5. «Հարավային Կովկասը և ԵՄ քաղաքականության և որոշումների կայացման գործընթացի հիմնական սկզբունքները» խորագրով դասընթաց
«Հարավային Կովկասը և ԵՄ քաղաքականության և որոշումների կայացման գործընթացի հիմնական սկզբունքները» խորագրով դասընթաց
«Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի Երևանի գրասենյակը և ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը համատեղ կազմակերպում են «Հարավային Կովկասը և ԵՄ քաղաքականության և որոշումների կայացման գործընթացի հիմնական սկզբունքները» խորագրով դասընթաց։
Դասընթացի նպատակն է ուսանողներին տրամադրել գիտելիքներ ու վերլուծական հմտությունների կիրառական գործիքակազմ՝ ԵՄ-Հարավային Կովկասի պետություններ, ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների, ԵՄ քաղաքականության, դիվանագիտության, որոշումների կայացման գործընթացի, եվրոպական արժեքների, ներքին և արտաքին քաղաքական հիմնախնդիրների, ինստիտուտների, գործընթացների, գլոբալ, ռեգիոնալ և լոկալ ակտորների հարավկովկասյան տարածաշրջանային քաղաքականության վերաբերյալ։
Քառափուլ դասընթացն անցկացվելու է 2026 թ. գարնան, ամռան և աշնան ամիսներին՝ արտագնա ձևաչափով, ՀՀ տարբեր մարզերում գտնվող հյուրանոցային համալիրներից որևէ մեկում: Հանդիպումները անցկացվելու են 4 անգամ (յուրաքանչյուրը՝ 3 օր տևողությամբ՝ ուրբաթ, շաբաթ, կիրակի օրերին), որոնց մասնակցելը պարտադիր է:
Նշյալ ժամանակահատվածներում անցկացվող դասընթացը ներառելու է դասախոսություններ վերոհիշյալ թեմատիկ ուղղություններով, խմբային աշխատանքներ, մտագրոհներ, սիմուլյացիոն/դերային խաղեր, առաջադրանքներ, քննարկումներ, բանավեճեր և հետազոտական աշխատանքներ։
Մասնակցության համար դիմելու հնարավորություն ունեն հայաստանյան բուհերի բակալավրիատի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ, մագիստրատուրայի 1-ին կուրսերի ուսանողները, ինչպես նաև ՀՀ պետական և ուսումնական հաստատությունների երիտասարդ աշխատակիցները։ Դասընթացը վարելու են քաղաքագիտության, իրավագիտության, տնտեսագիտության, ռազմագիտության, միջազգային հարաբերությունների և հոգեբանության ոլորտներում հեղինակավոր ու ճանաչված ՀՀ և օտարերկրյա գիտնականներ, փորձագետներ, պաշտոնատար անձինք։
Դասընթացի ավարտին ԵՊՀ և «Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի կողմից կտրվեն վկայականներ:
Ծրագրի ֆինանսական ողջ ծախսը հոգում է հիմնադրամը։
Դիմելու վերջնաժամկետը ս.թ. մարտի 15-ն է։ Առաջին փուլում ընտրված մասնակիցները լրացուցիչ կտեղեկացվեն և կհրավիրվեն հարցազրույցի մարտի 23-ից 29-ն ընկած ժամանակահատվածում։

5. Course on "The South Caucasus and the Key Principles of EU Policy and Decision-Making"
The Yerevan office of the Friedrich Ebert Foundation and the Institute of Armenian Studies at Yerevan State University are jointly organizing a course titled "The South Caucasus and the Key Principles of EU Policy and Decision-Making".
The course aims to provide students with knowledge and practical analytical tools regarding the South Caucasus countries' relations with the EU, EU-Armenia relations, EU policies, diplomacy, decision-making processes, European values, domestic and foreign policy issues, institutional frameworks, and the roles of global, regional, and local actors in the region's political landscape.
The four-stage course will take place in spring, summer, and autumn 2026 at one of the hotel complexes located in different provinces of Armenia. Each stage will include four sessions, each lasting three days (Friday, Saturday, and Sunday), with mandatory attendance.
During these sessions, participants will engage in lectures on the above topics, group work, brainstorming sessions, simulation and role-playing exercises, assignments, discussions, debates, and research projects.
Eligible applicants include bachelor's students in their 2nd, 3rd, and 4th years, first-year master's students at Armenian universities, as well as young professionals from Armenian public institutions and educational organizations. The course will be led by prominent Armenian and international scholars, experts, and officials specializing in political science, law, economics, military studies, international relations, and psychology.
Upon completion, participants will receive certificates from Yerevan State University and the Friedrich Ebert Foundation.
All financial expenses will be covered by the Friedrich Ebert Foundation.
The application deadline is March 15, 2026. Selected participants for the first stage will be notified and invited for interviews scheduled between March 23 and 29, 2026.