4. ՀՀ պետական մրցանակի հանձնման 15-րդ արարողությունը
Տեղի է ունեցել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակի հանձնման 15-րդ արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնի գիտական ղեկավար Սամվել Շուքուրյանը:
ՀՀ պետական մրցանակ է հանձնվել ճապոնացի գիտնական, «AIPLAB» կոնսորցիումի հիմնադիր, Արհեստական բանականության գործընկեր համակարգի «LOCOMTEC AIPS» լաբորատորիայի նախագահ Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարային բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար:
Վերջինս շնորհակալություն է հայտնել իր գործունեությունն ըստ արժանվույն գնահատելու և Հայաստանի պետական մրցանակով պարգևատրելու համար: Անվանի գիտնականը կարևորել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումն ու կրթության բնագավառում ծրագրերի հետևողական իրականացումը:
Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան ավարտել է ԱՄՆ-ի Փասադենայի Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտը (Caltech)՝ 1975 թվականին ստանալով էլեկտրատեխնիկայի ոլորտում ֆիզիկայի մասնագիտացմամբ դոկտորի (PhD) կոչում: 1975-2008 թվականներին՝ «Sony»-ում աշխատելու ընթացքում, նա ներգրավվել է պատկերի սենսորների և թվային տեսախցիկի չիպ-սեթի, ինչպես նաև «ADC», «DRAM», բարձր արագությամբ «Cache SRAM» բուֆերային հիշողության չիպերի, միկրոկոնտրոլերների չիպերի ու իրական ժամանակի բարձր արտադրողականության պրոցեսորների մշակումներում։ 1992 թվականին եղել է «JEDEC» հիշողության ստանդարտացման կոմիտեի անդամ, ինչպես նաև Միջազգային ստանդարտների կոմիտեի («IEC») «IEC TC47» տեխնիկական հանձնաժողովի նախագահ։
Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան եղել է նաև Միջազգային ծրագրային կոմիտեի նախագահ և Գործառնական կոմիտեի անդամ «IEEE Electron Device Society»-ի («EDS») կողմից հովանավորվող «ICMTS» կոնֆերանսներում և «IEEE Solid State Circuits Society»-ի («SSCS») կողմից հովանավորվող «ISSCC» կոնֆերանսներում, որտեղ նա նաև շարունակաբար եղել է «IEEE ISSCC» Ասիական կոմիտեի նախագահ և «ISSCC» Միջազգային տեխնիկական ծրագրերի («International Technical Program» («ITC»)) ղեկավար:
Նշանավոր գիտնականը եղել է Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտի էլեկտրատեխնիկայի և կիրառական ֆիզիկայի դեպարտամենտների հրավիրյալ պրոֆեսոր, Ճապոնիայի Կիրյու քաղաքի Գունմա համալսարանի էլեկտրատեխնիկայի դեպարտամենտի հրավիրյալ պրոֆեսոր, աշխատել է որպես Ճապոնիայի Կյուշու կղզու Կումամոտո քաղաքի Սոջո համալսարանի տեղեկատվական գիտության և տեխնոլոգիայի դեպարտամենտի լրիվ դրույքով պրոֆեսոր և ներկայումս հատուկ նշանակված պրոֆեսոր է Սոջո համալսարանի նախագահի գրասենյակում։
2008 թվականին հիմնադրել է «AIPLAB» կոնսորցիումը և աշխատել որպես Արհեստական բանականության գործընկեր համակարգի («AIPS») լաբորատորիայի նախագահ։ Մինչ օրս նախագահում է Ճապոնիայի Ածուգի քաղաքում գործող «LOCOMTEC AIPS» լաբորատորիան, որը զբաղվում է «AI Robot Clean Energy SDGs» (մաքուր էներգիայի և կայուն զարգացման նպատակներին ուղղված արհեստական բանականությամբ ռոբոտների) համակարգային լուծումների մշակմամբ։ Գիտնականը եղել է Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության («SSIS») կրթական հանձնաժողովի նախագահ և մինչ օրս շարունակում է իր գործունեությունը որպես անդամ։ Նա Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պատվավոր շրջանավարտ է, «AAIA» անդամ, «IEEE» («IEEE Life Fellow») մշտական անդամ, «IEEE EDS», «IEEE SSCS», «IEEE CS», «IEEE» գերհաղորդականության խորհրդի, «IEEE» նանոտեխնոլոգիայի խորհրդի, «IEEE» սենսորների խորհրդի և «IEEE» համակարգերի խորհրդի անդամ:

4. 15th ceremony of awarding the State Prize of the Republic of Armenia
The 15th ceremony of awarding the State Prize of the Republic of Armenia for Global Contribution to High Technologies took place recently. The event was attended by the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, President Vahagn Khachaturyan, representatives of the legislative and executive authorities, as well as Samvel Shoukourian, Scientific Director of the IT Educational and Research Center.
The State Prize of the Republic of Armenia was conferred upon Japanese scientist Yoshiaki Daimon Hagiwara, founder of the AIPLAB consortium and President of the LOCOMTEC AIPS Artificial Intelligence Partner System Laboratory, in recognition of his outstanding global contributions to the high technology sector.
In his acceptance speech, Mr. Hagiwara expressed gratitude for the recognition of his contributions and the honor of receiving the State Prize of Armenia. The distinguished scientist emphasized the importance of advancing the high-tech sector and underscored the necessity of demonstrating steadfast commitment to the implementation of educational programs.
Yoshiaki Daimon Hagiwara graduated from the California Institute of Technology (Caltech) in Pasadena, USA, with a PhD in electrical engineering with a specialization in physics in 1975. While working at Sony from 1975 to 2008, he was involved in the development of image sensors and digital camera chipsets, including ADCs, DRAM, high-speed cache SRAM buffer memory chips, microcontroller chips, and high-performance real-time processors. In 1992, he was a member of the JEDEC Memory Standardization Committee and also served as the Chairman of the IEC TC47 Technical Committee of the International Electrotechnical Commission (IEC).
Mr. Hagiwara has also served as Chair of the International Program Committee and member of the Executive Committee for the IEEE Electron Device Society (EDS)-sponsored ICMTS conferences, as well as the IEEE Solid-State Circuits Society (SSCS)-sponsored ISSCC conferences. He chaired the IEEE ISSCC Asian Committee and led the ISSCC International Technical Program (ITC).
The prominent scholar has been a visiting professor at the California Institute of Technology’s Departments of Electrical Engineering and Applied Physics, as well as at Gunma University’s Department of Electrical Engineering in Kiryu, Japan. He worked as a full professor at the Department of Information Science and Technology at Sojo University in Kumamoto, Kyushu, Japan, and is currently serving as a specially appointed professor in the office of the president of Sojo University.
In 2008, he founded the AIPLAB consortium and served as the president of the Artificial Intelligence Partner System (AIPS) Laboratory. He continues to serve as the president of the LOCOMTEC AIPS Laboratory in Atsugi, Japan, developing system solutions for AI Robot Clean Energy SDGs. Mr. Hagiwara was the Chairman of the Education Committee of the Society of Semiconductor Industry Professionals (SSIS) and continues to serve as a member. He is an honorary Caltech alumnus, AAIA member, IEEE lifetime member, and a member of IEEE EDS, IEEE SSCS, IEEE CS, IEEE Superconductivity Council, IEEE Nanotechnology Council, IEEE Sensors Council, and IEEE Systems Council.