5. Գինին և գինու զբոսաշրջությունը՝ որպես աշխարհաքաղաքական գործոն․ ԵՊՀ սերվիսի ամբիոնի դոցենտները՝ Գերմանիայում կազմակերպված միջազգային գիտաժողովում
Գինին և գինու զբոսաշրջությունը՝ որպես աշխարհաքաղաքական գործոն․ ԵՊՀ սերվիսի ամբիոնի դոցենտները՝ Գերմանիայում կազմակերպված միջազգային գիտաժողովում
Երևանի պետական համալսարանի ներկայացուցիչները ս․թ․ ապրիլի 22-24-ը մասնակցել են Գերմանիայում տեղի ունեցած գինու զբոսաշրջության վերաբերյալ «7th Culinary and Wine Tourism Conference» միջազգային գիտաժողովին։
Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Վորմսի կիրառական գիտությունների համալսարանի նախաձեռնությամբ և Հարցի կիրառական գիտությունների, IU միջազգային, Վիեննայի կիրառական գիտությունների համալսարանների հետ համագործակցությամբ։
Գիտաժողովը կազմակերպվում է 2012 թվականից տարբեր համալսարաններում, երկու տարին մեկ անգամ՝ նպատակ ունենալով համախմբելու զբոսաշրջության ոլորտի մասնագետներին ու հետազոտողներին և քննարկելու գինու զբոսաշրջությանը վերաբերող տեսական և կիրառական հարցեր։
Համալսարանականներից գիտաժողովին մասնկացել են Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ-գրասենյակի ղեկավար, սերվիսի ամբիոնի դոցենտ, ա.գ.թ. Գոռ Ալեքսանյանը և սերվիսի ամբիոնի վարիչ, ա.գ.թ., դոցենտ Սեյրան Սուվարյանը։ Գիտաժողովին մասնակցում էին շուրջ երեսուն հետազոտողներ ավելի քան տասը համալսարաններից և զբոսաշրջային ինդուստրիայի կազմակերպություններից։
Քննարկվող թեմաները բազմազան էին և վերաբերում էին զբոսաշրջության, մասնավորապես գինու և գաստրոզբոսաշրջության մարքեթինգային, կառավարչական, կազմակերպչական, տարածական զարգացման, ինչպես նաև տեսական և կիրառական տարբեր հարցերի։
Գ. Ալեքսանյանը և Ս. Սուվարյանը գիտաժողովում հանդես են եկել «Գինու աշխարհաքաղաքականություն․ Հայաստանի գինու զբոսաշրջությունը ռեգիոնալ և գլոբալ մակարդակներում» վերնագրով գիտական աշխատանքի զեկուցմամբ, որի շրջանակում առաջարկել են գինու աշխարհաքաղաքական կշռի և գինու զբոսաշրջության աշխարհաքաղաքական նշանակության որոշման ինդեքսներ։ Այդ ինդեքսների միջոցով հնարավոր է ցույց տալ տարբեր երկրների գինու ինդուստրիայի և գինու զբոսաշրջության աշխարհաքաղաքական դերը և կատարել դրանց համեմատական վերլուծություն։ Մասնավորապես, առաջարկված ինդեքսների շրջանակում ներկայացվել է Հայաստանի գինու ինդուստրիայի և գինու զբոսաշրջության աշխարհաքաղաքական դերը՝ շեշտադրելով Հայաստանի տեղը գինու զբոսաշրջության ռեգիոնալ և գլոբալ լանդշաֆտում։
Ի լրումն գիտաժողովի ակադեմիական արդյունքների՝ ընթացքում թարմացվել են Վորմսի և Յադեյի կիրառական համալսարանների հետ գոյություն ունեցող փոխհարաբերությունները, հաստատվել են նոր կապեր մասնակից այլ համալսարանների ներկայացուցիչների հետ։ Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ եղած հնարավորությունների սահմաններում կազմակերպելու ուսանողների և դասախոսների փոխանակումներ, նպաստելու համատեղ հետազոտական աշխատանքների կատարմանը, ինչպես նաև քննարկվել են հետագայում այս գիտաժողովը ԵՊՀ-ում կազմակերպելու հնարավորությունները։
ԵՊՀ ներկայացուցիչների մասնակցությունը գիտաժողովին ֆինանսավորվել է Երևանի պետական համալսարանի և «Հ․ Հովնանյան» ընտանեկան հիմնադրամի կողմից։

5. Wine and wine tourism as geopolitical factor: YSU Service Chair associate professors at international conference in Germany
Wine and wine tourism as geopolitical factor: YSU Service Chair associate professors at international conference in Germany
From April 22 to 24, representatives of Yerevan State University (YSU) participated in the 7th Culinary and Wine Tourism Conference, an international conference on wine tourism held in Germany.
The conference was organized by Worms University of Applied Sciences in cooperation with Harz University of Applied Sciences, IU International University, and Vienna University of Applied Sciences. Held biennially since 2012 in different universities, the conference brings together leading researchers and practitioners to discuss key theoretical and applied issues in wine tourism.
YSU was represented by Gor Aleksanyan, Deputy Dean of the Faculty of Geography and Geology, and Seyran Suvaryan, Head of the Service Chair. The conference gathered around 30 researchers from more than 10 universities and tourism organizations.
The thematic scope of the conference included marketing, management, organizational development, and spatial aspects of wine tourism.
During the conference, Aleksanyan and Suvaryan presented their research paper titled "Geopolitics of Wine: Armenian Wine Tourism at the Regional and Global Levels." The study introduces innovative indices designed to measure the geopolitical weight of wine and the geopolitical significance of wine tourism. These tools enable comparative analysis across countries and highlight the strategic role of the wine sector. Particular attention was given to Armenia's position within the regional and global wine tourism landscape.
In addition to academic exchange, the conference served as a platform for strengthening international cooperation. Existing partnerships with Worms University of Applied Sciences and Jade University of Applied Sciences were reinforced, while new connections were established. The parties discussed opportunities for student and academic staff exchanges, joint research initiatives, and the potential organization of future editions of the conference at Yerevan State University.
The participation of YSU representatives in the conference was funded by Yerevan State University and the H. Hovnanian Family Foundation.