Միքայել Պողոսյանի հոբելյանական տարեդարձին նվիրված միջոցառում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում «Կինոակումբ»-ի շրջանակում ս․թ. նոյեմբերի 22-ին՝ ժամը 15:00-ին, կազմակերպվեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան, ռեժիսոր, երգիչ Միքայել Պողոսյանի հետ հանդիպում։
Դերասանի անցած ուղին ներկայացնելուց հետո տեղի ունեցավ ֆիլմի ցուցադրություն, որտեղ ընդգրկված էին Միքայել Պողոսյանի մասնակցությամբ տարբեր ֆիլմերից հատվածներ:
Ֆիլմի ցուցադրությունից հետո կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանը Երևանի պետական համալսարանի կողմից Միքայել Պողոսյանին հանձնեց հուշանվեր:
Հետայդու տեղի ունեցավ հարցուպատասխան դերասանի և հանդիսատեսի՝ Երևանի պետական համալսարանի տարբեր ֆակուլտետներից եկած ուսանողների միջև:
Միքայել Պողոսյանը ծնվել է 1954 թվականին Երևանում։ 1971 թվականին ընդունվել է Երևանի գեղարվեստի ուսումնարանի կերամիկայի բաժին։ 1979 թվականին ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի երաժշտական թատրոնի դերասանական ֆակուլտետը։ 1976-1991 թվականներին աշխատել է Կամերային թատրոնում, 1978-1992 թվականներին եղել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի դերասան, 1982-1994 թվականներին խաղացել է Համազգային թատրոնում։ Հանդես է եկել «Պարոնայք, ամեն ինչ կործանվում է, բայց դեռ կարելի է ապրել և զվարճանալ», «Կամո», «Երևան-Լոս Անջելես-Երևան», «Խաթաբալադա», «Բարի գալուստ» և այլ ներկայացումներում։

Event dedicated to jubilee anniversary of Mikayel Poghosyan at YSU
On November 22, 2024, at 3:00 p.m., a meeting with Armenia's People's Artist, actor, director, and singer Mikayel Poghosyan was organized at YSU Charles Aznavour Cultural Center, as part of the Cinema Club.
After presenting the actor's career journey, a screening was held showcasing excerpts from several films in which Mikayel Poghosyan had played a role.
Following the screening, Director of the center Karine Davtyan presented Mikayel Poghosyan with a gift on behalf of Yerevan State University.
This was followed by a Q&A session between the actor and the audience, which consisted of students from various faculties of Yerevan State University.
Mikayel Poghosyan was born in Yerevan in 1954. From 1976 to 1991, he worked at the Chamber Theatre. He was an actor at the Hayfilm Studio from 1978 to 1992 and performed in numerous productions at the Hamazgayin Theatre between 1982 and 1994. Over the course of his career, he has appeared in more than thirty films, many of which have received various international awards. He is currently an independent artist.