5. ԵՊՀ ուսանողները՝ «Erasmus+. PROVE» ծրագրի մասնակիցներ
«PROVE» ծրագրի՝ «Հարավային Կովկասի բարձրագույն կրթության հաստատություններում արժեքային կրթության խթանում» նախաձեռնության շրջանակում Կովկասի համալսարանում (Վրաստան) պաշտոնապես մեկնարկել է համայնքային գործողությունների ծրագրի մշակմանը նվիրված միջազգային դասընթաց։
ԵՊՀ-ն ներկայացնող հինգ ուսանողներից երկուսը Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի «Միջմշակութային հաղորդակցություն (անգլերեն)» բակալավրի կրթական ծրագրի 2-րդ կուրսի ուսանողներ են՝ Արինա Մելքոնյանը և Սյուզաննա Ավագյանը։
Իլյայի, Թելավիի, Երևանի պետական և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանների ներկայացուցիչները համախմբվել են ուսումնասիրելու, թե ինչպես կարող է արժեքների վրա հիմնված կրթությունը նպաստել հասարակական դրական փոփոխություններին։
Փորձագետների վարած դասընթացների և համագործակցային գործունեության միջոցով մասնակիցները մշակում են համայնքային գործողությունների ծրագրեր, որոնց նպատակն է նշանակալի ազդեցություն ունենալ իրենց համայնքներում։ Ակադեմիական ծրագրին զուգահեռ՝ հյուրերը հնարավորություն ունեն ծանոթանալու նաև Վրաստանի մշակութային ժառանգությանը և ավանդույթներին։
Դասընթացի շրջանակում կազմակերպվում են ներկայացումներ, խմբային աշխատանքներ և ամփոփիչ քննարկումներ՝ ընդգծելով տարածաշրջանային համագործակցության և քաղաքացիական ակտիվ ներգրավվածության կարևորությունը։

An international training course dedicated to the development of community action plans has officially commenced at Caucasus University in Georgia as part of the Erasmus+ project "Promoting Values Education in South Caucasus Higher Education Institutions" (PROVE).
Among the five students representing Yerevan State University are Arina Melkonyan and Syuzanna Avagyan, second-year students in the "Cross-Cultural Communication (English Language)" bachelor's program at the Faculty of European Languages and Communication.
Students and partners from Georgia and Armenia, representing Ilia State University, Telavi State University, Yerevan State University, and the Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovian, have come together to explore how values-based education can contribute to positive social change.
Through expert-led sessions and collaborative activities, participants are developing community action plans for a meaningful impact in their communities. Alongside the academic program, participants also have the opportunity to explore Georgia's cultural heritage, hospitality, and traditions.
The training course includes presentations, group work, and concluding discussions, highlighting the importance of regional cooperation and active civic engagement.