3. Միջազգային հարաբերությունների արդի օրակարգը՝ կրթության և գիտության համատեքստում
Միջազգային հարաբերությունները ներկայում պահանջում են ոչ միայն տեսական գիտելիք, այլև շարունակական վերլուծություն և գիտական մոտեցումների թարմացում։ Այս մասին «Ամենամյա հաշվետու գիտաժողով-2026»-ի ժամանակ փաստել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ Ռոման Կարապետյանը՝ անդրադառնալով նաև միջազգային գործընթացների ուսումնասիրության և կրթական միջավայրի զարգացման միտումներին։
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում այսօր կարևորվում է միջգիտակարգային հետազոտական աշխատանքը, որտեղ տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ ներգրավվում են համատեղ գիտական նախագծերում։
Զուգահեռաբար զարգանում է նաև միջազգային համագործակցությունը․ ուսանողները և երիտասարդ հետազոտողները աշխատում են օտարերկրյա գործընկերների հետ՝ անգլերենով կատարվող գիտական աշխատանքների ձևաչափով։ Այս գործընթացները միտված են գիտության և կրթության միջազգայնացմանը՝ նպաստելով համալսարանական հետազոտությունների ավելի լայն գիտական շրջանառությանը և ակադեմիական համագործակցության ընդլայնմանը։

3. Current international relations agenda in the context of education and research
International relations today require not only theoretical knowledge but also continuous analysis and the regular updating of scholarly approaches, Roman Karapetyan, Associate Professor at the YSU Chair of International Relations and Diplomacy, said during the Annual Review Conference 2026. He also addressed trends in the study of international processes and the development of the educational environment.
At the YSU Faculty of International Relations, interdisciplinary research is increasingly emphasized, with students from different academic fields taking part in joint research projects.
International cooperation is also expanding in parallel. Students and young researchers work with foreign partners on research projects conducted in English. These processes are aimed at the internationalization of research and education, helping bring university research into wider scholarly circulation and strengthening academic cooperation.