4. «Հոդվածագրության դպրոց-3» գիտակրթական ծրագիրը ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ուսանողական գիտական ընկերության նախաձեռնությամբ անցկացվեց «Հոդվածագրության դպրոց-3» գիտակրթական ծրագիրը, որը նպատակ ուներ զարգացնելու ուսանողների՝ գիտական աշխատանքներ կատարելու հմտությունները, ինչպես նաև ուղենշելու կատարված հետազոտությունները հայաստանյան և միջազգային գիտաժողովներին լավագույնս ներկայացնելու առանձնահատկությունները։
Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն տրվեց ՀՀ բոլոր բուհերի և գիտահետազոտական այլ հաստատությունների ուսանողների, ասպիրանտների, գիտությամբ հետաքրքրված երիտասարդների: Ավելի քան 170 հայտատուներից ծրագրին մասնակցեցին 100-ը, այդ թվում՝ և՛ հումանիտար-հասարակագիտական, և՛ բնագիտամաթեմատիկական ոլորտների ներկայացուցիչներ։
Ս.թ. մայիսի 12-16-ը տեղի ունեցած ծրագրի շրջանակում բանախոսեցին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դասախոս Մերի Փանոսյանը («Մարտահրավերներ և արժեքային երկընտրանքներ. երիտասարդ հետազոտողը ակադեմիական էթիկայի խաչմերուկում»), պ.գ.թ., դոցենտ Միքայել Մալխասյանը («Ինչպե՞ս կատարել գիտական հետազոտություն. խորագրի ընտրություն»), ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի անգլիական բանասիրության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Կնյազյանը («Ինչպե՞ս գրել գիտական հոդվածի մեթոդաբանություն բաժինը»), Ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների կենտրոնի փոխտնօրեն, ԵՊՀ ՈՒԽ նախկին նախագահ Խաչիկ Աբաջյանը («Միջազգային կրթական, հետազոտական հնարավորություններ»)։ Ծրագիրն ամփոփող բանախոսությամբ հանդես եկավ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դասախոս, պ.գ.թ., դոցենտ Վարուժան Գեղամյանը՝ մասնագիտական դիտանկյունից ներկայացնելով ծրագրի շրջանակում բարձրաձայնված թեմաների կարևորությունը երիտասարդ հետազոտողների աշխատանքում։
«1947 թվականից ի վեր՝ ԵՊՀ ուսանողական գիտական ընկերությունն իրականացրել և իրականացնում է հոդվածագրությանը, գիտական աշխատանքներ կատարելուն առնչվող ավելի քան 11.000 միջոցառում, այդ թվում՝ դասախոսություններ, սեմինարներ, պանելային քննարկումներ, աշխատաժողովներ: Նմանօրինակ հանդիպումները, գործնականում նվիրված լինելով հոդվածագրության տարբեր հիմնախնդիրների, իրապես նպաստում են ուսանողների շրջանում գիտության նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը և գիտական մտածողության զարգացմանը։ Դրա մասին են փաստում գիտության ոլորտում ՈՒԳԸ երբեմնի անդամների գրանցած հաջողությունները»,- ընդգծեց Ս. Բաղումյանը։

Initiated by the Student Scientific Society of Yerevan State University, the " Article Writing School-3" educational program was organized with the aim of enhancing students' skills in conducting scientific research, as well as guiding them on the best ways to present their research at both national and international conferences.
Undergraduate and graduate students, alongside young people interested in science from all universities and research institutions in Armenia were given the opportunity to participate in the program dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide. Out of more than 170 applicants, 100 participants were selected, including representatives from the humanities, social, natural, and mathematical sciences.
The program, which took place from May 12 to 16 this year, featured lectures by several scholars from YSU. These included Meri Panosyan, a lecturer at YSU Faculty of Economics and Management, who discussed "Challenges and Value Dilemmas: Young Researchers at the Crossroads of Academic Ethics"; Mikayel Malkhasyan, PhD, Associate Professor, who spoke on "How to Conduct Scientific Research: Choosing a Title"; Anna Knyazyan, Doctor, Professor and Head of the Chair of English Philology at YSU Faculty of European Languages and Communication, who delivered a lecture on "How to Write the Methodology Section of a Scientific Article"; and Khachik Abajyan, Deputy Director of the Center for Student Affairs and former President of YSU Student Council, who discussed "International Educational and Research Opportunities." The program was concluded by Varuzhan Geghamyan, PhD, Associate Professor at YSU Faculty of Oriental Studies, who highlighted the importance of the topics discussed during the program for young researchers from a professional perspective.
"Since 1947, YSU Student Scientific Society has organized over 11,000 events related to academic writing and scientific work, including lectures, seminars, panel discussions, and workshops. Such meetings, dedicated to addressing various issues of academic writing, have truly contributed to increasing students' interest in science and fostering the development of scientific thinking. The successes of former members of the Student Scientific Society in the field of science attest to this," noted S. Baghumyan.