ԵՊՀ դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի վերլուծական փորձարկման լաբորատորիան հերթական անգամ հաստատել է իր բարձր որակավորումն ու համապատասխանությունը միջազգային խիստ չափանիշներին: Լաբորատորիան մասնակցել է Մեծ Բրիտանիայի «LGC Proficiency Testing (AXIO)» հեղինակավոր կառույցի կազմակերպած միջազգային համեմատական որակավորման փորձարկման («Proficiency Testing») ծրագրին:
Այս ստուգատեսի նպատակն է անկախ և օբյեկտիվորեն գնահատել մասնակից լաբորատորիաների վերլուծությունների ճշգրտությունը, կիրառվող մեթոդների հուսալիությունը և մասնագետների հմտությունները:
«PHARMASSURE» ծրագրի շրջանակում լաբորատորիան կատարել է քիմիական բարդ վերլուծություն՝ կիրառելով գազային քրոմատոգրաֆիայի (GC) մեթոդը: Փորձարկումները կատարվել են ԱՄՆ դեղագրքային ստանդարտին (USP 621) համապատասխան:
Համաձայն պաշտոնական ամփոփագրի՝ ստացված բոլոր գնահատականները եղել են լիարժեք բավարար («Satisfactory»). լաբորատորիան չի արձանագրել ոչ մի կասկածելի կամ անբավարար արդյունք:
Միջազգային պրակտիկայում արդյունքների ճշգրտությունը չափվում է «Z-score» (Z-գործակից) ցուցանիշով․ լաբորատորիայի գրանցած արդյունքները («Z-score»՝ 0.35 և -1.82) լիովին համապատասխանում են միջազգային ± թույլատրելի տիրույթին՝ փաստելով կատարված հետազոտությունների բարձր ճշգրտությունն ու անթերի որակը։
Այս փորձարկումներին զուգահեռ մասնակցել են աշխարհի տարբեր երկրների 46 առաջատար լաբորատորիաներ: Նմանատիպ միջազգային ստուգատեսներում գրանցած հաջողությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ԵՊՀ դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնը պատրաստ է տեղական և միջազգային շուկային մատուցելու բարձրորակ ու հավաստի ծառայություններ՝ երաշխավորելով դեղերի որակի վերահսկման անսխալականությունն ու անվտանգությունը:
ԵՊՀ դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի վերլուծական փորձարկման լաբորատորիան դեռևս 2024 թվականից հավատարմագրված է «ISO/IEC 17025» միջազգային ստանդարտով, ինչը երաշխավորում է կատարվող փորձարկումների բարձր հուսալիությունն ու անթերի որակը:
Կենտրոնի գործունեության, մատուցվող ծառայությունների և լաբորատոր հետազոտությունների մասին առավել մանրամասն՝ գլխավոր էջում:

The Analytical Testing Laboratory of the YSU Scientific and Educational Center for Control and Monitoring of the Quality of Medicines has once again demonstrated its high level of proficiency and compliance with stringent international standards. The laboratory participated in an international comparative proficiency testing program organized by the reputable UK-based organization LGC Proficiency Testing (AXIO).
This proficiency testing program aims to independently and objectively assess the accuracy of analyses conducted by participating laboratories, the reliability of the methods used and the skills of their specialists.
As part of the PHARMASSURE program, the laboratory carried out a complex chemical analysis using gas chromatography (GC). The tests were conducted in accordance with the United States Pharmacopeia standard USP 621.
According to the official summary, all scores received were satisfactory, with the laboratory recording no questionable or unsatisfactory results.
In international practice, the accuracy of results is assessed using the Z-score. The laboratory's results, with Z-scores of 0.35 and -1.82, were fully within the internationally accepted ± range, demonstrating the high precision and impeccable quality of the analyses performed.
A total of 46 leading laboratories from countries worldwide took part in the testing. The success achieved in such international assessments once again demonstrates that the YSU Scientific and Educational Center for Control and Monitoring of the Quality of Medicines is ready to provide high-quality and reliable services in local and international markets, ensuring the accuracy and safety of drug quality control.
The Analytical Testing Laboratory of the YSU Scientific and Educational Center for Control and Monitoring of the Quality of Medicines has been accredited to the ISO/IEC 17025 international standard since 2024, which guarantees the high reliability and impeccable quality of tests it performs.
Further information about the center's activities, services and laboratory research is available on the homepage.