4. ՏՏԿՀ կենտրոնի տարեկան հաշվետվություն-շնորհանդես
2024 թվականի ավարտին ընդառաջ՝ ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնն ամփոփեց կատարած աշխատանքները՝ ներկայացնելով տարեկան հաշվետվություն:
Կենտրոնի գիտական ղեկավար Սամվել Շուքուրյանը և գործադիր տնօրեն Արթուր Ավագյանը ս.թ. դեկտեմբերի 11-ին ներկայացրին տարեկան հաշվետվությունը՝ անդրադառնալով կենտրոնի ձեռքբերումներին, առկա խնդիրներին և դրանց բարելավման ուղիներին: Շնորհանդեսին ներկա էին ԵՊՀ ակադեմիական/ուսումնական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, կենտրոնի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը, աշխատակիցները:
Ս. Շուքուրյանը, կարևորելով գիտության դերն ու նշանակությունը, որպես ձեռքբերում ընդգծեց պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի գիտական գործունեությունը, մասնավորապես ԱՄՆ երկու արտոնագրերը և տպագրված 14 հոդվածները, որոնք զեկուցվել են հեղինակավոր գիտաժողովներում:
Կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ա. Ավագյանը խոսեց տարվա ընթացքում ենթակառուցվածքների բարելավման նպատակով իրականացված և տակավին իրականացվող աշխատանքների մասին: Զեկուցողը մատնանշեց նաև, որ առաջիկայում սպասվում է տեխնիկայով գերհագեցած երեք լսարանների գործարկում:
Խոսվեց ուսանողների թվաքանակի ավելացման, ինչպես նաև կրկնակի դիպլոմավորման, օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման անհարժեշտության մասին:
Ամփոփվեցին կենտրոնի համահամալսարանական գործունեություն իրականացնող տեղեկատվական համակարգերի, կրթական նոր տեխնոլոգիաների, ուսումնական գործընթացի ապահովման բաժինների գործունեության արդյունքները:
Շնորհանդեսի ավարտին ելույթով  հանդես եկավ նաև պրոռեկտոր Է. Ասրիյանը, ով իր խոսքում հատկապես կարևորեց կենտրոնի գիտական գործունեությունը:

4. Annual report-presentation at ITERC
In anticipation of the end of 2024, the IT Education and Research Center summarized its activities by presenting its annual report.
On December 11, 2025, the center's Scientific Supervisor Samvel Shoukourian and Executive Director Artur Avagyan presented the annual report, addressing the center's achievements, existing challenges, and ways to improve them. The presentation was attended by YSU Vice-Rector for Academic Affairs Elina Asriyan, the center’s teaching and administrative staff.
S. Shoukourian, emphasizing the role and importance of science, highlighted as an achievement the scientific activities of the teaching staff, particularly two patents from the United States and 14 published articles that were presented at prestigious conferences.
Executive Director A. Avagyan spoke about the work done and ongoing efforts to improve the center’s infrastructure throughout the year. The presenter also pointed out that in the near future, three technology-equipped auditoriums will be opened.
The discussion covered the need for increasing the number of students, as well as the necessity of implementing dual degree programs and involving international students.
The results of the center’s university-wide activities, including the work of information systems, educational technologies, and departments ensuring the learning process, were summarized.
At the end of the presentation, Vice-Rector E. Asriyan also gave a speech, in which she particularly emphasized the center's scientific activities.