5. Պրոֆեսոր Սպիրոս Կիոսեսի այցը ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն
Հունաստանի Հանրապետության Թեսալիայի համալսարանի լեզվաբանական և միջմշակութային ուսումնասիրությունների ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Սպիրոս Կիոսեսն այցելեց ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարան։
Այցի ընթացքում Հունագիտության կենտրոնի և Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի մագիստրատուրայի և բակալավրիատի՝ հունարեն ուսումնասիրող ուսանողների համար պրոֆեսոր Կիոսեսը դասախոսություններ կարդաց հունական գրականության և հունարենի վերաբերյալ։ Ներկայացվեց հունական գրականության պատմական զարգացման փուլերի ընթացքը, հույն հեղինակների և նրանց ստեղծագործությունների իմաստային առանձնահատկությունները։ Չափազանց կարևոր և հետաքրքրական էր ուսանողների համար հունարենում հաճախ կիրառվող սխալների և լեզվական շեղումների վերաբերյալ դասախոսությունը։
Դասախոսություններից բացի՝ ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանում կազմակերպվեցին սեմինարներ, որոնց ընթացքում քննարկվեց հունարենի դասավանդման մեթոդիկան, վարժությունների միջոցով անդրադարձ կատարվեց սխալներին, ընթերցվեցին դրվագներ հայ և հույն հեղինակների ստեղծագործություններից՝ կատարելով համեմատական վերլուծություն։

5. Professor Spyros Kiosses's visit to YSU Research Center of Greek Studies
Professor Spyros Kiosses, Head of the Department of Language and Intercultural Studies at the University of Thessaly of the Hellenic Republic, visited the YSU Research Center-Library of Greek Studies.
During his visit, Professor Kiosses delivered lectures on Greek literature and the Greek language for students of the Greek Studies Center, as well as for bachelor's and master's students of the Faculty of Russian Philology who specialize in Greek studies. He presented the historical stages of the development of Greek literature, Greek authors, and the semantic particularities of their works. Of special importance and interest to the students was his lecture on common mistakes and linguistic deviations frequently encountered in the Greek language.
In addition to the lectures, seminars were held at the YSU Center for Greek Studies, during which participants discussed methodologies for teaching Greek. Through practical exercises, they examined common mistakes and read excerpts from the works of Armenian and Greek authors, carrying out comparative analyses.