3. Չինացի անվանի գիտնական Սուն Չժուանչժիի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է ԵՊՀ
Երևանի պետական համալսարանում հյուրընկալվել է Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, միջազգային հարաբերությունների ոլորտի հեղինակավոր մասնագետ, պրոֆեսոր Սուն Չժուանչժիի գլխավորած պատվիրակությունը։
Այցի շրջանակում Սուն Չժուանչժին հանդիպում է ունեցել ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հետ։ Նրանք քննարկել են հայ-չինական ակադեմիական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, գիտահետազոտական ծրագրերի ընդլայնման հնարավորությունները և բարձրագույն կրթության ոլորտում փորձի փոխանակման հարցերը։
Այնուհետև պրոֆեսոր Սուն Չժուանչժին ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում հանդիպել է ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելով մասնագիտական ոլորտին առնչվող տարաբնույթ հարցեր։ Քննարկման առանցքում են եղել ժամանակակից աշխարհի վերափոխումները, միջազգային հարաբերությունների համակարգում տեղի ունեցող փոփոխությունները, աշխարհաքաղաքական նոր իրողությունները, գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերները, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի, Հարավային Կովկասի և Չինաստանի դերակատարումը ձևավորվող միջազգային գործընթացներում։
Մասնակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային անվտանգության, տնտեսական համագործակցության, բազմաբևեռ աշխարհակարգի ձևավորման և պետությունների միջև գործակցության նոր ձևաչափերի վերաբերյալ։
Ձևավորելով կարևոր հարթակ գիտական և փորձագիտական երկխոսության համար՝ այս հանդիպումը հայ և չինացի մասնագետներին հնարավորություն ընձեռեց համադրելու միջազգային զարգացումների շուրջ իրենց մոտեցումներն ու գնահատականները։

June 05, 2026 | 09:38
A delegation led by Sun Zhuangzhi, Director of the Institute of Russian, Eastern European and Central Asian Studies at the Chinese Academy of Social Sciences and a prominent expert in international relations, visited Yerevan State University.
During the visit, Sun Zhuangzhi met with YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan. The two sides discussed prospects for Armenian–Chinese academic cooperation, opportunities to expand research programs, and the exchange of experience in higher education.
Following the meeting, Professor Sun met with members of the academic staff of the YSU Faculty of International Relations, where a range of disciplinary issues were discussed. The discussions focused on global transformations, changes in the international relations system, new geopolitical realities, and global and regional challenges, as well as the role of Central Asia, the South Caucasus, and China in emerging international processes.
Participants exchanged views on international security, economic cooperation, the formation of a multipolar world order, and new formats of interstate cooperation.
Serving as an important platform for academic and expert dialogue, the meeting enabled Armenian and Chinese specialists to exchange perspectives and assessments of international developments.