5. Միջազգային փորձի փոխանակում Ֆարմացիայի ինստիտուտում. Հունաստանի առողջապահական համակարգի մարտահրավերները
Միջազգային փորձի փոխանակում Ֆարմացիայի ինստիտուտում. Հունաստանի առողջապահական համակարգի մարտահրավերները
«Էրազմուս+» դասախոսների փոխանակման ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում «Հունաստանի կրթական և առողջապահական համակարգերը. արդի էթիկական երկընտրանքները» թեմայով բաց դասախոսություն վարեց Միջազգային հելլենական համալսարանի (Հունաստան) պրոֆեսոր, դոկտոր Դիմիտրիս Թեոֆանիդիսը:
Դասախոսության ընթացքում դոկտոր Թեոֆանիդիսը ներկայացրեց Հունաստանի առողջապահական համակարգի կառուցվածքը, ձեռքբերումներն ու առկա խնդիրները: Բանախոսն անդրադարձավ մի քանի ուշագրավ փաստերի՝ առանձնանշելով, որ ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ)՝ հունական առողջապահական համակարգն իր ծառայությունների մակարդակով զբաղեցնում է 11-րդ հորիզոնականն աշխարհում՝ գերազանցելով այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են Գերմանիան և Միացյալ Թագավորությունը: Պրոֆեսորը մատնանշեց, որ Հունաստանն ունի բժիշկների ամենաբարձր խտությունը (6.9 բժիշկ՝ 1000 բնակչի հաշվով), սակայն միաժամանակ զգացվում է բուժքույրական անձնակազմի պակաս, ինչը ստեղծում է գործառական բարդություններ:
Նա ներկայացրեց նաև 112 ծառայության և ազգային արագ արձագանքման կենտրոնի աշխատանքը, որն ապահովում է ցամաքային և օդային շտապօգնություն ամբողջ երկրում:
Պրոֆեսոր Դիմիտրիս Թեոֆանիդիսը ավելի քան 45 գիտական աշխատանքի և հոդվածների հեղինակ է, որոնք տպագրվել են միջազգային հեղինակավոր պարբերականներում: Նրա մասնագիտական կշիռն ու ազդեցությունը փաստում է նաև h-index ցուցանիշը, որը կազմում է 8:
Հանդիպման ընթացքում առանձնակի ուշադրության կենտրոնում էին բժշկական էթիկայի բարդ ու բազմաշերտ հարցերը, որոնք այսօր առանցքային նշանակություն ունեն դեղագիտական և բժշկական գործունեության մեջ: Պրոֆեսորը ներկայացրեց արժեքավոր տվյալներ հիվանդանոցային մահճակալների հագեցվածության և պացիենտների խնամքի որակի ուղղակի կապի վերաբերյալ՝ ընդգծելով արդյունավետ կառավարման դերը բուժման գործընթացում:
Հատկանշական էր անդրադարձը միջազգային փորձին. փաստվեց, որ նույնիսկ տնտեսական լուրջ մարտահրավերների պայմաններում Հունաստանը հավատարիմ է մնում առողջապահության զարգացման առաջնահերթությանը՝ ոլորտին հատկացնելով երկրի ՀՆԱ-ի շուրջ 2.8%-ը: Այս ցուցանիշը դիտարկվեց որպես պետական մակարդակով առողջապահական համակարգի կայունության ապահովման կարևոր երաշխիք:
Հանդիպումն անցավ ջերմ և կառուցողական մթնոլորտում: Դասախոսությունը, բացի ակադեմիական զեկույց ներառելուց, ուղեկցվեց նաև աշխույժ և ինտերակտիվ քննարկմամբ: Ֆարմացիայի ինստիտուտի փորձառու դասախոսները, ինչպես նաև ուսանողները քննարկվող թեմաների շուրջ արտահայտեցին իրենց մասնագիտական հարցերն ու դիտարկումները:
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը շարունակաբար ընդլայնում է իր միջազգային կապերը՝ հնարավորություն տալով մասնագետներին և ուսանողներին ծանոթանալու համաշխարհային լավագույն փորձին և կրթական նորարարություններին:

5. YSU Institute of Pharmacy hosts international lecture on Greece's health care system challenges
As part of the Erasmus+ teaching staff mobility program, Dr. Dimitris Theofanidis, Professor at the International Hellenic University (Greece), delivered a public lecture at the YSU Institute of Pharmacy on the topic "The Greek Educational and Health Care System: Contemporary Ethical Dilemmas".
During the lecture, Dr. Theofanidis presented the structure, achievements, and current challenges of the Greek healthcare system. He highlighted several notable points, noting that according to the World Health Organization (WHO), Greece ranks 11th worldwide in terms of health care service quality, surpassing countries such as Germany and the United Kingdom. The professor pointed out that Greece has the highest physician density in Europe (6.9 doctors per 1,000 population), yet faces a shortage of nursing staff, creating operational challenges.
He also detailed the operations of the 112 emergency service and the national rapid response center, which provide both land and air emergency care throughout the country.
Professor Theofanidis is the author of more than 45 scientific papers published in leading international journals. His academic impact is further reflected in his h-index of 8.
The lecture focused particularly on the complex and multi-layered issues of medical ethics, which are increasingly critical in pharmaceutical and medical practice. The professor presented valuable data illustrating the direct correlation between hospital bed occupancy and patient care quality, emphasizing the role of effective management in the treatment process.
Significant attention was given to international best practices. Despite considerable economic challenges, Greece remains committed to prioritizing health care development, allocating approximately 2.8% of its GDP to the sector—a key guarantee of systemic stability at the national level.
The session was conducted in a warm and constructive atmosphere. In addition to the academic presentation, it featured an engaging discussion. Experienced faculty members of the Institute of Pharmacy, as well as students, raised professional questions and shared their insights on the topics discussed.
The YSU Institute of Pharmacy continues to expand its international connections, providing faculty and students with opportunities to learn from global best practices and innovations in education.