5. «ԲանՈՒԳործ. ԵՊՀ էքսպո-2025»․ կրթության տոնն ու մասնագիտության գունեղ ճանապարհը
«ԲանՈՒԳործ․ ԵՊՀ Էքսպո-2025»-ին Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնը ներկայացել էր իր առանձին տաղավարով, որտեղ ցուցադրված էին կենտրոնի գործունեության մասին պատմող տպագիր հրատարակություններ, այդ թվում՝ ծրագրեր, բուկլետներ, դասագրքեր, մենագրություններ՝ նպատակ ունենալով դիմորդներին ու աշակերտներին ներկայացնելու կենտրոնի կրթական ծրագրերը և մանկավարժության գիտաճյուղերը։ Միջոցառման ընթացքում ԵՊՀ-ն վերածվել էր ոգեշնչող կրթական միջավայրի՝ ստեղծելով տոնական մթնոլորտ թե՛ ուսանողների, թե՛ համալսարան այցելած աշակերտների համար։
Միջոցառմանը ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ նման ձևաչափով էքսպոն հնարավորություն է ընձեռում ուսանողներին ու դիմորդներին ավելի խորությամբ ծանոթանալու իրենց ապագա մասնագիտությանը, հասկանալու աշխատաշուկայի միտումները և գտնելու սեփական ուղին։ Նա ողջունել է նաև առաջինկուրսեցիներին՝ բարեմաղթելով ակտիվ ու արդյունավետ ուսումնառություն։
ԵՊՀ-ի բակում առանձին տաղավարներով էքսպոյին մասնակցում էին բոլոր ֆակուլտետները, կենտրոնները և ինստիտուտները՝ ներկայացնելով մասնագիտություններ և լցնելով միջավայրը մասնագիտական ոգեշնչմամբ, ուրախությամբ, հետաքրքրությամբ ու նոր հնարավորություններով։
Մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնի տաղավարը մարդաշատ էր. հյուրընկալվել էին ոչ միայն Երևանի, այլև մարզերից ժամանած դպրոցականներ, որոնց ուղեկցում էին դպրոցների տնօրեններ, դասղեկներ և ծնողներ։ Մասնագիտական կողմնորոշման խորհրդատվությունները, վարպետաց դասերը, տարբեր արտթերապիաների կիրառումը առանձնահատուկ աշխուժություն էին հաղորդում տաղավարին։ Հատկապես մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել բակալավրիատի «Սոցիալական մանկավարժություն» կրթական ծրագիրը՝ «Սոցիալական մանկավարժի» մասնագիտությունը, որն այսօր դառնում է կրթական միջավայրի կարևոր օղակներից մեկը։
Կենտրոնի դասախոսներն ու ուսանողները ոչ միայն պատմում էին կրթական ծրագրերի մասին, այլև իրենց փորձով ու էներգիայով փոխանցում էին մասնագիտության հանդեպ սեր ու ներշնչանք։ Տաղավարում ներկայացվում էին նաև «Կրթության կազմակերպում» և «Ուսուցչական առաջնորդություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերը. բուկլետներն ու կենդանի զրույցները բացահայտում էին մասնագիտության զարգացման իրական հնարավորությունները։
«ԲանուԳործ․ ԵՊՀ Էքսպո-2025»-ը դարձավ մասնագիտությունների այնպիսի տոնավաճառ, որտեղ յուրաքանչյուր սովորող հնարավորություն ուներ գտնելու իր ապագա մասնագիտական հետաքրքրությունների ու ցանկությունների շարունակությունը։ Այն ոչ միայն ցուցահանդես էր, այլև հանդիպման ու բացահայտումների տոն, որտեղ կրթությունը դառնում էր կենդանի շփում, իսկ ապագան՝ հուսալի։

5. "Learn & Work: YSU Expo- 2025" — Celebration of education and colorful path of profession
At the "Learn & Work: YSU Expo- 2025," the Pedagogy and Education Development Center presented its activities at a dedicated booth, displaying printed materials such as programs, brochures, textbooks, and monographs. The aim was to introduce prospective students and schoolchildren to the center’s educational programs and the various scientific branches of pedagogy. During the event, YSU was transformed into an inspiring educational environment, creating a festive atmosphere for both students and visiting schoolchildren.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan emphasized that this expo format provides students and applicants with an opportunity to learn more about their future professions and insights into labor market trends. He also warmly welcomed first-year students, wishing them an active and productive academic journey.
All faculties, centers, and institutes of YSU participated in the expo at their dedicated booths, presenting their specialties and filling the environment with professional inspiration, joy, curiosity, and new opportunities.
The Pedagogy and Education Development Center’s booth was particularly busy, welcoming not only schoolchildren from Yerevan but also from other provinces, accompanied by school principals, teachers, and parents. Career counseling sessions, masterclasses, and various art therapy activities added vibrant energy to the booth. Particular interest was noticed in the "Social Pedagogy" bachelor’s program—a profession that is increasingly becoming an essential component of the educational environment.
Lecturers and students from the center presented not only information about the educational programs but also their personal experiences and enthusiasm, conveying love and inspiration for the profession.
The "Learn & Work: YSU Expo- 2025" served as a platform where every visitor had the chance to discover the continuation of their future professional interests and aspirations. It was more than an exhibition — it was a celebration of encounters and discoveries where education turned into a living dialogue, and the future appeared promising.