5. Փորձագիտական երկխոսություն. Հարավային Կովկաս՝ նոր իրականություն և հեռանկարներ
Ընթացիկ ուստարում «Եվրոմեդիա-24» հարթակում տեղի է ունեցել «Հարավային Կովկաս՝ նոր իրականություն և հեռանկարներ» խորագրով տեսակոնֆերանս:
Կոնֆերանսի կազմակերպիչներն էին Հաղորդակցությունների ազգային հետազոտական ինստիտուտը (Մոսկվա), ԵՊՀ ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնը, ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը: Կոնֆերանսին մասնակցում էին Հաղորդակցությունների ազգային հետազոտական ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Վ. Կոմլևան, ԵՊՀ ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, դոցենտ Ա. Սաֆարյանը,  ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հայ-ռուսական հարաբերությունների ուսումնասիրության բաժնի վարիչ, պրոֆեսոր Ա. Ենգոյանը, ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Գ. Քեռյանը, «Արարատ» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, ք.գ.դ. Ա. Այվազյանը։
Միջոցառման նպատակն էր վերլուծել և մասնագիտորեն գնահատել հանգուցային այն հիմնախնդիրները, որոնք կապված են Հարավային Կովկասում ծավալվող քաղաքական, տնտեսական և ինֆորմացիոն գործընթացների հետ։ Առանձնակի կարևորվեց այն գործոնների վերլուծությունը, որոնք ազդում են տարածաշրջանային ուժերի բալանսի, Հարավային Կովկասի կայունության, երկրների միջև համագործակցության վրա։
Քննարկման առարկա դարձան Հարավային Կովկասում ծավալվող քաղաքական փոխակերպումները, տարածաշրջանում արտաքին դերակատարների՝ համաշխարհային ուժային կենտրոնների և միջազգային կազմակերպությունների գործունեությունը, Հարավային Կովկասի երկրների միջև կայուն փոխհարաբերությունների մոդելները և այլն։

5. Expert dialogue: new reality and prospects in South Caucasus
In the current academic year, a video conference titled "The South Caucasus — New Reality and Prospects" was held on the Euromedia-24 platform.
The conference was organized by the National Research Institute of Communications (Moscow), Yerevan State University's Center for Russian Studies and the Institute for Armenian Studies.
The conference brought together the Deputy Director of the National Research Institute of Communications, V. Komleva; the Director of the YSU Center for Russian Studies, Associate Professor A. Safaryan; the Head of the Department for the Study of Armenian–Russian Relations at the YSU Institute for Armenian Studies, Professor A. Yengoyan; Professor of the YSU Chair of Political Science G. Keryan; and the Director of the Ararat Center for Strategic Studies, Doctor of Political Sciences, A. Ayvazyan.
The purpose of the event was to analyze and professionally assess key issues related to political, economic, and informational processes unfolding in the South Caucasus. Particular emphasis was placed on examining factors influencing the balance of regional power, the stability of the South Caucasus, and cooperation between the countries in the region.
The discussion addressed ongoing political transformations in the South Caucasus, the activities of external actors—including global power centers and international organizations—and models of stable relations between the countries of the region, among other topics.