4. ԵՊՀ-ն՝ քննական առաջին «փորձությունը» հաղթահարելու հարթակ
Օրերս Երևանի պետական համալսարանի ուսանողական խորհրդի գիտակրթական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էին փորձնական միասնական քննություններ՝ նախատեսված բուհ ընդունվել պատրաստվող ավագ դպրոցի աշակերտների համար։
Նախաձեռնությունն ուղղված էր միասնական ընդունելության քննությունների իրական ընթացքը վերարտադրելուն՝ ստեղծելով հնարավորինս նման միջավայր ապագա դիմորդների համար։
Քննությունները կազմակերպվել էին երեք օրերի ընթացքում՝ հնարավորություն ընձեռելով մասնակցելու հետևյալ առարկաների քննություններին․
• Մաթեմատիկա,
• Անգլերեն,
• Հայոց լեզու և հայ գրականություն,
• Քիմիա,
• Կենսաբանություն,
• Հայոց պատմություն,
• Ռուսաց լեզու:
Վերոնշյալ յոթ առարկաների քննություններին ընդհանուր առմամբ մասնակցել է 3550 դիմորդ։
Դիմորդները հնարավորություն ունեցան ոչ միայն ստուգելու իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները, հաղթահարելու քննությունից առաջ եկող լարվածությունն ու վախը, այլև ծանոթանալու քննության ընթացակարգին, ձևաչափին, ժամային սահմանափակումներին, գնահատման չափորոշիչներին և այլն։
Ծրագիրն իր բովանդակությամբ և ծավալով մեծամասշտաբ էր՝ հագեցած տեխնիկական և կազմակերպական բարձր ապահովմամբ։
Քննության գործընթացի կազմակերպման համար կիրառվել են ծրագրային արդի մեթոդներ և գործիքներ։ Աշխատանքային տարբեր մասնախմբերում ներգրավված են եղել ԵՊՀ շուրջ 200 կամավոր ուսանողներ։
Ամփոփելով կարելի է նշել, որ նախաձեռնությունը նպատակ ուներ խթանելու կրթության նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքը, ինչպես նաև ձևավորելու վստահելի կամուրջ ապագա ուսանողների և Երևանի պետական համալսարանի միջև։

4. YSU serves as a platform for tackling the first exam
Recently, under the initiative of the YSU Student Council's Educational and Scientific Committee, trial unified examinations were organized for high school students preparing for university admission.
The initiative aimed to replicate the actual process of the national entrance examinations, creating an environment as close as possible to the real experience for prospective applicants.
The examinations were conducted over three days, allowing students to participate in the following subjects:
• Mathematics
• English
• Armenian Language and Literature
• Chemistry
• Biology
• Armenian History
• Russian Language
A total of 3,550 applicants took part in the exams for these seven subjects.
Participants had the opportunity not only to test their knowledge and skills and overcome pre-exam anxiety but also to familiarize themselves with examination procedures, formats, time limits, and assessment criteria.
The program was extensive in both content and scale, supported by advanced technical and organizational measures. Modern software tools and methods were employed to manage the examination process, and approximately 200 YSU volunteer students were involved across various working groups.
This initiative aimed to promote a responsible approach to education while also establishing a reliable bridge between prospective students and Yerevan State University.