5. Հունաստանի ազգային տոնին նվիրված սեմինար
ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանում հրավիրյալ դասախոս Կոնստանտինա Սոտիրոպուլուն ներկայացրեց Հունաստանի ամենակարևոր ազգային տոներից մեկը՝ «ՕԽԻ» տոնը։
Բանախոսն ընդգծեց, որ այս պատմական օրը նշանավորում է Հունաստանի պատմության կարևորագույն պահերից մեկը․ 1940 թվականի հոկտեմբերի 28-ին Հունաստանի վարչապետ Իոաննիս Մետաքսասը մերժեց իտալական վերջնագիրը, որով Իտալիան պահանջում էր ազատ մուտք հունական տարածք՝ ռազմական նպատակներով։ Մետաքսասի պատասխանը կարճ էր, բայց վճռական՝ «ՕԽԻ»՝ «Ո՛չ»։ Այս բառը դարձավ Հունաստանի դիմադրության և ազատության խորհրդանիշը։
«Այդ իսկ պատճառով հոկտեմբերի 28-ը հույների համար ոչ միայն ռազմական հաղթանակների, այլև ազատության, ազգային միասնության և արժանապատվության օր»,- նշեց նա։
Սեմինարի շրջանակում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան նաև իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղելու Կոնստանտինա Սոտիրոպուլուին՝ ստանալով սպառիչ պատասխաններ։

5. Seminar dedicated to Greece's national holiday
The speaker emphasized that this historic day marks one of the most crucial moments in Greece's history. On October 28, 1940, Greek Prime Minister Ioannis Metaxas rejected the Italian ultimatum demanding free access for Italian troops into Greek territory for military purposes. Metaxas's response was brief yet resolute: "Οχι" — meaning "No." This word became a symbol of Greece's resistance and love of freedom.
"That is why October 28 is, for the Greek people, not only a day of military triumphs but also a celebration of freedom, national unity, and dignity," she noted.
During the seminar, participants also had the opportunity to discuss their questions with Konstantina Sotiropoulou and receive comprehensive answers.