3. ԵՊՀ-ում շարունակվում է «T4GREEN» ծրագրի պիլոտային փուլը
Երևանի պետական համալսարանը շարունակում է իր ակտիվ մասնակցությունը «Erasmus+ Capacity Building» («T4GREEN») ծրագրին, որի նպատակն է արդիականացնել ուսուցչական կրթությունը՝ համահունչ «կանաչ» և թվային անցման ժամանակակից պահանջներին։
ԵՊՀ մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնում իրականացվող մանկավարժի հավաստագրման 30-կրեդիտանոց դասընթացի շրջանակում «T4GREEN» («Transforming Teacher Education for Green and Digital Transition in Armenia and Moldova») ծրագրի այս փուլում իրականացվում է պիլոտային փորձարկում, որի նպատակն է ապահովել ուսուցիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացումը՝ համապատասխան կրթական նոր չափորոշիչների։
Հատկանշական է, որ ծրագրի նախորդ փուլերում անցկացվել են դասախոսների վերապատրաստումներ, որոնց ընթացքում ներկայացվել են եվրոպական գործընկերների փորձը, ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաները և «կանաչ» ու թվային կրթության մոտեցումները։ Վերապատրաստված դասախոսներն այժմ ներգրավված են պիլոտային ծրագրում՝ կիրառելով ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները կրթական գործընթացում։
Պիլոտային ծրագրի բովանդակությունը ձևավորվել է «T4GREEN»-ի հիմնական գաղափարների հիման վրա՝ ներառելով՝
• թվային կրթության ժամանակակից գործիքներ,
• կայուն զարգացման սկզբունքների ինտեգրում,
• միջառարկայական և նախագծահենք ուսուցման մոտեցումներ։
Դասընթացի շրջանակում կիրառվում են ուսուցման նորարարական մեթոդներ՝ ինտերակտիվ ուսուցում, «blended learning» և գործնական առաջադրանքներ, որոնք նպաստում են ուսուցիչների մասնագիտական հմտությունների զարգացմանը և կրթական գործընթացի արդիականացմանը։
Հատկանշական է, որ ծրագրի ընթացքում ԵՊՀ-ում արդեն վերանայվել և արդիականացվել են առարկայական մի շարք ծրագրեր՝ ներառելով «կանաչ» և թվային կրթության բաղադրիչներ։ Տարբեր առարկաների դասավանդման մեթոդիկաներում ընդգծվել են ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաների կիրառման և կայուն զարգացման գաղափարների ինտեգրման ուղղությունները։
«T4GREEN» ծրագրի իրականացումը կարևոր քայլ է ԵՊՀ-ում ուսուցչական կրթության որակի բարձրացման, ինչպես նաև ազգային կրթական համակարգում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ։ Ծրագրի պիլոտային փուլը հնարավորություն կտա գնահատելու մշակված մոդուլների արդյունավետությունը և հիմք կդառնա դրանց հետագա ներդրման և տարածման համար։

April 16, 2026 | 14:43
Yerevan State University is continuing its active participation in the Erasmus+ Capacity Building project T4GREEN, which aims to modernize teacher education in line with the evolving demands of the green and digital transition.
As part of a 30-credit pedagogue certification course delivered by the YSU Pedagogy and Education Development Center, the T4GREEN (Transforming Teacher Education for Green and Digital Transition in Armenia and Moldova) project has entered a pilot phase. This stage focuses on enhancing teachers' professional competencies in accordance with newly established educational standards.
Earlier phases of the project included a series of training sessions for academic staff, during which European partners introduced best practices, innovative educational technologies, and contemporary approaches to green and digital education. Faculty members who completed the training are now actively involved in the pilot phase, applying their newly acquired knowledge and skills within the teaching process.
The pilot program has been designed in line with the core principles of T4GREEN and includes:
• modern digital learning tools,
• integration of sustainable development principles,
• interdisciplinary and project-based learning approaches.
The course employs innovative teaching methods, including interactive instruction, blended learning, and practical assignments. These approaches support the development of teachers' professional skills and contribute to the modernization of the educational process.
Within the framework of the project, several subject curricula at YSU have already been reviewed and updated to incorporate elements of green and digital education. Teaching methodologies across various disciplines have also been refined, with a stronger emphasis on the use of modern educational technologies and the integration of sustainable development principles.
The implementation of the T4GREEN project represents an important step toward improving the quality of teacher education at YSU and advancing broader reforms in the national education system. The pilot phase will allow assessment of the effectiveness of the developed modules and serve as a basis for their further implementation and wider dissemination.