5. ԵՊՀ ուսանողները ստացան հունարենի և հունական մշակույթի ամառային ինտենսիվ դասընթացների վկայականները
ԵՊՀ ուսանողները ստացան հունարենի և հունական մշակույթի ամառային ինտենսիվ դասընթացների վկայականները
ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանի ուսանողները ստացան ժամանակակից հունարենի իմացության վկայականներ
«Յասոն» ծրագրի շրջանակում ս.թ. հունիս 23-ից հուլիս 18-ը Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի Արիստոտելի անվան համալսարանի ժամանակակից հունարենի դպրոցում կազմակերպվել էին ինտենսիվ դասընթացներ, որոնց մասնակից հայ ուսանողներն օրերս ստացան հունարենի իմացության վկայականները։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Վրաստանի և Ղազախստանի ինն առաջատար համալսարանների գերազանց առաջադիմություն ունեցող տասնութ ուսանողներ մասնակցել են հունարենի հեռավար ինտենսիվ դասընթացների: Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի Արիստոտելի անվան համալսարանի ժամանակակից հունարենի դպրոցում կազմակերպված դասընթացների ընթացքում նրանք ունեցել են հունական մշակույթին առնչվող դասախոսություններ, վիրտուալ այցելություններ Սալոնիկի և Մակեդոնիայի թանգարաններ ու հնավայրեր:
Հավելենք նաև, որ 2000 թվականից սկսած՝ ԵՊՀ-ն Արիստոտելի անվան Սալոնիկի համալսարանի հետ համագործակցում է «Յասոն» ծրագրի շրջանակում, որը հնարավորություն է ընձեռում մեր ուսանողներին մասնակցելու հունարենին և հունական մշակույթին նվիրված մեկամսյա, ինչպես նաև ութամսյա դասընթացներին։

5. YSU students receive certificates for intensive summer courses on modern Greek language and culture
YSU students receive certificates for intensive summer courses on modern Greek language and culture
October 2, 2025
As part of the Jason program, from June 23 to July 18 of this year, intensive summer courses were held at the School of Modern Greek Language of the Aristotle University of Thessaloniki, Greece. The participating Armenian students recently received their certificates confirming their knowledge of the Greek language.
Eighteen high-achieving students from nine leading universities of Armenia, Russia, Ukraine, Georgia, and Kazakhstan took part in the remote intensive courses on modern Greek.
During the program, in addition to language instruction, students also attended lectures on Greek culture, and participated in virtual tours of museums and archaeological sites in Thessaloniki and Macedonia.
It is important to highlight that since 2000, Yerevan State University has been cooperating with the Aristotle University of Thessaloniki within the framework of the Jason Program, which provides students the opportunity to take part in month-long and eight-month courses dedicated to the Greek language and culture.