4. «HR մարտահրավերներն ու ապագա աշխատաշուկայի զարգացման միտումները» խորագրով հանդիպում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի և «Ակբա բանկ» ԲԲԸ-ի համագործակցության շրջանակում անցկացվեց «HR մարտահրավերներն ու ապագա աշխատաշուկայի զարգացման միտումները» թեմայով հանդիպում-քննարկում բանկի ներկայացուցիչների հետ։
Միջոցառման բանախոսներն էին «Ակբա բանկ» ԲԲԸ-ի տաղանդների ներգրավման բաժնի ղեկավար Անի Պողոսյանը, ավագ մասնագետ Աննա Գևորգյանը, մասնագետներ Մարիամ Մարտիրոսյանը և Դիանա Ղալումյանը։
Հանդիպման ընթացքում ուսանողները ծանոթացան բանկի առաքելությանն ու արժեքներին, ինչպես նաև բանկի մարդկային ռեսուրսների կառավարման վարչության աշխատանքին։
Բանախոսներն ընդգծեցին աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան մասնագետ լինելու, ինչպես նաև Hard և Soft հմտությունների զարգացման կաևորությունը մասնագիտական ուղին սկսելիս։
Ներկայացվեցին ինքնակենսագրականներ կազմելու ձևաչափը, գործիքակազմը, հարցազրույցին նախապատրաստվելու և ճիշտ ներկայանալու անհրաժեշտ հմտությունները: Ուսանողները հնարավորություն ստացան մասնակցելու մոդելավորված հարցազրույցի, որի շնորհիվ ձեռք բերեցին համապատասխան փորձառություն։
Տաղանդների ներգրավման բաժնի ղեկավար Անի Պողոսյանը նշեց․ «Նման միջոցառումները «Ակբա բանկ» ԲԲԸ-ի և ԵՊՀ-ի միջև շարունակական բնույթ են կրում և միտված են գործատու-համալսարան կապի ամրապնդմանը: Այս համագործակցության շնորհիվ պրակտիկ գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն ստանալով՝ ուսանողները սովորում են ճիշտ ներկայանալ աշխատաշուկայում։ Բարձր ենք գնահատում ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի քայլերը՝ միտված նմանօրինակ միջոցառումների կազմակերպմանը, որի արդյունքում ուսանողները կատարում են իրենց կարիերան սկսելու առաջին քայլերը։ Հուսով ենք՝ միջոցառման մասնակիցներից շատերին հետագայում հնարավորություն կունենանք տեսնելու «Ակբայի» թիմում որպես աշխատակիցներ»։
ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի փոխտնօրեն Կարինե Նազարյանն իր խոսքում ընդգծեց ԵՊՀ-ի և «Ակբա բանկ» ԲԲԸ-ի համագործակցության կարևորությունը. «Նմանօրինակ նախաձեռնությունները կարևոր են, քանի որ դրանք ուսանողներին հնարավորություն են տալիս ոլորտում կայացած մասնագետների հետ հանդիպելու, մասնագիտական գիտելիքները հարստացնելու, իսկ գործատուներին՝ ներկայացնելու իրենց կազմակերպություններում առկա կարիերայի հնարավորությունները»։
Դասախոսությունների ավարտին ուսանողներն իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղեցին բանախոսներին՝ ստանալով սպառիչ պատասխաններ։

4. Meeting on HR challenges and future labor market development trends at YSU
A meeting-discussion on the topic of "HR Challenges and Future Labor Market Development Trends" was held within the framework of the collaboration between YSU Alumni and Career Center and ACBA Bank, featuring representatives from the bank.
The speakers at the event included Ani Poghosyan, Head of the Talent Acquisition Department at ACBA Bank, senior specialist Anna Gevorgyan, and specialists Mariam Martirosyan and Diana Ghalumyan.
During the meeting, the students were introduced to the mission and values of the bank, as well as the work of the bank’s Human Resources Management Department.
The speakers emphasized the importance of aligning with labor market demands and developing both hard and soft skills when starting a professional career.
The event also covered the format and tools for crafting resumes, as well as the essential skills for preparing for and presenting oneself effectively in interviews. The students had the opportunity to participate in a mock interview, gaining valuable experience.
Ani Poghosyan, Head of Talent Acquisition Department, noted: "Such events are part of a continuous collaboration between ACBA Bank and YSU, aimed at strengthening the employer-university relationship. Through this collaboration, students gain practical knowledge and skills, learning how to present themselves effectively in the labor market. We highly appreciate the efforts of YSU Alumni and Career Center in organizing such initiatives, which help students take the first steps in their career paths. We hope that many of the participants in this event will later have the opportunity to join the ACBA team as employees."
Karine Nazaryan, Deputy Director of YSU Alumni and Career Center, highlighted the importance of the collaboration between YSU and ACBA Bank: "Such initiatives are crucial as they offer students the chance to meet with established professionals in the field, enrich their professional knowledge, and allow employers to present career opportunities within their organizations."
At the end of the lectures, students asked questions that interested them and received detailed answers from the speakers.