«Փոխակերպվող տնտեսություն». միջազգային 2-րդ գիտաժողովի բացման արարողություն - 2…
Ս.թ. հոկտեմբերի 8-10 ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում անցկացվեց «Փոխակերպվող տնտեսություն. մարդկային կապիտալի զարգացում, ստեղծարար նորարարական տնտեսություն, կայուն ներառական աճ» խորագրով միջազգային 2-րդ գիտաժողովը:
Միջազգային 2-րդ գիտաժողովին մասնակից բուհերն ու գիտական կառույցները ներկայացված էին լայն աշխարհագրությամբ: Գիտաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան էին ժամանել Հարվարդի, Սորբոնի, Բորնմութի, Ազորեի, Հռոմի Սապիենցա, Մաքմասթերի, Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական, Բարսելոնայի տնտեսագիտության, Հարվարդի բիզնես դպրոցների և բարձր վարկանիշ ունեցող այլ առաջատար բուհերի ու հետազոտական կենտրոնների ավելի քան 40 անվանի գիտնականներ աշխարհի ավելի քան 17 երկրներից՝ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Իսպանիայից, Պորտուգալիայից, Նիդեռլանդներից, Հնդկաստանից, Ռուսաստանից և այլ երկրներից:
Գիտաժողովի ընթացքում թեմատիկ յոթ բաժանմունքներում անցանց և առցանց ձևաչափով ներկայացվեցին ավելի քան 75 զեկուցումներ: Եռօրյա գիտական միջոցառման շրջանակում զեկուցումներով հանդես եկան նաև ՀՀ պետական կառավարման, ֆինանսաբանկային ոլորտի, ինչպես նաև միջազգային առաջատար կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի փորձագետներ: Գլխավոր խոսնակների թվում էին երկու Նոբելյան մրցանակակիրներ՝ ԱՄՆ Փրինսթոնի համալսարանի պրոֆեսոր Փոլ Կրուգմանը (2008 թ.) և Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Տարոն Աճեմօղլուն (2024 թ.), ինչպես նաև Էրազմ Ռոտերդամցու անվան համալսարանի պրոֆեսոր, Տարածաշրջանային գիտության ակադեմիայի (TRSA) փոխնախագահ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող լավագույն 30 տնտեսագետներից Պիտեր Նայկամպը:

2nd International Conference on THE TRANSFORMATIVE ECONOMY - Opening Ceremony -…
On October 8–10 of this year, the 2nd International Conference "Transformative Economy: Human Capital Development, Co-Creative Innovative Economy, Sustainable Inclusive Growth" was held at the Faculty of Economics and Management, Yerevan State University.
The conference brought together universities and research institutions with broad geographical representation. More than 40 renowned scholars from over 17 countries—including the United States, Canada, Brazil, France, Italy, Spain, Portugal, the Netherlands, Belgium, India, and others—traveled to Armenia to take part in the event.
During the conference, over 75 presentations were delivered across seven thematic sections in both in-person and online formats. The three-day event also featured presentations from representatives of Armenia's public administration and financial sectors, as well as from leading international organizations, including the Central Bank of Armenia, the Ministry of Economy, the International Monetary Fund, and the World Bank. The keynote speakers included two Nobel Laureates—Professor Paul Krugman from Princeton University (Nobel Prize in Economics, 2008) and Professor Daron Acemoglu from Massachusetts Institute of Technology (Nobel Prize in Economics, 2024)—as well as Professor Peter Nijkamp from Erasmus University Rotterdam, Vice-President of the Regional Science Academy, and one of the world's top 30 economists.