3. Բնագիտությունը զվարճալի՜ է. տե՛ս, շոշափի՛ր, փորձի՛ր
Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում բնագիտական առարկաների ուսուցման ընթացքում ոչ առաջնային տեղ են գրավում գործնական աշխատանքները կամ հենց բուն փորձերը: Հաճախ է քննարկվում այն հարցը, որ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները միշտ չէ, որ հնարավորություն ունեն բնագիտական առարկաների դասավանդման ընթացքում իրականացնելու գործնական աշխատանքներ: Բնագիտական առարկաներն աշակերտների համար ավելի հասկանալի, մատչելի և գրավիչ դարձնելու համար ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնն առաջարկում է ամառային բնագիտական աշխատարան-ծրագիր։ Ծրագիրը եզակի հնարավորություն է՝ գիտափորձերի և պրակտիկ աշխատանքի միջոցով հասկանալու, թե «ինչպես է աշխատում» մեզ շրջապատող աշխարհը։
Ծրագրի նկարագրություն.
«Բնագիտությունը զվարճալի՜ է. տե՛ս, շոշափի՛ր, փորձի՛ր» կրթական ծրագիրը ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի նախաձեռնությունն է։ Ծրագրի շրջանակում 8-12-րդ դասարան փոխադրված դպրոցականները ԵՊՀ դասախոսների և ուսանողների օգնությամբ կսովորեն ինքնուրույն կատարել գործնական աշխատանքներ ու գիտափորձեր «Ֆիզիկա», «Մոլեկուլյար ֆիզիկա», «Օրգանական քիմիա», «Անօրգանական քիմիա», «Աշխարհագրություն և երկրաբանություն», «Քարտեզագրություն և գեոմորֆոլոգիա» և «Կենսաբանություն» առարկաների շրջանակում (բուսաբանություն, կենդանաբանություն, էկոլոգիա, ֆիզիոլոգիա, կենսաքիմիա, գենետիկա):
Ծրագիրը կմեկնարկի հունիսի 3-ին և կտևի 3 շաբաթ։ Այս ընթացքում, հիմնվելով հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերի վրա, դպրոցականները ԵՊՀ լաբորատորիաներում կկատարեն գործնական աշխատանքներ, գիտափորձեր և համակողմանի կուսումնասիրեն վերոնշյալ առարկաները գործնականում:
Ծրագրի ընթացքում դպրոցականները սեփական փորձի հիման վրա կսովորեն՝
• ինչ են լույսի բևեռացումը, գույները, օպտիկական մանրաթելը, լույսի ճնշումը, անիվի իներցիայի մոմենտը, Նյուտոնի գնդիկները, լավա լամպը, գրավիտացիան, ոչ նյուտոնյան հեղուկը,
• տարբերակել ՀՀ տարածքում աճող սնկերը, բարձրակարգ և ստորակարգ բույսերը,
• գնահատել մարդու քաղցկեղածին բջիջների կենսունակությունը տրիպան կապույտի բացառման թեստով,
• ինչպես օճառացնող հեղուկի միջոցով բանանից անջատել ԴՆԹ-ն,
• գնահատել հողերի աղակալվածության աստիճանը,
• կատարել միաբջջավորների տարբեր ներկայացուցիչների մանրադիտակային ուսումնասիրություն,
• դիտարկել օդի, ջրի և հողի մանրէաբանական կազմը (Պետրիի թասիկներում և մանրադիտակով),
• կազմել երկրաբանական կտրվածք նախապես տրված քարտեզներով, պարզաբանելու տվյալ տեղամասի երկրաբանական կառուցվածքը, շերտերի փոխհարաբերությունները և օգտակար հանածոների տարածումը՝ ըստ խորության,
• կատարել գեոդեզիական չափումներ ավանդական և ժամանակակից սարքերով և տիեզերական նկարների վերծանում ամպային տիրույթում,
Ժամանակացույց
Դպրոցականները աշխատարաններ կայցելեն շաբաթական 2 օր՝ 3-4 ժամով: Ծրագրով նախատեսված է նաև մեկանգամյա առողջ սնունդ:
Բնագիտական առարկաների աշխատարանները լինելու են՝ ԵՊՀ նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցած լաբորատորիաները և լսարանները:

3. Science is fun! See! Touch! Try!
While teaching science in public educational institutions, practical work or experiments do not occupy a primary place. The issue is often discussed that general educational institutions do not always have the opportunity to carry out practical work during the teaching of science. To make science more understandable, accessible, and attractive for students, the YSU Continuing Education Center offers a summer science workshop program. The program is a unique opportunity to understand "how the world around us works" through scientific experiments and practical work.
Project description
The educational program “Science is Fun! See! Touch! Try!” is an initiative of the YSU Continuing Education Center. Within the scope of the program, with the help of YSU professors and students, schoolchildren from grades 8-12, will learn to independently perform practical works and scientific experiments in "Physics", "Molecular Physics", "Organic Chemistry", "Inorganic Chemistry", "Geography, and Geology", "Cartography and geomorphology" as well as "Biology" (botany, zoology, ecology, physiology, biochemistry, genetics).
The program will launch on June 3 and will last 3 weeks. During this period, based on the educational programs of public educational institutions, schoolchildren will perform practical work and scientific experiments and comprehensively study the above-mentioned subjects in YSU laboratories.
During the program, schoolchildren, based on their experience, will learn:
• what the polarization of light, colors, optical fiber, light pressure, moment of inertia of the wheel, Newton balls, lava lamp, gravity, non-newtonian fluid are,
• distinguish between the fungi growing in the territory of the Republic of Armenia, higher and lower plants,
• to evaluate the viability of human carcinogenic cells by trypan blue exclusion test,
• how to extract DNA from bananas using soapy water
• to assess the degree of soil salinity,
• to make a microscopic study of different representatives of unicellular organisms,
• to observe the microbial composition of air, water, and soil (in Petri dishes and with a microscope),
• to make a geological section with previously given maps, to clarify the geological structure of the given site, the relationships of layers, and the distribution of minerals according to depth,
• to perform geodetic measurements with traditional and modern devices and decode space images in the cloud domain,
Schoolchildren will visit workshops 2 days a week for 3-4 hours. The program also provides one-time healthy meals.
The science workshops will be carried out in YSU laboratories and classrooms equipped with the latest technologies.