5. Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետը շարունակում է միջազգայնացմանն ուղղված քայլերը. ԵՊՀ դոցենտի դասախոսությունները Եվրոպայում
Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետը շարունակում է միջազգայնացմանն ուղղված քայլերը. ԵՊՀ դոցենտի դասախոսությունները Եվրոպայում
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆա­­կուլ­տե­տի սերվիսի ամբիոնի դոցենտ, աշխարհագրական գիտությունների թեկ­նա­ծու Տիգրան Սարգսյանը ս.թ. ապրիլի 20-ից մայիսի 4-ը դասախոսություններով հանդես եկավ Բուդա­պեշ­տում (Հունգարիա) և Վիլհելմսհաֆենում (Գերմանիա):
Էտվյոշ Լորանդ համալսարանում (Բուդապեշտ) «Էրազմուս+» ծրագրի շրջա­նակում անցկացված դասախոսությունների շարքը նվիրված էր լեռնային երկրների կայուն զարգացման հնարավորություններին և հիմնախնդիրներին՝ ՀՀ օրի­նա­կով: Ունկնդիրների թվում էին ուսանողներ Հունգարիայից և եվրոպական այլ երկրներից, ինչպես նաև պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ: Դասա­խո­սություններն ուղեկցվում էին ակտիվ հարցուպատաս­խան­ներով և քննար­կում­ներով:
Հատկանշական է, որ Երևանի պետական համալսարանի և Էտվյոշ Լորանդ համալսարանի միջև համագործակցությունն «Էրազմուս+» ծրագրի շրջա­նակում շուրջ 2 տարվա պատմություն ունի։ Այդ ընթացքում երկու բուհերի աշխար­հագ­րության մասնագիտական ոլորտի դասախոսներն ու ասպիրանտները կատարել են փոխադարձ այցելություններ, ամրապնդել միջբուհական ու միջմաս­նա­գիտական կապերն ու հետագա համագործակցության հնարա­վորութ­յունները:
Յադեի կիրառական գիտությունների համալսարանի (Վիլհելմսհաֆեն) հետ Երևանի պետական համալսարանի համագործակցությունը սկիզբ է առել 2012-ին՝ ԵՄ «TEMPUS-SuToMa» («Sustainable Tourism Management»` «Զբոսաշրջության կայուն կա­ռա­վարում») նախագծի շրջանակում:
Այս տարի գերմանական բուհում կազմակերպված «Միջազգային շաբաթ-2026» միջոցառման շրջանակում դոցենտ Տիգրան Սարգսյանը՝ որպես հրավիրված դասախոս, ներկայացրեց աշխարհագրական միջավայրի տարբեր գործոնների ազդեցութ­յունը՝ ՀՀ-ում զբոսաշրջության կայուն զարգացման համատեքստում: Եվրոպական տարբեր երկրներից ժամանած ուսանողները մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեցին ՀՀ աշխարհագրական առանձնահատ­կութ­յունների, զբոսաշրջային գրավչությունների և մշակութային ժառանգության տարբեր հայեցակետերի վերա­բերյալ:
Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրեց նաև Երևանի պետական համալսարանում իրականացվող փոխանակման ծրագրերը, քննարկվեցին միջմաս­նագիտական կապերի զարգացման հնարավորությունները:

Associate Professor at the Chair of Service at the YSU Faculty of Geography and Geology, Candidate of Geographical Sciences Tigran Sargsyan delivered a series of lectures in Budapest (Hungary) and Wilhelmshaven (Germany) from April 20 to May 4.
At Eötvös Loránd University in Budapest, the lectures were held within the framework of the Erasmus+ program and focused on the opportunities and challenges of sustainable development in mountainous countries, using Armenia as a case study. The audience included students from Hungary and other European countries, as well as members of the academic staff. The lectures were followed by active question-and-answer sessions and discussions.
It is noteworthy that cooperation between Yerevan State University and Eötvös Loránd University under the Erasmus+ program has a history of about two years. During this period, faculty members and PhD students specializing in geography have carried out reciprocal visits, strengthening inter-university and interdisciplinary ties and expanding opportunities for further cooperation.
Cooperation between YSU and Jade University of Applied Sciences in Wilhelmshaven dates back to 2012, within the framework of the EU TEMPUS-SuToMa (Sustainable Tourism Management) project.
This year, within the framework of the International Week 2026 organized at the German university, Associate Professor Tigran Sargsyan, as a guest lecturer, presented the impact of various environmental factors on the sustainable development of tourism in Armenia. Students from different European countries showed strong interest in Armenia's geographical features, tourist attractions, and various aspects of its cultural heritage.
Sargsyan also presented exchange programs implemented at Yerevan State University, and opportunities for developing interdisciplinary cooperation were discussed.