Կանայք գիտության մեջ՝ հավասար իրավունքներով, հավասար հնարավորություններով
Փետրվարի 11-ը նշվում է որպես Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների միջազգային օր, որը սահմանվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 2015 թվականի դեկտեմբերի 22-ի բանաձևով։ Տոնը նշվում է 2016 թվականից և նպատակ ունի ընդգծելու գիտության ոլորտում կանանց ներուժի օգտագործման, գիտությամբ զբաղվելու համար հավասար իրավունքների և հնարավորությունների ապահովման կարևորություն։
Ս.թ. փետրվարի 11-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի կունենա «Կանայք գիտության մեջ՝ հավասար իրավունքներով, հավասար հնարավորություններով» խորագրով միջոցառումը՝ ուղղված գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների ներգրավվածության վերաբերյալ իրազեկման բարձրացմանը, առկա խնդիրների քննարկմանը, ինչպես նաև երիտասարդ աղջիկների շրջանում գիտության հանդեպ հետաքրքրության մեծացմանը:
Այդ օրվա շրջանակում ԵՊՀ-ում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ (պանելային քննարկումներ, աշխատարաններ, գիտական խաղեր)՝ ուղղված երկու հիմնական նպատակների իրականացմանը․
1. Ոգեշնչել աղջիկներին՝ նրանց հետաքրքրասիրությունը վերածելու գիտական հետազոտությունների և հայտնագործությունների։
2. Խթանել զրո խտրականության մշակույթը՝ բարձրաձայնելով և քննարկելով գիտության ոլորտում դեռևս առկա սոցիալական, տնտեսական, աշխարհագրական և այլ անհավասարությունները։
Միջոցառումը կազմակերպվում է ԵՊՀ-ի կողմից՝ Գերմանիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Ֆեմինիզմը գործողության մեջ՝ հանուն համակարգային փոխակերպման» (FAST) և «Կանանց հզորացում՝ հանուն բարեկեցության» (WoW) ծրագրերի շրջանակում։
Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումը բաց է լինելու հանրության համար և ներառելու է մի շարք բաղադրիչներ՝
• բացման խոսքեր,
• հիմնական զեկույց/խոսնակ (գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների ներգրավվածության խնդիրների ու մարտահրավերների մասին Հայաստանում),
• զուգահեռ պանելային քննարկումներ (քաղաքականություն, ինչո՞ւ զբաղվել գիտությամբ, կին գիտնականների խնդիրներ),

February 11 marks the International Day of Women and Girls in Science, established by the United Nations General Assembly through Resolution A/RES/70/212 on December 22, 2015. First celebrated in 2016, the day aims to highlight the importance of fully utilizing women's potential in science and ensuring equal rights and opportunities for participation in science.
To mark the occasion, a series of events will be held at Yerevan State University, including panel discussions, workshops, and scientific games, aimed at achieving two key objectives:
1. To inspire girls to transform their curiosity into scientific research and innovation.
2. To promote a culture of zero discrimination by highlighting and critically examining the persistent social, economic, geographical, and other inequalities that continue to exist in the scientific domain.
The event is organized by Yerevan State University with financial support from the Government of Germany, within the framework of the German International Cooperation Agency (GIZ) programs Feminism in Action for Structural Transformation (FAST) and Women's Empowerment for Wellbeing (WoW).
The celebration of the International Day of Women and Girls in Science will be open to the public and will include the following components:
• Welcome addresses
• Keynote speech addressing the challenges and barriers to the participation of women and girls in science in Armenia
• Parallel panel discussions covering topics such as policy, motivation for pursuing a career in science, and challenges faced by women scientists