Զրույցի ընթացքում նա ներկայացրեց իր գիտական ուղին և հետազոտական հետաքրքրությունների շրջանակը՝ անդրադառնալով ֆիզիկայի դերին, առավել հետաքրքիր ուղղություններին և ինստիտուտում իրականացվող կրթական ծրագրերին։
Արշակ Վարդանյանն ընդգծեց, որ ֆիզիկան փորձարարական և բազմաշերտ գիտություն է, սակայն ոլորտում հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ հիմնարար գիտելիքներ, որոնց հիման վրա հնարավոր է կատարել բարդ և կարևոր գիտափորձեր։

3. Science in new format: Podcast series launched at YSU
A new podcast series, Nanophysics and Nanotechnologies, has been launched at Yerevan State University, initiated by the Student Scientific Society of the Institute of Physics with the support of Professor Arshak Vardanyan, Head of the Chair of Condensed Matter Physics. The initiative aims to present science in a more accessible and engaging format, emphasizing that it is not merely a collection of complex formulas and laboratory research, but also a distinctive way of thinking, a culture of inquiry, and a continuous process of discovery.
The podcast series focuses on contemporary fields and key topics in physics. Guests share their professional journeys, discussing their motivations for choosing science, the challenges they have faced, their achievements, and their current work, while also highlighting the vital role of scientists in advancing society.
The initiative is intended not only for students and researchers, but also for school students who are interested in science or who have yet to choose a career. It offers an opportunity for in-depth discussions, allowing audiences to find answers to their questions and to develop their own understanding of science.
The first guest of the podcast was Professor Arshak Vardanyan. During the conversation, he spoke about his academic path and research interests, touching on the role of physics, its most promising areas, and the educational programs offered at the institute.
Professor Vardanyan emphasized that physics is an experimental and multifaceted discipline, noting that success in the field requires strong foundational knowledge, which serves as the basis for conducting complex and significant scientific research.