5. Միջբուհական միջոցառում՝ նվիրված Հունարենի համաշխարհային օրվան
Հունարենի համաշխարհային օրը նշվում է 2017 թվականի փետրվարի 9-ից՝ ի պատիվ հույն մեծ բանաստեղծ, Հունաստանի ազգային օրհներգի հեղինակ Դիոնիսոս Սոլոմոսի։
2025 թվականի նոյեմբերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովը պաշտոնապես ճանաչեց փետրվարի 9 որպես Հունարենի համաշխարհային օր՝ արժևորելով հունարենի բացառիկ դերը համաշխարհային մշակութային և կրթական ժառանգության համատեքստում։
Այդ օրը հունական սփյուռք ունեցող երկրներում, ինչպես նաև հունարենի դասավանդման ավանդույթներ ունեցող երկրներում կազմակերպվում են հունարենին նվիրված միջոցառումներ։
ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանը ընթացիկ տարվա փետրվարի 27-ին Թբիլիսիի պետական համալսարանի դասական, բյուզանդական և նոր հունրենի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի հետ համատեղ կազմակերպեց միջոցառում՝ նվիրված Հունարենի համաշխարհային օրվան։
Առցանց միջոցառմանը ԵՊՀ ուսանողները միացան Հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանի 211 լսարանից:
Ելույթ ունեցան Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը, Վրաստանում Հունաստանի դեսպան Մարիա Թեոդորուն, ԵՊՀ հունագիտության գիտաուսումնական կենտրոն-գրադարանի տնօրենը, Թբիլիսիի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ, ինչպես նաև երկու համալսարանների ուսանողներ։ Ուսանողները խոսեցին հունարենի հարստության և կարևորության մասին, ներկայացրին իրենց փորձը և նշեցին, թե ինչու են արժևորում հունարենի իմացությունը։

February 9 is observed as World Greek Language Day.
The day has been celebrated since February 9, 2017, in honor of the great Greek poet Dionysios Solomos, the author of Greece's national anthem.
In November 2025, the General Conference of UNESCO officially recognized February 9 as World Greek Language Day, highlighting the unique role of the Greek language in global cultural and educational heritage.
On this occasion, events dedicated to the Greek language are organized in countries with Greek diaspora communities as well as in countries where the teaching of Greek has a long-standing tradition.
On February 27 of this year, the Research Center-Library of Greek Studies at Yerevan State University organized an event dedicated to World Greek Language Day together with the Institute of Classical, Byzantine and Modern Greek Studies at Tbilisi State University.
Students from YSU joined the online event from Room 211 of the Research Center-Library of Greek Studies.
Speakers included the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to Armenia, Christos Sofianopoulos; the Ambassador of Greece to Georgia, Maria Theodorou; the Director of the YSU Research Center-Library of Greek Studies; professors from Tbilisi State University; as well as students from both universities.
During the event, students spoke about the richness and importance of the Greek language, shared their experiences, and explained why they value knowledge of Greek.